Co to jest kompozycja w fotografii?

Fotografia to nie tylko techniczna rozrywka; to sztuka. Chociaż ważne jest, aby zrozumieć, jak sterować aparatem, powinno to być po to, aby móc robić zdjęcia, które chcesz, a nie po to, aby robić nudne, jeśli technicznie poprawne, zdjęcia.

Oto technicznie doskonałe, okropne zdjęcie. Jest dobrze naświetlony, ma dobre szczegóły w cieniach i rozjaśnieniach, kolory są dokładne i całkowicie i całkowicie nudne.

A oto jedno z moich ulubionych zdjęć, które zrobiłem w tym roku. Został nakręcony starą kamerą filmową, więc jakość nie jest idealna. Istnieje kilka artefaktów programistycznych i jest trochę miękki. Ale to znacznie ciekawszy obraz niż zdjęcie mojego włącznika światła.

To skrajny przykład, ale dotyczy to wszystkich dziedzin fotografii. Fotografia to coś więcej niż tylko techniczna perfekcja. To coś więcej niż robienie zdjęć ładnych miejsc lub ludzi i to właśnie odróżnia sztukę od migawek, a dobre zdjęcia od złych. Słowem na to coś więcej jest kompozycja.

Kompozycja to sposób umieszczania rzeczy

Kompozycja, najogólniej, to sposób umieszczania obiektu (i wszystkiego innego) na obrazie. Chociaż rzadko zdarza się, aby fizycznie ustawiać budynki i drzewa tam, gdzie chcesz, aby były, wybór ogniskowej, przysłony i miejsca, w którym stoisz, drastycznie zmienia to, jak różne rzeczy będą wyglądać w kadrze.

Kompozycja to język fotografii. To, jak obiekty wyglądają względem siebie, wszelkie dodatkowe obiekty i tło, wiele przekazuje widzowi. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć, jak spędziłem trochę czasu bawiąc się różnymi kompozycjami związanymi z małą formacją skał.

Ostatecznie zdecydowałem się na tę najsilniejszą kompozycję, ponieważ podobała mi się równowaga między skałami, morzem i niebem. Wszystkie inne kompozycje kładły zbyt duży nacisk na jedną rzecz ponad dwie pozostałe.

Na tym zdjęciu, ponieważ model jest jedynym prawdziwym obiektem, nie chciałem, aby ludzie w tle rozpraszali uwagę. Aby upewnić się, że tak nie jest, użyłem szerokiej przysłony, aby uzyskać płytką głębię ostrości, aby je rozmyć.

Z drugiej strony w tym ujęciu, które dotyczy relacji między trzema pracownikami restauracji podczas przerwy, użyłem małej głębi ostrości, aby upewnić się, że wszyscy byli w centrum uwagi.

Jak widać, miejsce, w którym umieszczasz różne części obrazu i sposób, w jaki wyglądają względem siebie, jest sposobem przekazywania wiadomości widzowi. Nie mówię, że każde zdjęcie potrzebuje jakiegoś dużego, zmieniającego świat przesłania. Ale w najlepszym przypadku każde zdjęcie opowiada historię – nawet jeśli jest to mała historia. Najczęstsze motywy poruszające się na moich zdjęciach to:

Ludzie są całkiem fajni.
Natura jest naprawdę piękna.

Jeśli spojrzysz na większość zdjęć w moich samouczkach tutaj w How-To Geek, wpadają one do jednego z tych dwóch dużych wiader. Ale to, że przekaz jest prosty, nie oznacza, że ​​nie wkładam wysiłku w jego przekazanie. Oto moje ujęcie, które łączy oba.

Widzicie, jak sprawiłem, że Will, narciarz, stał się mały w stosunku do otaczającej go przyrody i wykorzystałem strome zbocze, strumień wody z nart i przestrzeń, w którą musi się poruszać, aby pokazać swoją prędkość? To właśnie mam na myśli, mówiąc, że kompozycja jest językiem fotografii. Takie decyzje nadają Twoim zdjęciom znaczenia.

Kompozycja zgodna z „regułami”

Dobra wiadomość jest taka, że ​​chociaż opanowanie kompozycji zajmuje lata, ma tendencję do przestrzegania kilku podstawowych „zasad” – no cóż, naprawdę wskazówek.

Prawdopodobnie słyszałeś o zasadzie trójpodziału i chociaż jest to trochę zbyt uproszczone, aby było naprawdę przydatne, istnieją inne, silniejsze pomysły, z którymi możesz się bawić. Będziemy badać wiele z nich bardziej szczegółowo tutaj w How-To Geek, ale oto kilka, od których możesz zacząć.

Rozmiar w ramie ma znaczenie. Im coś jest większe, tym ważniejsze będzie się to wydawać, zwłaszcza gdy jest skontrastowane z czymś, co wydaje się stosunkowo małe. Zrób to ujęcie: sprawiając, że jestem mały w kadrze, daje to skalę zarówno mnie, jak i gór.

Najpierw ludzie zobaczą, co jest w centrum uwagi. Mimo, że łodygi trawy są duże i znajdują się przed modelką, nasze oczy są przyciągane do niej, ponieważ jest jedyną rzeczą, na której się skupiamy.

Linie, zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka, to świetny sposób na poprowadzenie oczu dokładnie tam, gdzie chcesz. Spójrz tylko, jak wszystkie wiodące linie – oznaczyłem je na różowo – przyciągają wzrok prosto do modelu.

Dobre zdjęcie powinno być zrównoważone. Możesz to osiągnąć poprzez symetrię lub równoważenie różnych elementów względem siebie. Na tym zdjęciu, pomimo drastycznie różnych rozmiarów w kadrze, księżyc i skała ładnie się równoważą.

Nie używaj tylko pierwszego planu. Użyj także tła i tła. Daje obrazom znacznie większe poczucie głębi.

Kolor jest niezwykle ważny. Najjaśniejsze, najbardziej nasycone kolory zawsze będą przyciągać wzrok. Różne kolory oddają także różne nastroje i emocje. Bluesy są spokojne, a jaskrawe czerwienie mogą być gniewne lub energiczne. Zależało mi na tym, aby na tym zdjęciu było wyciszenie, więc podkreśliłem niemal pastelowe odcienie błękitu i złota.

A to tylko mała próbka niektórych sposobów wykorzystania kompozycji do przekazania różnych znaczeń. Kiedy zaczniesz o tym myśleć podczas robienia zdjęć, jesteś na najlepszej drodze do rozwinięcia doskonałego oka do fotografii.

Kompozycja to język, którego ty, fotograf, możesz używać do komunikowania się z widzem. To, w jaki sposób umieszczasz różne elementy obrazu względem siebie, nadaje znaczenie Twoim zdjęciom.