Co to jest i jaka jest jego rola w Cloud Security?

W ciągu ostatnich kilku lat adopcja przetwarzania w chmurze wzrosła skokowo. Wiele organizacji przenosi swoje podstawowe operacje, usługi i dane do chmury w celu obniżenia kosztów, szybkiego wdrożenia i poprawy wydajności swoich operacji.

Według raportu firmy Gartner od 2022 r. wydatki użytkowników końcowych na usługi w chmurze wzrosną o 20,4% w 2022 r. do łącznej kwoty 494,7 mld USD. Do 2023 roku wydatki te mają sięgnąć 600 miliardów dolarów.

Wraz z przenoszeniem krytycznych funkcji i wrażliwych danych do chmury, bezpieczeństwo tych zasobów staje się kluczową kwestią dla wielu organizacji. Badanie HashiCorp 2022 State of Cloud Strategy Survey wykazało, że 89% organizacji uważa bezpieczeństwo za kluczowy czynnik sukcesu przetwarzania w chmurze. Dla organizacji bezpieczeństwo ich chmury ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostępności usług w chmurze. Dodatkowo pomaga w unikaniu naruszeń danych, chroniąc w ten sposób wrażliwe dane.

Ponieważ przetwarzanie w chmurze jest ściśle regulowane, bezpieczeństwo w chmurze zapewnia również firmom przestrzeganie lokalnych przepisów i regulacji regulujących korzystanie z usług przetwarzania w chmurze i przetwarzanie danych użytkowników. Solidna infrastruktura bezpieczeństwa pomaga również w szybkim przywracaniu i kontroli szkód w przypadku incydentu związanego z bezpieczeństwem, takiego jak nieautoryzowany dostęp.

Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa środowiska przetwarzania w chmurze jest efektywne zarządzanie dostępem użytkowników i uprawnieniami do zasobów przechowywanych w chmurze za pomocą narzędzia Cloud Infrastructure Entitlement Management (CIEM).

Zarządzanie uprawnieniami do infrastruktury w chmurze (CIEM)

W organizacji ze środowiskiem chmurowym użytkownicy, systemy i zautomatyzowane oprogramowanie, które są znane jako tożsamości, mają dostęp do jej zasobów w chmurze. Taki dostęp jest zwykle wymagany podczas prowadzenia operacji w chmurze. W takim scenariuszu konieczne jest stworzenie hierarchii kierującej poziomem dostępu do zasobu firmy w chmurze.

Na przykład w platformie e-commerce działającej w chmurze klient robiący zakupy w serwisie nie będzie miał takiego samego dostępu do zasobów, jaki mają pracownicy firmy. Członkowie personelu firmy będą również mieli różne poziomy dostępu w zależności od ich stażu pracy. Zautomatyzowane usługi oprogramowania uzyskujące dostęp do środowiska chmurowego również będą miały własne uprawnienia.

Ponieważ organizacje przenoszą wiele swoich usług do chmury, a niektóre nawet korzystają z wielu rozwiązań chmurowych, muszą przyznawać miliony uprawnień osobom, systemom i usługom chmurowym uzyskującym dostęp do ich ekosystemów chmurowych. Może to stać się przytłaczające, czego skutkiem będą przeciążeni użytkownicy, źle skonfigurowane lub niewykorzystane uprawnienia, które mogą zostać wykorzystane przez atakujących. Cloud Infrastructure Entitlement Management (CIEM) przydaje się, aby uniknąć takich incydentów.

Cloud Infrastructure Entitlement Management (CIEM) to proces zarządzania i ochrony praw dostępu, uprawnień i uprawnień użytkowników, tożsamości i usług w chmurze, które mają dostęp do zasobów środowiska chmury, takich jak dane, aplikacje i usługi. CIEM to rozwiązanie bezpieczeństwa w chmurze, które ułatwia organizacjom egzekwowanie zasady najniższych uprawnień w odniesieniu do tożsamości z dostępem do ich środowiska chmurowego.

Zasada najmniejszych uprawnień stanowi, że użytkownicy lub tożsamości powinni mieć tylko minimalny zestaw uprawnień i dostęp tylko do określonych danych i zasobów niezbędnych do wykonywania ich zadań.

CIEM pomaga organizacjom identyfikować i unikać zagrożeń wynikających z uprawnień wyższych niż powinny, poprzez ciągłe monitorowanie uprawnień i działań użytkowników oraz tożsamości uzyskujących dostęp do zasobów w chmurze. W ten sposób zapewnia to, że zawsze działają w ramach odpowiednich kontroli dostępu.

