Co to jest identyfikator SSID i jak go zmienić

Podczas łączenia się z siecią Wi-Fi, identyfikujesz ją za pomocą jej nazwy. W swoim domu prawdopodobnie masz nazwę, która jest związana z dostawcą internetu lub routerem. Choć wiele osób wie, że można zmienić nazwę swojej sieci Wi-Fi, zazwyczaj nie ma na to bezpośredniego pola w panelu administracyjnym routera. Opcja ta jest często określana jako SSID, czyli identyfikator zestawu usług, który de facto stanowi nazwę Twojej sieci.

Identyfikację sieci Wi-Fi można przeprowadzić poprzez jej SSID. Kiedy klikasz, aby połączyć się z siecią na komputerze lub wybierasz ją na telefonie, zobaczysz listę dostępnych sieci, a ta nazwa to w zasadzie ta, którą ustawiłeś w SSID swojej sieci. Możesz zauważyć, że czasami ta sama sieć wyświetla się więcej niż jeden raz na liście dostępnych połączeń.

Wiele sieci o tej samej nazwie

Obecność wielu sieci pod tym samym identyfikatorem SSID nie jest błędem i nie oznacza, że to ta sama sieć. Różne sieci mogą mieć tę samą nazwę. Nie ma przeszkód, aby ktoś nazwał swoją sieć identycznie jak Twoja. Jedynym problemem jest to, że użytkownikom może być trudniej odróżnić jedną sieć od drugiej, gdy próbują się z nimi połączyć. Poza tym hasła Wi-Fi, przepustowość oraz historia przeglądania pozostają bezpieczne.

Kiedy ktoś próbuje połączyć się z siecią Wi-Fi o identycznym SSID, pojawi się prośba o podanie hasła. Tylko w przypadku poprawnego hasła, które jest zgodne z tym przypisanym do SSID, możliwe będzie nawiązanie połączenia. Nikt nie może na przykład użyć hasła innej sieci o takim samym SSID, aby połączyć się z Twoją siecią.

Można to porównać do sytuacji, w której mieszkasz na ulicy, gdzie każdy ma zielone drzwi (czyli ten sam identyfikator SSID), ale każde z tych drzwi otwiera się za pomocą unikalnego klucza, którym jest hasło.

Charakterystyka identyfikatora SSID

Identyfikator SSID może mieć do 32 znaków i jest wrażliwy na wielkość liter. Na przykład „MyWiFiNetwork” i „mywifinetwork” to różne identyfikatory. Znaki specjalne nie są dozwolone w SSID, ale można używać spacji. W praktyce ma to znaczenie jedynie podczas konfigurowania ustawień. Użytkownicy, którzy chcą połączyć się z siecią, muszą znać tylko jej nazwę oraz hasło.

Zmiana SSID

Zmiana nazwy sieci Wi-Fi, czyli jej identyfikatora SSID, jest stosunkowo prosta, o ile wiesz, jak uzyskać dostęp do panelu administracyjnego swojego routera oraz posiadasz dane logowania.

Nie można jednoznacznie wskazać miejsca, w którym znajdziesz tę opcję w panelu administracyjnym, ponieważ różni się to w zależności od modelu routera. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki internetowej w celu znalezienia szczegółowych instrukcji. Zazwyczaj można ją znaleźć w sekcji dotyczącej ustawień bezprzewodowych, ale lokalizacja może być inna. Rzeczywiście, warto to sprawdzić w internecie.

Choć nie jest konieczne zmienianie nazwy swojej sieci Wi-Fi, zazwyczaj jest to rozsądne posunięcie. Jeżeli często znajdujesz się w otoczeniu innych sieci o tej samej, domyślnej nazwie, z pewnością warto rozważyć zmianę.

Warto również wspomnieć, że istnieje możliwość ukrycia identyfikatora SSID. W panelu administracyjnym dostępna jest odpowiednia opcja. Ukrywanie identyfikatora SSID zazwyczaj sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniego pola, aczkolwiek proces łączenia się z siecią, której SSID jest ukryty, jest nieco inny.

Ukryty identyfikator SSID

Łączenie się z siecią Wi-Fi z ukrytym identyfikatorem SSID jest stosunkowo proste.

Windows 10

Aby połączyć się z ukrytą siecią w systemie Windows 10, kliknij ikonę Wi-Fi na pasku zadań. Jeśli w zasięgu znajduje się ukryta sieć, zobaczysz na liście dostępnych połączeń opcję „Ukryta sieć”. Kliknij ją, a następnie zostaniesz poproszony o podanie nazwy sieci oraz hasła. W tym przypadku musisz znać identyfikator SSID oraz zwrócić uwagę na wielkość liter i spacje.

Windows 7, 8 / 8.1 / 10

Alternatywnie, możesz połączyć się z ukrytą siecią poprzez Panel sterowania. Otwórz Eksplorator plików i wklej poniższy adres w pasku lokalizacji.

Control PanelNetwork and InternetNetwork and Sharing Center

Następnie kliknij „Skonfiguruj nowe połączenie lub sieć”, a w nowym oknie wybierz opcję „Łącz ręcznie z siecią”.

W kolejnym oknie podaj nazwę sieci oraz hasło, a będziesz mógł się z nią połączyć.

System operacyjny Mac

W systemie macOS połączenie z siecią z ukrytym identyfikatorem SSID jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy kliknąć ikonę Wi-Fi w pasku menu i wybrać opcję „Dołącz do innej sieci”.

W nowym oknie wpisz nazwę sieci oraz hasło, a połączenie zostanie nawiązane.


newsblog.pl