Co to jest kompresja pamięci w systemie Windows i jak ją włączyć lub wyłączyć?

W systemie Windows 10 wprowadzono mechanizm kompresji pamięci, który zwiększa dostępną przestrzeń operacyjną RAM, opóźniając moment jej całkowitego zapełnienia. Ta funkcja jest domyślnie aktywna, jednak użytkownik ma możliwość jej dezaktywacji.

Czym dokładnie jest kompresja pamięci i czy jej wyłączenie jest w ogóle wskazane? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Na czym polega kompresja pamięci w systemie Windows i dlaczego jest ona istotna?

Kompresja pamięci w systemie Windows to proces dynamicznego zmniejszania rozmiaru danych przed ich umieszczeniem w pamięci RAM. Dzięki temu komputer jest w stanie przechowywać większą ilość danych w pamięci operacyjnej, niż byłoby to możliwe w normalnych warunkach. To z kolei ogranicza konieczność korzystania z pliku stronicowania, co ma istotny wpływ na wydajność, ponieważ operacje stronicowania znacznie spowalniają system, gdy pamięć RAM jest mocno obciążona. Kompresja pamięci jest zatem bardzo pożyteczną funkcją.

Choć zalet kompresji jest więcej, oto kluczowe korzyści, o których warto pamiętać:

  • Komputer w mniejszym stopniu korzysta z wolniejszej pamięci dodatkowej, co przekłada się na lepszą wydajność RAM, szybszą wielozadaniowość i większą stabilność, zwłaszcza w systemach z ograniczoną ilością pamięci fizycznej.
  • Dzięki temu, że więcej danych mieści się w pamięci operacyjnej, wiele aplikacji działa szybciej i bardziej płynnie.
  • Zmniejsza się obciążenie dysku, co oznacza, że zapotrzebowanie komputera na pamięć nie jest tak odczuwalne dla nośników pamięci masowej.
  • Mniejsze obciążenie dysku przekłada się na obniżenie zużycia energii przez komputer.
  • Może opóźnić konieczność wymiany modułów RAM, zwłaszcza że dla większości użytkowników 8 GB pamięci RAM jest wystarczające.

Ilość pamięci, która podlega kompresji, można sprawdzić w Menedżerze zadań. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisku Start i wybierz opcję Menedżer zadań. W oknie Menedżera zadań przejdź do zakładki Wydajność i kliknij Pamięć w panelu bocznym po lewej stronie.

W sekcji Używane (skompresowane) widoczna będzie ilość skompresowanej pamięci; wartość w nawiasach przedstawia stopień kompresji.

Jak aktywować kompresję pamięci?

Aby włączyć kompresję pamięci, naciśnij klawisz Win i zacznij wpisywać „powershell” w polu wyszukiwania. Gdy w wynikach pojawi się aplikacja Windows PowerShell, kliknij opcję Uruchom jako administrator.

Po uruchomieniu PowerShell wprowadź następujące polecenie:

Enable-MMAgent -mc

Po wciśnięciu klawisza Enter PowerShell wykona polecenie i włączy kompresję pamięci.

Jak dezaktywować kompresję pamięci?

Choć kompresja pamięci jest przydatna, mogą wystąpić sytuacje, w których zechcesz ją wyłączyć. Może się tak zdarzyć, jeśli komputer ma dużą ilość pamięci RAM, i kompresja nie jest konieczna, lub gdy ta funkcja powoduje konflikty z używanym oprogramowaniem lub sterownikami. Powodem wyłączenia mogą być również osobiste preferencje użytkownika.

Jeżeli komputer kompresuje dużą ilość danych lub w nadmiernym stopniu korzysta z pliku stronicowania, a to ma negatywny wpływ na wydajność, najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie ilości pamięci RAM.

Niezależnie od przyczyn, dla których chcesz wyłączyć kompresję, możesz to zrobić, uruchamiając PowerShell jako administrator i wpisując poniższe polecenie:

Disable-MMAgent -mc

Po naciśnięciu klawisza Enter i wykonaniu polecenia kompresja pamięci zostanie wyłączona.

Jak sprawdzić, czy kompresja pamięci jest włączona czy wyłączona?

Ponieważ system nie wyświetla komunikatu potwierdzającego włączenie kompresji pamięci, możesz szybko sprawdzić jej status za pomocą programu PowerShell. Aby to zrobić, uruchom PowerShell z uprawnieniami administratora, wprowadź poniższe polecenie i naciśnij klawisz Enter:

Get-MMAgent

Jeżeli kompresja pamięci jest włączona, przy parametrze MemoryCompression w wynikach polecenia pojawi się wartość True.

Wartość False oznacza, że kompresja pamięci jest wyłączona.

Kompresja pamięci w systemie Windows – podsumowanie

Teraz wiesz, czym jest kompresja pamięci, dlaczego jest ważna i jak ją włączyć, a także w razie potrzeby wyłączyć.

Nie zalecamy jednak dezaktywacji tej funkcji, ponieważ zwiększa ona przestrzeń operacyjną pamięci RAM. Pomaga to zapobiegać problemom, które mogą wystąpić w sytuacji, gdy pamięć fizyczna jest w pełni wykorzystana. W szczególności mechanizm ten minimalizuje konieczność przechowywania potrzebnych plików na wolniejszej pamięci masowej.