Co to jest oszustwo telefoniczne Wangiri lub „One Ring”?

Przez cały dzień dzwoniły na twój telefon dziwne zagraniczne numery. Pochodzą z kraju, którego nigdy nie odwiedziłeś. Za każdym razem cyfry nieznacznie się zmieniają, uniemożliwiając ich zablokowanie. Dzwonią tylko przez kilka sekund, zanim się rozłączą. Kusi Cię, aby oddzwonić, ale nie powinieneś – to oszustwo, a zakochanie się może cię drogo kosztować.

Jeden pierścień, by wszystkimi rządzić

To podejście, zwane oszustwem Wangiri, opiera się na twojej wrodzonej ciekawości. Wiele osób odruchowo odpowiadało na nieodebrane połączenie – nawet z tajemniczego numeru międzynarodowego. A powtarzalność tego oszustwa (nie jest niczym niezwykłym odbieranie dziesiątek nieodebranych połączeń w ciągu jednego dnia) zwiększa intrygę i presję.

Nieodebrane połączenia Wangiri na iPhonie.Mały przedsmak tego, jak to jest być zalewanym wezwaniami Wangiri.

Co się stanie, jeśli się zawalisz? Twoje połączenie jest przekierowywane na drogi numer o podwyższonej opłacie. Jesteś wtedy zmuszony do pozostania na linii tak długo, jak to możliwe. Im dłużej trzymasz się na linii, tym więcej pieniędzy ostatecznie zarabiają.

Aby to osiągnąć, oszuści polegają na połączeniu inżynierii społecznej i psychologii. Niektóre ofiary zgłaszały, że powiedziano im, że wygrały nagrodę – zwykle pieniądze – i są zachęcane do czekania na kolejce, aby ją odebrać. Inni po prostu testują cierpliwość ofiary, poddając ją trzymaniu muzyki bez żadnych innych bodźców.

Oszustwa Wangiri powstały w Japonii. Sam termin jest po japońsku „jeden (pierścień) i przecięty”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to prawdziwie międzynarodowe oszustwo, którego ofiary są rozrzucone po całym świecie. Ostrzeżenia o oszustwie pojawiły się m.in. w mediach w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii i Nowej Zelandii. W Stanach Zjednoczonych, FCC ostrzegł o tym konsumentów.

Do kosmopolitycznych referencji oszustwa Wangiri należy dodać różną liczbę krajów, z których pochodzą te połączenia. Zgodnie z artykułem z 2018 roku dotyczącym Który?ofiary zgłaszały odbieranie połączeń telefonicznych z jednym dzwonkiem z krajów rozwijających się, takich jak Mauretania, Liberia, Komory i Czad, a także z małych krajów Pacyfiku, takich jak Wyspy Cooka i Nauru (populacja 10756).

Koralowe skały na plaży Anibare w Nauru.Nauru, na wypadek gdybyś się zastanawiał.

To powiedziawszy, nie powinieneś zakładać, że każdy telefon Wangiri będzie pochodził z rozwijającego się kraju. Na początku miesiąca tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii (w tym pisarz) zostało zbombardowanych oszukańczymi telefonami ze szwajcarskich numerów.

Jak się chronić

Ostatecznie istnieje tylko jeden sposób, aby uchronić się przed tym oszustwem, a jest nim powstrzymanie się od odbierania połączeń z numerów, których nie rozpoznajesz – zwłaszcza z numerów międzynarodowych. Nie jest nierozsądne założenie, że ktoś, kto pilnie chce z tobą porozmawiać, będzie miał swoje cyfry zapisane na liście kontaktów twojego telefonu, zostawi wiadomość głosową lub wyśle ​​wiadomość tekstową.

Kolejne rozsądne założenie: jeśli jesteś zalewany tajemniczymi nieodebranymi połączeniami, są też szanse, że inni też. Googlowanie tego numeru zazwyczaj pokazuje, czy w takiej sytuacji znajdują się inne osoby, co pozwala potwierdzić swoje podejrzenia, że ​​to oszustwo.

Opinia o fałszywym numerze telefonu znalezionym w wyszukiwarce.

Jeśli będziesz wielokrotnie bombardowany połączeniami Wangiri, możesz również rozważyć zmianę numeru telefonu i ograniczenie tego, kto go otrzymuje. Oszuści telefoniczni często uzyskują numery telefonów z wycieków danych i marketingowych baz danych, które można łatwo uzyskać w sposób legalny i nielegalny. To pierwsza z nich jest najbardziej związana z tym oszustwem.

W ciągu ostatnich kilku lat setki milionów – a potencjalnie miliardy – ludzi odkryło, że ich dane wyciekły do ​​Internetu w wyniku niezręcznych praktyk bezpieczeństwa. Na początku tego roku osoby nieupoważnione uzyskały dostęp do bazy danych jednej firmy People Data Labs zawiera 1,2 miliarda rekordów. Obejmowały one adresy e-mail, numery SSN i ​​tak, numery telefonów.

Zawsze dobrze jest dołączyć swoje dane Troy Hunt’s Have I Been Pwned aby sprawdzić, czy nie padłeś ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych. Gdy już znasz sytuację, możesz zacząć podejmować środki ochronne.

Innym rozsądnym pomysłem jest skontaktowanie się z firmą telekomunikacyjną i poproszenie o ograniczenie kwoty, jaką możesz wydać z planu. Jeśli przypadkowo wybierzesz jeden z tych numerów Wangiri, ograniczy to Twoje straty do łatwiejszej do opanowania kwoty.

Jeśli możesz, rozważ poproszenie swojej sieci telefonicznej o blokowanie wszystkich połączeń wychodzących z numerami międzynarodowymi.

Wreszcie, jeśli masz iPhone’a, może pomóc nowa opcja Wycisz nieznanych rozmówców w iOS 13.

Jeśli zostałeś ukąszony

Co się stanie, jeśli wydarzy się najgorsze i oddzwonisz na wezwanie Wangiri? W takiej sytuacji gorąco zachęcam do skontaktowania się z operatorem telefonicznym i wyjaśnienia sytuacji. Niektóre sieci, jak Vodafone w Wielkiej Brytanii, w ciągu trzydziestu dni zwróci wszystkie dokonane opłaty na sprawdzony fałszywy numer.

Może się również okazać, że niektóre sieci bez wyraźnej polityki zwrotów Wangiri będą zwracać ofiary na podstawie dobrej woli. Oczywiście jest to całkowicie zależne od tego, jak hojny jest twój operator telefoniczny – i być może od twojej zdolności do snucia przekonującej historii o szlochach.

Jeśli klient nie chce zwrócić opłat, może pozwolić Ci rozłożyć koszt połączenia na kilka miesięcy, szczególnie jeśli masz niezwykle wysoki rachunek.

Na koniec powinieneś zgłosić swoje doświadczenie odpowiednim władzom, które będą w stanie to zbadać. To jest w USA FCC. W Wielkiej Brytanii powinieneś się skontaktować Działanie Fraud.