Co to jest i czym różni się od Wi-Fi 6?

Sprzęt Wi-Fi 6 w końcu pojawia się na rynku i przez cały 2020 rok będzie go pojawiać coraz więcej. Ale ludzie już mówią o czymś nowym: Wi-Fi 6E, który obiecuje dalsze zmniejszenie zatorów w sieci Wi-Fi .

Aktualizacja: Pierwotnie napisaliśmy ten artykuł w styczniu 2020 roku. 23 kwietnia 2020 roku Federalna Komisja Łączności głosował aby udostępnić pasmo 6 GHz do nielicencjonowanego użytku jeszcze w tym roku, otwierając drogę dla Wi-Fi 6E w USA. Inne kraje nie podjęły jeszcze takiej decyzji, więc Wi-Fi 6E nadal napotyka bariery regulacyjne w większości krajów na świecie.

Co to jest Wi-Fi 6E?

Wi-Fi 6 i poprzednie generacje Wi-Fi wykorzystują pasma radiowe 2,4 GHz i 5 GHz. Urządzenie „Wi-Fi 6E” to takie, które może również działać w paśmie 6 GHz.

Pasmo 6 GHz powinno działać podobnie do WiFi 6 powyżej 5 GHz, ale oferuje dodatkowe nienakładające się kanały. Jak twierdzi Wi-Fi Alliance, Wi-Fi 6E pozwala na „14 dodatkowych kanałów 80 MHz i 7 dodatkowych kanałów 160 MHz”. Te kanały nie nakładałyby się na siebie, co pomoże zmniejszyć zatory, szczególnie na obszarach, na których działa wiele sieci.

Wszystkie urządzenia komunikujące się w paśmie 6 GHz byłyby również urządzeniami Wi-Fi 6. Nie byłoby starszych urządzeń korzystających ze standardów takich jak Wi-Fi 5 (802.11ac). Wszystkie urządzenia na kanałach 6 GHz będą mówić tym samym językiem i będą mogły korzystać z nowych funkcji Wi-Fi 6 eliminujących zator.

Innymi słowy, Wi-Fi 6E to Wi-Fi 6 (znane również jako 802.11ax) ponad 6 GHz.

Wi-Fi 6E czeka na organy regulacyjne poza USA

Jeśli 6 GHz jest tak przydatne, dlaczego istniejące standardy Wi-Fi już go nie wykorzystują? Cóż, nie mogli. Agencje regulacyjne nie zezwalały Wi-Fi na korzystanie z pasma 6 GHz, zamiast tego rezerwowały je do innych celów.

Z powrotem Października 2018 rFederalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych zaproponowała zaoferowanie pasma 6 GHz do celów Wi-Fi i innych „nielicencjonowanych” zastosowań. Nie stało się to od razu, a Wi-Fi 6E zaczęło nabierać kształtu, zanim zostało zatwierdzone przez organy regulacyjne. 23 kwietnia 2020 r.FCC zagłosowało za otwarciem pasma 6 GHz dla Wi-Fi 6E i innych zastosowań jeszcze w tym roku, więc urządzenia Wi-Fi 6E mają pozwolenie na uruchomienie w USA.

Wi-Fi Alliance przed CES 2020 ogłoszenie firmy Wi-Fi 6E potwierdza to, odnosząc się do 6 GHz jako „ważnej części nielicencjonowanego widma, które może wkrótce zostać udostępnione przez organy regulacyjne na całym świecie”. Zwróć uwagę na słowo „może” zamiast słowa „będzie” – to zależy od rządowych organów regulacyjnych, a nie od branży.

Kiedy sprzęt Wi-Fi 6E będzie dostępny?

Siedziba FCC w Waszyngtonie.

Wi-Fi Alliance twierdzi również, że „oczekuje się, że urządzenia Wi-Fi 6E staną się dostępne szybko po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych 6 GHz”. Po głosowaniu FCC niedługo zobaczymy więcej ogłoszonych i zaplanowanych do wprowadzenia produktów.

Branża wydawała się już chętna, aby regulatorzy zezwolili na Wi-Fi 6. Podczas targów CES 2020 firma Broadcom ogłosił kilka produktów typu system-on-a-chip, które producenci routerów mogą kupić w celu utworzenia punktów dostępu z obsługą Wi-Fi 6E.

