W dzisiejszych czasach firmy wciąż intensywnie implementują procesy cyfryzacji. Organizacje te korzystają z rozmaitych urządzeń i programów, aby osiągnąć założone cele.
Sprzęt i aplikacje wykorzystywane w strukturach firmowych są tworzone w różny sposób, co oznacza, że niekoniecznie są one przystosowane do wzajemnej współpracy.
Jednak każda organizacja potrzebuje mieć pewność, że jej sprzęt i aplikacje są w stanie ze sobą współdziałać.
Czym jest oprogramowanie pośredniczące?
Oprogramowanie pośredniczące można opisać jako rodzaj oprogramowania, które umożliwia komunikację między różnymi aplikacjami. Działa ono jak niewidoczna warstwa łącząca, która zarządza przepływem danych oraz komunikacją w systemach rozproszonych.
Dzięki oprogramowaniu pośredniczącemu użytkownicy mogą realizować zadania, takie jak przesyłanie formularzy za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Umożliwia ono również serwerom WWW dynamiczne generowanie stron internetowych, dostosowanych do profilu użytkownika.
Jak działa oprogramowanie pośredniczące?
Oprogramowanie pośredniczące pozwala programistom na tworzenie aplikacji bez konieczności ręcznego tworzenia niestandardowych integracji, gdy potrzebują połączyć ze sobą różne źródła danych, elementy aplikacji, urządzenia lub zasoby obliczeniowe.
Oprogramowanie pośredniczące zapewnia różnorodne usługi i aplikacje komunikujące się za pomocą struktur przesyłania wiadomości, takich jak REST (Representational State Transfer), JSON (JavaScript Object Notation), XML (Extensible Markup Language), SOAP (Simple Object Access Protocol) czy usługi sieciowe.
Oprogramowanie pośredniczące umożliwia również komunikację pomiędzy elementami napisanymi w odmiennych językach programowania, jak Java, Ruby, C++, PHP i Python.
Dlaczego warto stosować oprogramowanie pośredniczące?
Twórcy oprogramowania wykorzystują oprogramowanie pośredniczące, aby osiągnąć następujące cele:
- Bezpieczne połączenia i transfer danych. Oprogramowanie pośredniczące korzysta z protokołów bezpieczeństwa sieci, takich jak TLS (Transport Layer Security), w celu zapewnienia bezpiecznego połączenia między aplikacją front-end a źródłami danych w warstwie back-end. Takie oprogramowanie może także oferować mechanizmy uwierzytelniania, wymagając od aplikacji front-end przedstawienia certyfikatów cyfrowych lub poświadczeń (adres e-mail/nazwa użytkownika i hasło).
- Konfigurowanie i kontrolowanie integracji oraz połączeń. Oprogramowanie pośredniczące dostosowuje odpowiedź z usługi lub aplikacji back-end w zależności od żądania klienta lub aplikacji front-end. Dobrym przykładem jest sklep internetowy, w którym oprogramowanie pośredniczące może wykorzystywać informacje o lokalizacji z nagłówka żądania HTTP lub adresu IP do sortowania wyników wyszukiwania produktów z wewnętrznej bazy danych magazynu.
- Dynamiczne zarządzanie ruchem w systemach rozproszonych. W typowym systemie mogą występować wahania w liczbie żądań na sekundę i obciążeniu. Oprogramowanie pośredniczące klasy enterprise może być stosowane, gdy ruch lub liczba żądań gwałtownie wzrasta, w celu rozdzielenia zapytań klientów na różne serwery. Takie rozwiązanie sprawdza się także, gdy wielu klientów równocześnie uzyskuje dostęp do zasobów z tego samego źródła danych.
Kluczowe elementy oprogramowania pośredniczącego
Typowa aplikacja oprogramowania pośredniczącego składa się z różnych części, które wspólnie tworzą potok danych. Poniżej przedstawiono główne elementy architektury oprogramowania pośredniczącego:
- Konsola zarządzania. W konsoli zarządzania znajdują się reguły oprogramowania, operacje systemu oprogramowania pośredniczącego oraz konfiguracje.
- Interfejs klienta. Jest to zewnętrzna część oprogramowania pośredniczącego, która komunikuje się z aplikacją. Programiści wykorzystują funkcje udostępniane przez interfejs klienta do wykonywania różnych działań w aplikacji.
- Wewnętrzny interfejs oprogramowania pośredniczącego. Działa on jak wewnętrzny klej, który łączy różne elementy oprogramowania. Różne elementy wykorzystują ten interfejs do współpracy i osiągnięcia wspólnego celu.
- Menedżer kontraktu. Menedżer kontraktu definiuje zasady wymiany danych w oprogramowaniu pośredniczącym. Jest to również element, który zapewnia, że różne aplikacje przestrzegają ustalonych reguł podczas wymiany danych.
