Co to jest pamięć RAM i ROM? Różnice i porównania

Na pewno słyszałeś o pamięciach RAM i ROM w swojej szkole i musisz mieć podstawowe pojęcie o ich koncepcji. Jeśli chcesz w skrócie zrewidować te koncepcje lub chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, czym jest pamięć RAM i ROM oraz jaka jest różnica między pamięcią RAM a pamięcią ROM, jesteś we właściwym miejscu.

„Co

Co to jest pamięć RAM i ROM?

W tym przewodniku dogłębnie zrozumiesz, czym jest pamięć RAM i ROM. Omówiliśmy również ich różnicę. Czytaj dalej ten artykuł, aby się o tym dowiedzieć.

Co to jest pamięć RAM?

obraz autorstwa PublicDomainPictures z Pixabay

RAM oznacza pamięć o dostępie swobodnym. Jak sugeruje nazwa pamięci RAM, przechowywana tutaj pamięć jest ulotna. Oznacza to, że przechowywane tutaj informacje są tymczasowe. Jest to tymczasowe, ponieważ dane są usuwane po zamknięciu lub ponownym uruchomieniu Okna. Powodem tego wymazania jest to, że po zamknięciu systemu Windows nie ma dostępnego prądu elektrycznego, a informacje są przechowywane elektrycznie na tranzystorach. Za każdym razem, gdy żądasz pliku lub informacji, uzyskujesz dostęp do dysku komputera lub Internetu. Ponieważ dane są przechowywane w pamięci RAM, są zawsze natychmiast dostępne, gdy przełączasz się między programami lub stronami internetowymi. Pamięć jest opróżniana po wyłączeniu maszyny, aby proces mógł rozpocząć się od nowa. Użytkownicy mogą szybko zmieniać, ulepszać lub zwiększać pamięć ulotną.

Dlaczego pamięć RAM jest ważna dla komputera?

Wystarczająca pamięć jest ważna dla płynnego działania komputera. Obejmuje to przełączanie między wieloma otwartymi aplikacjami podczas pracy wielozadaniowej, która zużywa więcej pamięci RAM, oraz przesuwanie kursora myszy, co zużywa bardzo mało pamięci RAM. Pamięć RAM jest również używana przez dużą liczbę procesów działających w tle. Nie oznacza to twierdzenia, że ​​RAM jest jedyną metodą przechowywania w pamięci; inne metody obejmują dyski półprzewodnikowe (SSD) i dyski twarde (HD). Dyski SSD lub HD są używane do przechowywania długoterminowego, takiego jak przechowywanie dokumentu, podczas gdy pamięć RAM jest używana do przechowywania krótkoterminowego, takiego jak cofanie wcześniejszej czynności. Z biegiem czasu prawdopodobnie będziesz musiał zaktualizować pamięć RAM komputera, ponieważ nowsze aplikacje wymagają większej przepustowości pamięci.

Jakie są różne rodzaje pamięci RAM?

Istnieją dwa różne typy pamięci RAM, które są DRAM lub dynamiczna pamięć RAM i SDRAM lub synchroniczna pamięć DRAM. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów na temat czytania, czym jest pamięć RAM?| Definicja pamięci o dostępie swobodnym

Zalety pamięci RAM

Teraz zrozumiałeś o pamięci RAM. Możemy więc zacząć od tego, jakie są zalety pamięci RAM. Jego zalety są wymienione poniżej-

 • Możliwa rozbudowa – możesz zwiększyć ilość pamięci RAM w swoim urządzeniu. W tym celu możesz zainstalować pamięć RAM na płycie głównej. Aby dowiedzieć się, jak zwiększyć pamięć RAM w systemie Windows 7 i 10, kliknij łącze

 • Sprawia, że ​​wrażenia są lepsze – jeśli masz wystarczającą ilość pamięci RAM, komputer będzie działał płynnie. Pomaga w efektywnym wykonywaniu funkcji na komputerze, a to poprawi ogólne wrażenia.

Wady pamięci RAM

Wady pamięci RAM są następujące.

 • Kosztowna: pamięć RAM jest kosztowna i nie jest łatwo dostępna.

 • Pamięć ulotna: pamięć RAM nie przechowuje danych na stałe.

 • Wolny: jeśli porównasz pamięć RAM z pamięcią podręczną procesora, to pamięć RAM jest od niej wolniejsza.

 • Ograniczona przestrzeń: nie ma wystarczającej ilości miejsca do przechowywania wszystkich danych.

Po czym poznasz, że komputer potrzebuje więcej pamięci RAM?

Czy musisz czekać tak długo, aby przełączać się między programami? Jeśli to jest problem, pamięć RAM jest dobrym miejscem do rozpoczęcia, nawet jeśli twoje problemy mogą nie ograniczać się do pamięci. Aby przetestować pamięć RAM komputera pod kątem złej pamięci, kliknij łącze.

Co to jest ROM?

Obraz autorstwa Clker-Free-Vector-Images from Pixabay

ROM oznacza pamięć tylko do odczytu. Jest nieulotny, więc informacje pozostają na zawsze, ponieważ informacje są trwale przechowywane na chipie. i nie przypomina pamięci RAM, która jest pamięcią ulotną. Pamięć zapisuje dane do poszczególnych komórek za pomocą kodu binarnego, zamiast polegać na prądzie elektrycznym. Pamięć nieulotna jest wykorzystywana do składowania elementów komputera, które są statyczne, w tym do początkowej fazy rozruchu oprogramowania lub instrukcji oprogramowania układowego, które umożliwiają działanie drukarki. Wyłączenie komputera nie ma wpływu na pamięć ROM. Użytkownicy nie mogą dokonywać modyfikacji w pamięci nieulotnej.