Intel ogłosił że będzie miał chipy WI-Fi 6E dostępne w styczniu 2021 r., więc wydaje się prawdopodobne, że Wi-Fi 6E zacznie pojawiać się w 2021 r. i stanie się bardziej powszechne w 2022 r. – przynajmniej w USA.

Jednak pomimo całej ekscytacji i zainteresowania, nadal nie ma oficjalnego harmonogramu, kiedy organy regulacyjne na całym świecie udostępnią widmo do użytku bez licencji. Wi-Fi 6E nie ma ostatecznej daty premiery w większości krajów.

Wi-Fi powyżej 6 GHz wymaga nowych urządzeń

Urządzenia Wi-Fi 6E będą wstecznie kompatybilne z Wi-Fi 6 i wcześniejszymi standardami Wi-Fi. Aby jednak skorzystać z tych nowych kanałów 6 GHz w Wi-Fi 6E, musisz używać urządzeń, które je obsługują. Innymi słowy, będziesz korzystać z Wi-Fi 6E tylko po sparowaniu urządzenia klienckiego obsługującego Wi-Fi 6E (takiego jak laptop lub smartfon) z punktem dostępowym obsługującym Wi-Fi 6E.

Na przykład, nawet jeśli masz kilka urządzeń Wi-Fi 6 i router z obsługą Wi-Fi 6E, żadne z Twoich urządzeń nie będzie się komunikować przez Wi-Fi 6E. Wszyscy będą używać Wi-Fi 6 na typowych kanałach 5 GHz lub 2,4 GHz.

Nie czekaj na Wi-Fi 6E…

W technologii na horyzoncie zawsze pojawia się coś nowego. W przypadku Wi-Fi teraz jest to Wi-Fi 6E.

Niektóre urządzenia Wi-Fi 6, takie jak routery, laptopy, smartfony, są już w sprzedaży. O wiele więcej zostanie wydanych w 2020 roku. Wi-Fi 6 nie jest ekstremalnym ulepszeniem pod względem szybkości, ale doprowadzi do szybszego Wi-Fi wraz z mniejszym obciążeniem sieci bezprzewodowej, a być może nawet wydłuży żywotność baterii w urządzeniach.

Tymczasem Wi-Fi 6E jeszcze nie ma. Nie ma określonego terminu zmiany przepisów w większości krajów, a producenci nie ogłosili, kiedy będą dostępne produkty z Wi-Fi 6E. Nawet po zakupie urządzeń obsługujących Wi-Fi 6E główną korzyścią będzie zmniejszenie zatorów dzięki dodatkowym kanałom bezprzewodowym. To świetny cel długoterminowy, ale nie uważamy, że warto go trzymać, jeśli myślisz o uaktualnieniu do sprzętu Wi-Fi 6.

… Ale nie spiesz się, aby kupić Wi-Fi 6, albo

Oczywiście nie musisz już dziś kończyć i kupować nowego routera z obsługą Wi-Fi 6. Większość posiadanych urządzeń prawdopodobnie nie obsługuje jeszcze Wi-Fi 6.

Na przykład modele iPhone’a 11 firmy Apple obsługują Wi-Fi 6, ale starsze modele iPhone’a nie obsługują. Nawet nowe modele MacBooka Pro firmy Apple wydane pod koniec 2019 roku nie obsługują Wi-Fi 6. Nowe zaawansowane telefony Samsung, takie jak Galaxy S10, mają sprzęt Wi-Fi 6, ale większość telefonów z Androidem nie. Tylko kilka laptopów PC obsługuje Wi-Fi 6. To bardzo wczesne dni dla Wi-Fi 6.

Istnieje duża szansa, że ​​w ciągu najbliższych kilku lat nowe urządzenia, które kupujesz, będą miały coraz więcej Wi-Fi 6. Ale prawdopodobnie nie będziesz mieć Wi-Fi 6E na tych urządzeniach – tylko Wi-Fi 6. W porządku. Wi-Fi 6E brzmi ładnie, ale jeszcze go tu nie ma.

Zwróć uwagę, że pasmo 6 GHz dla Wi-Fi 6E różni się od pasma 60 GHz, z którego skorzysta WiGig. 6 GHz Wi-Fi 6E będzie działać podobnie do Wi-Fi 5 GHz, a WiGig jest idealny do szybszego przesyłania danych na krótszych dystansach.