Co to jest obliczenia środowiskowe i jak zmieni nasze życie?

Obliczenia środowiskowe to jedno z najnowszych modowych haseł technologicznych w Dolinie Krzemowej. Odnosi się do technologii, które pozwalają ludziom korzystać z komputera bez zdawania sobie sprawy, że to robią. Wyjaśnimy więcej na ten temat i jak wpłynie to na nasze codzienne życie.

Obliczenia, których nie widać

Od kilku lat firmy technologiczne starają się pogłębić integrację platform komputerowych z naszym codziennym życiem. Jednym z ich celów jest asymilacja komputerów w naszym otoczeniu do tego stopnia, że ​​nie zauważamy, że w ogóle ich używamy.

Te technologie, określane jako „przetwarzanie otoczenia”, wykonują obliczenia za Ciebie bez bezpośredniego polecenia. Ponieważ otoczenie oznacza „w Twoim środowisku”, urządzenia te mają być tak zintegrowane z Twoim otoczeniem, że nie jesteś już ich świadomy. Różni się to znacznie od smartfonów i smartwatchów, które musimy aktywnie sprawdzać, aby używać.

Większość systemów komputerowych opiera się na aktywnym wkładzie człowieka. Na przykład, jeśli chcesz wyszukać harmonogram filmowy w telefonie, wpisz nazwę filmu i kina w polu wyszukiwania Google. Jeśli chcesz, aby Twój dom był trochę chłodniejszy, możesz ręcznie ustawić klimatyzator na żądaną temperaturę za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.

Celem obliczeń otoczenia jest wyeliminowanie tarcia między Tobą a komputerem. Zamiast aktywnie ustawiać lub wchodzić w interakcje z urządzeniami, wchodziłbyś w interakcje z otoczeniem, a urządzenia reagowałyby na twoje działania. Na przykład za pomocą inteligentnego termostatu otoczenia urządzenie ocenia pomieszczenie i Twoje interakcje z nim, aby odpowiednio dostosować temperaturę.

Aby osiągnąć ten cel, obliczenia otoczenia wykorzystują różne technologie, w tym śledzenie ruchu, rozpoznawanie mowy, gesty, urządzenia do noszenia i sztuczną inteligencję.

Ambient Computing dzisiaj

Amazon Echo na stole.

Inteligentne głośniki i osobistych asystentów głosowych, które miliony ludzi mają w swoich domach, to najbardziej rozpowszechniony przykład otaczających urządzeń komputerowych. Nie angażujemy się aktywnie z Alexą ani Asystentem Google w sposób, w jaki robimy to z innymi naszymi urządzeniami.

Dla wielu osób poproszenie inteligentnego asystenta o włączenie światła, przeczytanie nagłówków dnia lub odtworzenie piosenki to normalna część codziennego życia. Zamiast mówić do czegoś, mówisz do swojego otoczenia. Dlatego większość inteligentnych głośników jest skromna i prosta – nie powinieneś ich zauważać.

Wiele gospodarstw domowych ma również czujniki światła, które wykrywają ruch. Gdy tylko ktoś wejdzie do domu, włączają się światła w salonie.

Prawdopodobnie słyszałeś o „Internecie rzeczy” (IoT). Odnosi się do sieci między obiektami, która umożliwia im przesyłanie danych między sobą. Na przykład, jeśli masz inteligentne urządzenia, możesz użyć podłączonego smartfona lub asystenta głosowego, aby je włączyć i dostosować ich ustawienia. Inteligentna lodówka byłaby w stanie powiedzieć, w jakiej temperaturze znajduje się każda komora, a także określić optymalne miejsce do przechowywania określonej żywności.

Aby bezproblemowo się ze sobą łączyć, różne urządzenia muszą się ze sobą komunikować, a IoT to umożliwia. Twój smartfon łączy się ze światłami, czujnik światła łączy się z budzikiem i tak dalej. Współpracując ze sztuczną inteligencją, te urządzenia mogą się wzorować na podstawie Twojego zachowania.

Ambient Computing w przyszłości

Mężczyzna na scenie przed wielkim tłem Samsung SmartThings Cloud.

Prawdopodobnie zmierzamy w przyszłość z jeszcze większą ilością obliczeń otoczenia. Wiele urządzeń może już określić, o której godzinie się budzisz. W przyszłości inteligentne urządzenia mogą otwierać zasłony i budzić Cię naturalnym światłem zamiast budzika.

Gdy tylko wejdziesz do salonu, czujnik pokojowy może wykryć twoją obecność, a głośniki mogą zacząć czytać wiadomości dnia. Oto przykłady obliczeń otoczenia, które są już wokół Ciebie w różnych inteligentnych urządzeniach, które wtapiają obliczenia w Twoje środowisko.

Wielu producentów sprzętu integruje przetwarzanie otoczenia ze swoją filozofią marketingową i projektową. Samsung, lider w branży inteligentnych technologii, określa swój system operacyjny smarthome mianem „Project Ambience”.

Google również chętnie wkracza w otaczającą przestrzeń obliczeniową. Firma prawdopodobnie rozszerzy swoją linię sprzętu o więcej urządzeń, które dodatkowo uzupełniają jej obecny wachlarz zintegrowanych usług.