- Interfejs platformy. Ten interfejs zawiera komponenty oprogramowania, które działają z różnymi systemami operacyjnymi. To właśnie ten interfejs zapewnia kompatybilność oprogramowania pośredniczącego z różnorodnymi platformami.
- Monitor czasu pracy. Zadaniem monitora czasu pracy jest ciągłe śledzenie przepływu danych w systemie. Ten element wykrywa i zgłasza nietypowe zachowania, umożliwiając inżynierom podjęcie odpowiednich działań.
- Menedżer bazy danych. Menedżer bazy danych może nie być dostępny we wszystkich systemach oprogramowania pośredniczącego. Taki element integruje się z różnymi rodzajami danych.
- Menedżer sesji. Ten element przechowuje zapisy aktywności danych na potrzeby raportowania i zapewnia płynny przepływ informacji.
Różne rodzaje oprogramowania pośredniczącego
# 1. Oprogramowanie pośredniczące zorientowane na komunikaty (MOM)
MOM to infrastruktura oprogramowania, która umożliwia odbieranie i wysyłanie komunikatów między aplikacjami rozproszonymi. Oprogramowanie pośredniczące zorientowane na komunikaty przekształca lub tłumaczy komunikaty wymieniane między systemami, aby były one zrozumiałe dla obu stron. MOM zarządza również trasowaniem wiadomości, aby mieć pewność, że docierają one do właściwych elementów i we właściwej kolejności.
#2. Oprogramowanie pośredniczące API (interfejs programowania aplikacji)
Oprogramowanie pośredniczące API zawiera narzędzia, które programiści mogą wykorzystywać do zarządzania, tworzenia i udostępniania interfejsów API dla swoich aplikacji. Platformy zarządzania API, portale dla twórców API oraz bramy API to przykłady oprogramowania pośredniczącego API.
#3. Oprogramowanie pośredniczące zdalnego wywoływania procedur (RPC)
Oprogramowanie pośredniczące RPC to rodzaj oprogramowania, które pozwala jednej aplikacji na wywołanie procedury lub działania w innej aplikacji. Aplikacje te mogą działać na tym samym komputerze lub na różnych komputerach.
#4. Transakcyjne oprogramowanie pośredniczące
Przykładem transakcyjnego oprogramowania pośredniczącego są monitory przetwarzania transakcji (TPM). Moduły TPM zapewniają, że transakcje przechodzą krok po kroku; dane mogą być usuwane, modyfikowane lub dodawane w razie potrzeby.
#5. Oprogramowanie pośredniczące robotyki
System robota może składać się z oprogramowania, firmware’u i sprzętu pochodzącego od różnych programistów/producentów. Oprogramowanie pośredniczące robotyki upraszcza proces integracji tych różnych produktów, aby mogły one współpracować.
#6. Oprogramowanie pośredniczące urządzenia
Oprogramowanie pośredniczące urządzenia zawiera zestaw funkcji łączności i integracji umożliwiających tworzenie aplikacji dla konkretnego systemu operacyjnego.
Przykłady platform oprogramowania pośredniczącego
Platforma oprogramowania pośredniczącego to system z narzędziami i zasobami wspomagającymi proces tworzenia aplikacji. Programiści wykorzystują oprogramowanie pośredniczące platformy do udostępniania zasobów między aplikacjami. Poniżej przedstawiono przykłady platform oprogramowania pośredniczącego:
- Systemy zarządzania treścią (CMS). CMS to system, który umożliwia użytkownikom tworzenie, modyfikowanie, przechowywanie i publikowanie informacji cyfrowych. WordPress jest doskonałym przykładem systemu zarządzania treścią typu open source.
- Serwery WWW. Serwery WWW to systemy, które odbierają, odpowiadają i przetwarzają żądania aplikacji/stron internetowych. Amazon Lightsail to przykład systemu, który umożliwia użytkownikom hostowanie serwerów WWW dla lekkich aplikacji.
- Środowisko uruchomieniowe. Środowisko uruchomieniowe działa jak mały system operacyjny, który pozwala na uruchamianie oprogramowania. Na przykład środowisko Java Runtime Environment jest potrzebne do uruchamiania kodu/aplikacji Java.
- Kontenery. Kontener zawiera gotowy do wdrożenia pakiet kodu aplikacji i wszystkie niezbędne zasoby. Amazon Elastic Container Service (Amazon ECS) jest przykładem usługi, która pozwala programistom wdrażać i skalować aplikacje kontenerowe.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy oprogramowania pośredniczącego
- Wymagania. Istnieją różne typy systemów oprogramowania pośredniczącego. Należy zatem określić własne potrzeby, aby wybrać to, które najlepiej pasuje do danej sytuacji.