Jak działa ROM?

Dwa główne składniki pamięci ROM to dekoder i/lub bramka logiczna. Dekoder spełnia dwie funkcje. Pierwszym z nich jest zamiana kodu binarnego niskiego poziomu na kod binarny wysokiego poziomu. Druga funkcja polega na zmianie kodu binarnego wysokiego poziomu na kod binarny niskiego poziomu. Drugi składnik pamięci ROM, czyli bramka, odbiera dane wejściowe z dekodera. Po otrzymaniu wejść, czyli bramka logiczna wykonuje swoją funkcję. Te logiczne bramki są powodem trwałego przechowywania pamięci. ROM może wyprowadzać dane i instrukcje, które zawiera, akceptując adres jako dane wejściowe.

Jakie są różne rodzaje pamięci ROM?

Poniżej znajduje się lista różnych typów pamięci ROM wraz z jej pełną formą

 • MROM: oznacza zamaskowaną pamięć tylko do odczytu. Podczas produkcji układu pamięci dane są zapisywane.

 • PROM: oznacza programowalną pamięć tylko do odczytu. Jest nielotny.

 • EPROM: wymazywalna programowalna pamięć tylko do odczytu. Jak sama nazwa wskazuje, dane można tutaj usunąć. Tę funkcję wymazywania można wykonać, wystawiając ją na działanie światła UV o dużym natężeniu.

 • EEPROM: elektrycznie kasowalna programowalna pamięć ROM. Jak sugeruje nazwa pamięci EEPROM, dane można kasować elektrycznie.

 • Flash ROM: jest to bardzo szybka pamięć i jeśli masz urządzenie, które jest najnowszego modelu, to musi mieć flash ROM.

Zalety ROMu

Teraz zrozumiałeś, co to jest RAM i ROM. Możemy więc zacząć od tego, jakie są zalety pamięci ROM. Jego zalety są wymienione poniżej-

 • Tanie: ROM jest tańszy niż RAM.

 • Trwały: ROM jest trwalszy niż RAM.

 • Wysoka wydajność: funkcje niskiego poziomu są dodawane do sprzętu i oprogramowania za pomocą pamięci ROM. Dzięki temu urządzenia są bardzo szybkie.

 • Bezpieczeństwo: większość pamięci ROM zabrania użytkownikom technicznym modyfikowania ich zawartości. Większość urządzeń zostaje w ten sposób zabezpieczona.

 • Statyczny: ROMy nie wymagają odświeżania sygnałów, są statyczne.

Wady ROMu

Od tego czasu zrozumieliśmy, czym jest ROM i jakie są jego zalety. Nadszedł czas, aby zrozumieć wady ROM. Wady ROM są wymienione poniżej:

 • Nie można zaktualizować — jeśli komputer ma pamięć ROM, której nie można zaktualizować, nie można później zmienić błędów w kodzie.

 • Trwała awaria urządzenia — Istnieje możliwość trwałego uszkodzenia urządzenia, jeśli spróbujesz zreplikować zawartość pamięci ROM w celu popełnienia plagiatu lub z innych powodów.

Różnica między pamięcią RAM a pamięcią RAM

Teraz wiesz, co to jest RAM i ROM. Nadszedł więc właściwy czas, aby zrozumieć, jaka jest różnica między pamięcią RAM a pamięcią ROM. Różnice są wymienione poniżej w formie tabelarycznej dla lepszej przejrzystości i zrozumienia.

Cechy
Baran
ROM
Przechowywanie danych
Lotny
Nielotne
Zmiana danych
Możliwy
Niemożliwe
typy
DRAM, SRAM
PROM, EPROM, EEPROM
Prędkość
Szybko
Mniej niż RAM
Używa
Przechowuj dane tymczasowe
Stałe dane
Łączność procesora
Bezpośredni
Przez RAM
Pojemność
W GB i może być wyższa
Około 4-8 MB
Cena £
Kosztowniejsze
Taniej
Częstotliwość pracy
Wysoki
Nie można pracować na wysokiej częstotliwości
Dostępność danych
Łatwo dostępny
Nie tak łatwo dostępne jak pamięć RAM.
Wykorzystane w
Pamięć podstawowa, pamięć podręczna procesora
Mikrokontrolery, oprogramowanie układowe

Często Zadawane Pytania

Q1. Jaka jest różnica między pamięcią RAM a procesorem?

Odp. Pamięć, której komputer używa do uruchamiania tych aplikacji, nazywa się RAM lub pamięcią o dostępie swobodnym, podczas gdy mózg komputera jest znany jako CPU (Central Processing Unit) i jest elementem odpowiedzialnym za nadzorowanie wszystkich aplikacji i funkcji komputera.

Q2. Co to jest pamięć komputera (RAM)?

Odp. Aby się o tym dowiedzieć, zapoznaj się z powyższym artykułem.

Q3. Jaka jest różnica między pamięcią RAM a SRAM?

Odp. Pełna forma pamięci RAM to pamięć o dostępie swobodnym i jest najbardziej podstawowym rodzajem pamięci wykorzystywanej w systemach komputerowych, podczas gdy pełna forma SRAM to statyczna pamięć o dostępie swobodnym i jest rodzajem pamięci RAM, która przechowuje dane do momentu dostarczenia źródła zasilania.

***

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Twoje pojęcie o tym, czym jest pamięć RAM i ROM. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, prosimy o komentarz poniżej.

x