Dlaczego CIEM jest ważny

Wraz ze wzrostem popularności przetwarzania w chmurze i preferowaniem rozwiązań wielochmurowych organizacje będą musiały zarządzać ogromną liczbą uprawnień dla milionów swoich użytkowników i systemów, które uzyskują dostęp do ich wielochmurowego środowiska obliczeniowego. Stanowi to wyzwanie dla bezpieczeństwa, któremu nie można sprostać za pomocą tradycyjnych środków bezpieczeństwa, takich jak narzędzia do zarządzania tożsamością i dostępem (IAM).

W rzeczywistości, według firmy Gartner, do 2023 r. 75% niepowodzeń związanych z bezpieczeństwem w chmurze będzie wynikać z nieodpowiedniego zarządzania tożsamościami, dostępem i uprawnieniami. Zarządzanie tożsamościami na platformach wielochmurowych stwarza problem bezpieczeństwa, który mogą rozwiązać tylko rozwiązania CIEM.

Na przykład narzędzia IAM pomogą zarządzać i rejestrować uprawnienia, ale nie mogą monitorować przeciążonych użytkowników lub usług ani złamanych uprawnień. Tylko rozwiązanie CIEM może to osiągnąć i obsługiwać wiele rozwiązań przetwarzania w chmurze. CIEM jest zatem kluczowym elementem bezpieczeństwa pozwalającym uniknąć naruszeń bezpieczeństwa spowodowanych złym zarządzaniem tożsamościami i uprawnieniami w środowisku chmurowym.

Oprócz wzmocnienia bezpieczeństwa środowiska chmury, CIEM umożliwia monitorowanie wykorzystania zasobów chmury z jednego pulpitu nawigacyjnego, nawet w przypadku korzystania z wielu chmur. W ten sposób umożliwi organizacjom uzyskanie wiarygodnego wglądu w wykorzystanie zasobów w chmurze. Może to wpłynąć na ich wydatki na zasoby w chmurze w przyszłości. Wreszcie, CIEM monitoruje zagrożenia związane z uprawnieniami i automatycznie rozwiązuje problemy, zanim będą mogły zostać wykorzystane przez atakujących.

Jak działa CIEM

Aby zarządzać uprawnieniami w ekosystemie chmury, rozwiązania CIEM mają silnik wiedzy, który najpierw gromadzi informacje o tożsamościach w chmurze, które zagrażają ludzkim i innym podmiotom, które mają dostęp do środowiska chmurowego. Gromadzi również informacje o uprawnieniach tych tożsamości. Uprawnienia to zadania i uprawnienia dostępu, które mają tożsamości.

Po ustaleniu dostępnych tożsamości i ich uprawnień CIEM rozpoczyna regularne gromadzenie informacji o korzystaniu z zasobów chmury przez wszystkie dostępne podmioty oraz szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób korzystają one z przysługujących im uprawnień. Informacje te są przekazywane do platformy Security Information and Event Management (SIEM) w celu agregacji z innymi wskaźnikami wydajności i wykorzystania zasobów w bazie danych z możliwością przeszukiwania, która jest następnie przechowywana w CIEM.

Zebrane informacje są weryfikowane i kontrkontrolowane przez CIEM, porównując zachowania tożsamości z ich dozwolonymi zadaniami i uprawnieniami. W przypadku wykrycia podejrzanego zachowania lub anomalii CIEM powiadamia administratora. CIEM może również automatycznie korygować ryzyko, obniżając uprawnienia tożsamości, pozbawiając tożsamość wszystkich jej uprawnień lub dezaktywując uprawnienia. Wszystko to dzieje się pod maską bez potrzeby interwencji użytkownika.

Komponenty CIEM

CIEM składa się z trzech głównych elementów. To są:

Scentralizowane zarządzanie

Scentralizowane zarządzanie to pulpit nawigacyjny, który umożliwia organizacjom korzystającym z CIEM zabezpieczanie i zarządzanie ekosystemem z jedną lub wieloma chmurami z jednego miejsca. Ten pulpit nawigacyjny pozwala na szybkie monitorowanie anomalii i wydajności operacyjnej, które wynikają z ręcznych zmian ustawień.

Zarządzanie tożsamością

Identity Governance obejmuje zasady określające, którzy użytkownicy będący ludźmi i niebędący ludźmi podlegają określonym zasadom i przepisom. Pomaga to określić poziom dostępu przyznany użytkownikom w danym momencie.

