Co to jest pamięć RAM? Wszystko co musisz wiedzieć

Udostępnij teraz w social media:

Ludzie często szukają podobieństw między komputerami a ludzkim mózgiem i czasami jest to trafne porównanie. Na przykład zarówno mózg, jak i komputer mają pamięć krótko- i długotrwałą. RAM to miejsce, w którym komputer przechowuje swoją pamięć krótkotrwałą.

Co to jest pamięć RAM?

RAM oznacza pamięć o dostępie swobodnym i jeśli kiedykolwiek otworzyłeś komputer na laptopie lub komputer stacjonarny, widziałeś to. Na powyższym obrazku widać nowoczesne pendrive’y RAM dla komputerów stacjonarnych. Mają elegancką obudowę, która pełni funkcję rozpraszacza ciepła. Jednak jeśli nie jesteś overclockerem o dużej mocy, chodzi głównie o wygląd (i ułatwienie instalacji).

Tymczasem laptopy często mają bardziej podstawowe pendrive’y RAM, ponieważ kwestie związane z przestrzenią są najważniejsze. Poza tym, w przeciwieństwie do nowoczesnych obudów PC z przezroczystymi bokami, ludzie rzadko widzą wnętrze laptopa. Możesz jednak uzyskać pamięć RAM laptopa (szczególnie w modelach do gier) z rozpraszaczami ciepła.

Co robi pamięć RAM

Więc teraz wiemy, że te patyki na płycie głównej twojego komputera to systemowa pamięć RAM i działają jako pamięć krótkotrwała, ale co to wszystko oznacza w praktyce? Cóż, kiedy wykonujesz czynności na komputerze, takie jak otwieranie dokumentu tekstowego, wymaga to dostępu do danych zawartych w tym pliku. Jeśli nie pracujesz nad tym dokumentem lub klikniesz przycisk Zapisz, najnowsza kopia tego pliku zostanie zapisana na dysku twardym w pamięci długoterminowej.

  Jak wykonać test warunków skrajnych na komputerze z systemem Linux

Jednak podczas pracy nad plikiem najnowsze dane są przechowywane w pamięci RAM w celu szybszego dostępu. Dotyczy to arkuszy kalkulacyjnych, dokumentów tekstowych, stron internetowych i strumieniowego przesyłania wideo.

To nie tylko dane dokumentów. Pamięć RAM może również przechowywać pliki programów i systemu operacyjnego, aby aplikacje i komputer pracowały razem. Pamięć RAM nie jest jednak jedynym źródłem pamięci krótkotrwałej. Na przykład karta graficzna ma własną graficzną pamięć RAM, a procesor ma mniejsze pamięci podręczne danych.

Niemniej jednak pamięć RAM jest kluczową lokalizacją dla danych, które są aktywnie wykorzystywane przez system.

Jak działa pamięć RAM

Pamięć RAM z gołymi modułami znajdująca się w gnieździe pamięci RAM płyty głównej.

Pamięć RAM składa się z malutkich kondensatorów i tranzystorów zdolnych do przechowywania ładunku elektrycznego, który reprezentuje bity danych, podobnie jak procesory i inne części komputera. Ten ładunek elektryczny wymaga ciągłego odświeżania. Jeśli tak nie jest, kondensatory bardzo szybko tracą ładunek, a dane znikają z pamięci RAM.

Fakt, że dane mogą zostać utracone tak szybko, gdy ładunek zniknie, dlatego tak ważne jest zapisywanie wszelkich zmienionych danych na dysku twardym lub SSD. Dlatego tak wiele programów ma funkcje automatycznego zapisywania lub buforuje niezapisane zmiany w przypadku nieoczekiwanego zamknięcia.

Specjaliści medycyny sądowej mogą w szczególnych okolicznościach pobierać dane z pamięci RAM. Jednak w większości przypadków, gdy skończysz z plikiem lub komputer wyłączy się, informacje w pamięci RAM znikną.

Co to jest DDR?

Pamięć RAM Corsair Vengeance DDR3.Corsair Vengeance, gdy był DDR3 (i potrzebował strzyżenia).

