Co to jest kabel FireWire i czy naprawdę go potrzebujesz?

FireWire, znany również jako IEEE 1394, nie jest kablem, który zwykle można znaleźć w dzisiejszych czasach. Spopularyzowany na początku lat 90. przez długi czas był konkurencyjnym standardem USB, podobnie jak Thunderbolt dzisiaj. Oferując znacznie większe prędkości, nawet szybsze niż USB 2.0, FireWire to połączenie, które zwykle można znaleźć na starszych zewnętrznych dyskach twardych i aparatach cyfrowych.

FireWire 800 a 400

FireWire ma dwie wersje i w przeciwieństwie do USB 2.0 i 3.0 nie są one wstecznie kompatybilne. Nawet nie wyglądają podobnie, co może prowadzić do nieporozumień. Starszy standard, FireWire 400, to bardziej płaskie złącze z jednym zaokrąglonym bokiem, a szybsza wersja 800 przypomina grube złącze USB.

Schemat nazewnictwa jest jednak dokładny, ponieważ przedstawia rzeczywistą prędkość kabla: 400 Mb / s vs. 800 Mb / s. Dla porównania, USB 2.0 ma 480 Mb / s, a USB 3.0 całkowicie go wyprzedza o 5 Gb / s.

Po prostu kup sobie klucz

Niestety w przypadku FireWire, obecnie potrzebujesz adaptera FireWire-do-2018 tak samo, jak potrzebujesz rzeczywistego kabla. Możesz znaleźć niektóre adaptery na Amazonka, po prostu upewnij się, że jest to właściwy typ FireWire, ponieważ nie są ze sobą kompatybilne.

Będziesz także chciał uniknąć adaptera USB 2.0, jeśli chcesz podłączyć FireWire 800, ponieważ będzie on znacznie wolniejszy. Chociaż, jeśli jest to jedyny sposób, w jaki możesz to podłączyć, praca z połową prędkości nie jest taka zła.