- Budżet. Konieczna jest ocena, ile środków można przeznaczyć na taki system i jak wpłynie to na procesy biznesowe.
- Poziom bezpieczeństwa. Idealny system oprogramowania pośredniczącego nie powinien zawierać luk, które mogłyby narazić dane na zagrożenie ze strony złośliwych podmiotów.
- Niezawodność. Sprawdzenie opinii innych użytkowników na temat docelowej platformy oprogramowania pośredniczącego może pomóc w podjęciu przemyślanej decyzji.
Oprogramowanie pośredniczące kluczowe dla Cloud Computing
Obecnie większość organizacji przechodzi na natywne tworzenie rozwiązań w chmurze, aby skorzystać z zalet tych środowisk.
Jednak takie organizacje muszą zagwarantować spójny proces tworzenia, wdrażania i zarządzania, niezależnie od tego, czy korzystają z chmury publicznej, prywatnej, czy środowiska lokalnego.
Aby to osiągnąć, firmy coraz częściej sięgają po oprogramowanie pośredniczące, które obecnie jest oferowane jako usługa w chmurze. W ten sposób oprogramowanie pośredniczące upraszcza proces tworzenia, wdrażania i zarządzania, jednocześnie obniżając koszty rozwoju.
Systemy oprogramowania pośredniczącego obsługują środowiska aplikacji, które działają płynnie i spójnie w rozproszonych sieciach. Zespoły programistów mogą dzięki temu szybko tworzyć bezpieczne aplikacje, ponieważ oprogramowanie pośredniczące wspiera strategie DevSecOps, bezpieczeństwo łańcucha dostaw oprogramowania oraz automatyzację.
Jaką rolę pełni oprogramowanie pośredniczące w tworzeniu aplikacji?
Celem każdej firmy jest posiadanie aplikacji o dużej skali działania. Tworzenie takich aplikacji wymaga środowiska o ujednoliconych możliwościach funkcjonalnych. Oprogramowanie pośredniczące oferuje takie środowisko poprzez warstwy kontenera, środowiska uruchomieniowego i integracji.
Korzyści z oprogramowania pośredniczącego
- Innowacyjne rozwiązania. Tworząc aplikacje, zespoły programistów mogą korzystać z różnych produktów, wykorzystując ich mocne strony.
- Szybsze tworzenie i skalowalność. Zespoły programistów nie muszą tworzyć wszystkiego od podstaw, ponieważ oprogramowanie pośredniczące zapewnia pomost łączący różne istniejące rozwiązania.
- Efektywna łączność. Można korzystać z różnorodnych elementów sprzętu i oprogramowania stworzonych przez różnych inżynierów. System oprogramowania pośredniczącego poprawia łączność w organizacji i w systemach rozproszonych.
Zasoby edukacyjne: oprogramowanie pośredniczące
# 1. Oprogramowanie pośredniczące: kompletny przewodnik
Książka „Oprogramowanie pośredniczące: kompletny przewodnik” pomaga programistom w zrozumieniu wyzwań związanych z oprogramowaniem pośredniczącym i opracowywaniu lepszych rozwiązań. Ta publikacja jest dostępna zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej.
#2. Wprowadzenie do oprogramowania pośredniczącego
„Wprowadzenie do oprogramowania pośredniczącego” to książka, która wyjaśnia różne technologie oprogramowania pośredniczącego i koncepcje, na których są one oparte. Książka jest dostępna w trzech formatach: w twardej oprawie, jako e-book oraz w miękkiej oprawie.
#3. Oprogramowanie pośredniczące i przetwarzanie w chmurze
„Oprogramowanie pośredniczące i przetwarzanie w chmurze” to idealna książka dla osób, które chcą lepiej zrozumieć Cloud Computing i oprogramowanie pośredniczące. Ta publikacja jest dostępna zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej.
Notka autora
Rola oprogramowania pośredniczącego jest nieoceniona we współczesnym świecie, gdzie firmy tworzą systemy i digitalizują większość swoich usług. Korzystanie z oprogramowania pośredniczącego zwiększyło produktywność, ponieważ programiści nie muszą tracić czasu na konfigurację ani tworzenie niektórych systemów od podstaw. Możemy spodziewać się dalszego rozwoju systemów oprogramowania pośredniczącego, ponieważ organizacje koncentrują się na skalowalności i wydajnej produkcji.
Podsumowanie
Systemy oprogramowania pośredniczącego są istotne, niezależnie od tego, czy pracujesz w środowisku chmury obliczeniowej, czy w innym środowisku z rozproszonymi aplikacjami. Oprogramowanie pośredniczące ułatwia harmonijną pracę różnych elementów sprzętu i oprogramowania, niezależnie od ich różnic konstrukcyjnych.
newsblog.pl