Co to jest Microsoft Outlook Spaces? (alias Project Moca)

Jeśli masz subskrypcję Office 365 lub Microsoft 365 (O365 lub M365), być może zauważyłeś nową ikonę o nazwie „Project Moca” w Outlook Online. Oto, co to jest i jak korzystać z narzędzia do zarządzania projektami.

Project Moca to nazwa Microsoft dla czegoś, co po oficjalnym udostępnieniu publicznie będzie nazywane „Outlook Spaces”. Od jakiegoś czasu jest dostępny w wersji Insider O365. Teraz trafił do Preview, co oznacza, że ​​Microsoft otwiera dostęp do znacznie większej liczby osób, aby uzyskać informacje zwrotne i ocenić reakcję użytkowników.

Zwykle aplikacja, która zajdzie tak daleko, będzie wyświetlana pod jej ostateczną nazwą – w tym przypadku Outlook Spaces. Po otwarciu linku do projektu Moca zostaniesz nawet przeniesiony na https://outlook.live.com/spaces/, ale z jakiegoś powodu firma zachowała nazwę „Project Moca”.

Więc co to jest? Cóż, Project Moca to narzędzie do współpracy w zarządzaniu projektami. To po części Planner, po części Biała tablica, po części Sway, a po części coś nowego. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Microsoft nazwał to „Moca”, wydaje się, że jest to gra na „MOCHA”, ramy zarządzania projektami.

Nie każdy będzie miał dostęp do Projektu Moca. Aby sprawdzić, czy tak, zaloguj się na swoje konto O365 / M365, otwórz Outlook Onlinei spójrz na dół paska aplikacji po lewej stronie. Jeśli masz aplikację Project Moca, będzie ona na dole.

Po pierwszym kliknięciu ikony możesz wybrać szablon lub puste płótno.

Wybór nowego płótna.

Następnie Project Moca otwiera ustawienia przestrzeni, w których musisz wpisać nazwę swojej przestrzeni, ale wszystko inne jest opcjonalne.

Szczegóły nowej przestrzeni.

Jeśli wpiszesz nazwy kontaktów zaangażowanych w projekt, nad którym pracujesz, oraz słowa kluczowe, Moca będzie szukać pasujących wiadomości e-mail, dokumentów i innych plików na Twoim koncie O365, które możesz dodać do kanwy. Kliknij „Utwórz”, a Twoje płótno zostanie wygenerowane.

W zależności od wybranego szablonu otrzymasz różne ustawienia domyślne na swoim płótnie. Zostaną one nazwane inaczej w zależności od szablonu, ale cokolwiek wybierzesz, otrzymasz kolumny Kanban, do których możesz przeciągać wiadomości e-mail, dokumenty i zadania.

Domyślne kolumny Kanban.

Są takie same jak zasobniki, które otrzymujesz w programie Microsoft Planner. Po prawej stronie znajduje się sekcja Aktywność, która po wprowadzeniu danych kontaktowych lub słów kluczowych zostanie automatycznie wypełniona wiadomościami e-mail i wydarzeniami w kalendarzu z programu Outlook.

Wiadomości i wydarzenia, które Moca znajdzie dla Ciebie.

Na kanwie będą znajdować się inne rzeczy, w zależności od wybranego szablonu, takie jak kamienie milowe, cele, aplikacja pogodowa i łącza do wyszukiwań firmy Microsoft na dany temat.

Na pasku bocznym znajdującym się po lewej stronie możesz dodać dowolną liczbę rzeczy, na przykład zadania, linki i pliki.

Pasek boczny Moca.

I to wszystko. Obszar roboczy może być tak duży, jak chcesz, więc liczba rzeczy, które możesz do niego dodać, wydaje się dość nieograniczona (podobnie jak płótno Whiteboard), chociaż aplikacja wydaje się skupiać na zbiorach zadań (podobnie jak Planner) otoczonych dowolnymi dodatkowymi informacjami, które chcesz dodać (tak jak Sway).

Ponieważ Project Moca jest nadal wersją wstępną w momencie pisania, brakuje w nim wielu elementów, które mogą wydawać się przydatne, takich jak narzędzia do współpracy i udostępniania. Jest bardzo ręczny, więc możesz samodzielnie konfigurować zasobniki i zadania, i nie ma sposobu, aby automatycznie przenosić zadania po zmianie ich statusu, ani nie daje opcji wskazywania przepływu za pomocą takich rzeczy, jak strzałki lub inne pomoce wizualne. Jasne, możesz tworzyć własne obrazy i wklejać je, ale niektóre opcje schematów blokowych w stylu Visio z pewnością nadałyby tak szerokiemu i swobodnemu narzędziu pewne granice i kierunek.

Występuje również nieoczekiwany brak integracji z SharePoint, Power Automate (wcześniej Microsoft Flow) i Microsoft Forms, które zwykle są podłączone do wszystkiego, co Microsoft robi w 365.

Podkreślmy jednak, że jest to wersja zapoznawcza, a Microsoft generalnie dodaje wiele funkcji do swoich wczesnych aplikacji z czasem. To ciekawy pomysł, który z pewnością ma potencjał, nawet jeśli w tej chwili nie wydaje się gotowy na najlepszy czas.

x