Zasady bezpieczeństwa

Reguły te określają, kto lub co ma dostęp do środowiska chmurowego, kiedy i gdzie ma do niego dostęp oraz powód uzyskania dostępu.

Łącząc trzy powyższe komponenty, organizacje korzystające z przetwarzania w chmurze mogą wyraźnie zobaczyć, które uprawnienia są używane w każdej sesji i łatwo stwierdzić, które uprawnienia są nadużywane przez obezwładnionych użytkowników, jeśli takie istnieją.

Rola CIEM w bezpieczeństwie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze stawia przed organizacjami nowe, złożone wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ zarządzanie ryzykiem dostępu do ich zasobów z łatwością przytłacza ludzkie zespoły ds. bezpieczeństwa. Przy tysiącach aplikacji, usług i użytkowników uzyskujących dostęp do zasobów w chmurze jedynym sposobem radzenia sobie ze złożonością zarządzania uprawnieniami i uprawnieniami w środowisku chmurowym jest wdrożenie CIEM i automatyzacja.

CIEM zmniejsza obciążenie związane z zarządzaniem uprawnieniami, prawami dostępu i tożsamościami, zapewniając ciągłą ocenę i weryfikację uprawnień i praw dostępu tożsamości uzyskujących dostęp do zasobów w chmurze. W przypadku wykrycia zagrożeń związanych z dostępem, CIEM umożliwia szybkie i zautomatyzowane usuwanie zagrożeń, aby upewnić się, że nie istnieją zbyt silne tożsamości.

Podsumowując, CIEM obsługuje skalowanie i zapewnia wsparcie dla implementacji wielu chmur, umożliwiając organizacjom zarządzanie uprawnieniami w wielu chmurach z jednego centralnego miejsca. W bezpieczeństwie w chmurze CIEM stanowi tarczę przed zagrożeniami, które mogą być spowodowane przez źle zarządzane uprawnienia użytkowników i usług automatyzacji uzyskujących dostęp do środowiska chmurowego.

Korzyści z CIEM

Niektóre z korzyści, jakie organizacje mogą czerpać z wdrożenia CIEM, obejmują:

  • Ulepszona widoczność i zarządzanie tożsamościami — CIEM zapewnia pojedynczy pulpit nawigacyjny, z którego organizacje mogą zobaczyć wszystkich użytkowników i tożsamości, które mają dostęp do ich jedno- lub wielochmurowego środowiska, oraz posiadane przez nich uprawnienia. Pozwala to na łatwe zarządzanie tym, co każdy użytkownik lub tożsamość może zobaczyć w chmurze. Pozwala to na łatwą ocenę i rozwiązywanie zagrożeń wynikających ze złego zarządzania uprawnieniami w środowisku chmurowym.
  • Redukcja ryzyka i zwiększone bezpieczeństwo – CIEM pozwala na wdrożenie zerowego zaufania do bezpieczeństwa organizacji poprzez wdrożenie zasady najmniejszych uprawnień. Zero zaufania to podejście do bezpieczeństwa cybernetycznego, w którym niejawne zaufanie między użytkownikami jest eliminowane poprzez sprawdzanie poprawności każdego etapu interakcji cyfrowych. To, w połączeniu z faktem, że CIEM pozwala na ciągłe monitorowanie wykorzystania uprawnień, skutkuje zmniejszeniem ryzyka dla środowiska chmurowego, a tym samym zwiększeniem jego bezpieczeństwa.
  • Oszczędność kosztów – korzystając z CIEM, organizacje mogą uzyskać szczegółowy wgląd w rzeczywiste wykorzystanie zasobów w chmurze w dowolnym momencie. To z kolei może wpłynąć na lepsze podejmowanie decyzji przy wyborze i opłacaniu abonamentu w chmurze, zapobiegając nadmiernym wydatkom na zasoby chmury, które nie są faktycznie wykorzystywane.
  • Integracja z istniejącymi systemami – rozwiązania CIEM można łatwo zintegrować z istniejącymi rozwiązaniami bezpieczeństwa i różnymi rozwiązaniami chmurowymi. Dodatkowo CIEM pozwala na przestrzeganie przepisów i norm dotyczących uprawnień użytkowników.

Powyższe zalety sprawiają, że CIEM jest niezbędnym narzędziem dla organizacji korzystających z przetwarzania w chmurze.

Ograniczenia CIEM

Cloud Infrastructure Entitlement Management (CIEM) to wciąż stosunkowo nowe narzędzie bezpieczeństwa w chmurze; w związku z tym ma sporo ograniczeń. Na początek CIEM wymaga znacznej początkowej inwestycji kapitałowej, aby go nabyć. Wdrażanie wymaga również dużych zasobów, a zespoły ds. bezpieczeństwa muszą być przygotowane, aby dowiedzieć się, jak to działa, zanim organizacje w pełni zdadzą sobie sprawę z jego korzyści.

Warto zaznaczyć, że CIEM jest przeznaczony do pracy w bardzo złożonych wdrożeniach chmurowych. Nauka i zrozumienie, jak go używać, nie jest łatwe, podobnie jak nauczenie się, jak prawidłowo go wdrożyć w środowisku chmurowym.

Ponieważ CIEM to rozwiązanie dla całego przedsiębiorstwa, które gromadzi i analizuje dane dotyczące wykorzystania chmury, wymaga dostępu do krytycznych funkcji biznesowych w całym przedsiębiorstwie. To z kolei może samo w sobie stanowić zagrożenie bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku naruszenia bezpieczeństwa trudno jest stwierdzić, do jakich informacji uzyskali dostęp złośliwi aktorzy.

Mimo to CIEM jest bardzo użytecznym narzędziem, a jego dalsze wdrażanie i rozwój spowoduje zmniejszenie ograniczeń w miarę ciągłego ulepszania rozwiązań CIEM.

CIEM kontra CSPM

Chociaż oba narzędzia automatyzują monitorowanie, identyfikację i korygowanie zagrożeń w środowisku chmurowym, ich zastosowanie jest inne.

Cloud Security Posture Management (CSPM) to narzędzie służące do automatyzacji identyfikacji, wizualizacji i usuwania zagrożeń wynikających z błędnej konfiguracji w środowiskach chmurowych, takich jak oprogramowanie jako usługa (SaaS), platforma jako usługa (PaaS) i infrastruktura jako usługa Usługa (IAAS). Ponadto CSPM monitoruje zgodność z istniejącymi zasadami bezpieczeństwa, integrację DevOps i reagowanie na incydenty.

Z drugiej strony Cloud Infrastructure Entitlement Management (CIEM) to narzędzie służące do zarządzania uprawnieniami w środowisku chmurowym. Zapewnia organizacjom pojedynczy pulpit nawigacyjny, za pomocą którego mogą monitorować i zarządzać uprawnieniami użytkowników i tożsamości, które mają dostęp do ich zasobów w chmurze. Pozwala to na wykrywanie niewłaściwie wykorzystanych uprawnień i zapewnia stosowanie zasady najniższych uprawnień dla wszystkich użytkowników.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie CIEM

Kluczowym wyzwaniem związanym z wdrożeniem CIEM jest wysoki koszt poniesiony na jego wdrożenie. Dlatego też, szukając odpowiedniego rozwiązania CIEM, należy wziąć pod uwagę jego koszt oraz alokację budżetową organizacji na wydatki na rozwiązanie CIEM.

Oprócz związanych z tym kosztów, weź pod uwagę potrzeby organizacji w zakresie rozwiązania CIEM. Weź pod uwagę to, co organizacja chce monitorować, implementację w chmurze, czy jest to chmura prywatna, publiczna czy hybrydowa oraz czy korzysta z implementacji w jednej chmurze, czy w wielu chmurach.

Ponadto weź pod uwagę rodzaj i liczbę zasobów, które chcą monitorować za pomocą rozwiązania CIEM, oraz informacje, które mają być zgłaszane przez CIEM. Te rozważania pomagają w wyborze odpowiedniego rozwiązania CIEM do potrzeb każdej organizacji.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę łatwość obsługi, przyjazność dla użytkownika, obsługę klienta oraz skuteczność rozwiązania CIEM w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń i eliminowaniu ich.

Wniosek

Przetwarzanie w chmurze zmieniło potrzeby organizacji w zakresie bezpieczeństwa, a istniejące narzędzia bezpieczeństwa mogą nie być wystarczające, aby sprostać wszystkim bezpieczeństwu, które pojawiają się w przetwarzaniu w chmurze. Przetwarzanie w chmurze jest złożone, a zadania takie jak zarządzanie tysiącami uprawnień dostępu do zasobów w chmurze są zniechęcające.

Ich niewłaściwe zarządzanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, które skutkuje naruszeniem danych. Konieczne jest zatem korzystanie z narzędzi takich jak CIEM, które zostały opracowane specjalnie z myślą o przetwarzaniu w chmurze. CIEM zapewnia łatwe i efektywne zarządzanie tożsamościami i ich uprawnieniami w ekosystemie chmury.