Najpopularniejszą obecnie używaną formą pamięci RAM jest DDR4. Jest to czwarta wersja synchronicznej pamięci dynamicznej o dostępie swobodnym o podwójnej szybkości transmisji danych (DDR SDRAM). „Podwójna szybkość transmisji danych” oznacza, że ​​dane mogą być przesyłane dwa razy w cyklu zegara, a nie tylko raz. W rzeczywistości oznacza to podwojenie przepustowości pamięci, a także odnosi się do szybkości przenoszenia danych do i z pamięci RAM.

  Bezpiecznie wyjmuj dyski USB i karty pamięci za pomocą skrótów klawiszowych

Przed DDR4 komputery używały (niespodzianka, niespodzianka!) DDR3. Nierzadko zdarza się, że komputery nadal kołyszą pamięć RAM DDR3. DDR4 pojawił się pod koniec 2014 roku i stał się najpopularniejszym rodzajem pamięci RAM dopiero kilka lat później.

Pamięci RAM są „kluczowane”, aby uniemożliwić ludziom mieszanie i dopasowywanie różnych generacji, które są niekompatybilne. Jeśli na przykład spojrzysz na pamięć RAM pokazaną powyżej, zobaczysz mały divot w dolnym rzędzie. Na DDR4 ten divot znajduje się w innym miejscu, więc (wraz z innymi różnicami) uniemożliwia umieszczenie pendrive’a DDR3 w gnieździe DDR4.

Pamięć RAM jest również dostępna w dwóch typach: DIMM i SODIMM. DIMM jest używany w komputerach stacjonarnych typu tower i serwerach, natomiast SODIMM jest używany w mniejszych urządzeniach, takich jak laptopy i kompaktowe komputery stacjonarne. Niektóre gotowe komputery (zwłaszcza laptopy) mają również moduły pamięci RAM bezpośrednio przylutowane do płyty głównej. W takim przypadku nie ma pendrive’ów RAM, co sprawia, że ​​aktualizacja jest niepraktyczna.

Prędkości, napięcia i pojemności

Dwie pamięci RAM G.Skill Trident-Z z wbudowanymi diodami LED RGB na górze.Pendrive’y mogą być również wyposażone w oświetlenie RGB dla komputerów stacjonarnych.

Chociaż podstawy tego, co robi pamięć RAM, są bardzo proste, istnieją bardzo różne typy, nawet wśród DDR4. Na przykład pamięć RAM działa z różnymi prędkościami, takimi jak 2400, 3000 lub 3200 MHz. Jest również dostępny w różnych rozmiarach, na przykład 4, 8 lub 16 GB.

  Sprawdź, jaka piosenka była odtwarzana podczas sceny w filmie lub programie telewizyjnym

Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesne komputery wymagają dwóch pendrive’ów RAM (zwanych zestawem) o tym samym rozmiarze, aby działać w tak zwanym „trybie dwukanałowym”. Zasadniczo oznacza to po prostu, że komputer działa na dwóch pendrive’ach RAM.

Wiele osób twierdzi, że można łączyć i dopasowywać różne konfiguracje pamięci RAM, i to w większości prawda. Jednak konserwacja komputera jest znacznie łatwiejsza, jeśli jego pamięć RAM ma tę samą prędkość i pojemność i pochodzi od tego samego producenta, w tej kolejności ważności.

Uzyskanie pamięci RAM o tym samym napięciu również jest problemem, ale wiele stacjonarnych pamięci DDR4 jest sprzedawanych w stanie 1,35 V, dzięki czemu jest to mniejszy problem. Laptopy i wcześniejsze generacje pamięci RAM to jednak inna historia.

Jeśli nie możesz uzyskać tej samej marki pamięci RAM dla laptopa, przynajmniej upewnij się, że używasz tego samego napięcia, prędkości i pojemności. Ilość pamięci RAM, której możesz użyć, zależy również od tego, co może obsłużyć twoja płyta główna. Na przykład starzejący się laptop może obsługiwać tylko do 8 GB pamięci DDR3.

Jednak nowoczesny komputer stacjonarny może być w stanie przyjąć coś w rodzaju 128 GB DDR4, w zależności od procesora i płyty głównej. Jednak dla większości ludzi od 8 do 16 GB to wystarczająca ilość.

Pamięć RAM to znacznie więcej niż ten podstawowy przegląd. Jeśli podkręcasz, napięcia i czasy stają się ważne. Jeśli nie, mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, co robi pamięć RAM i dlaczego jest tak ważnym elementem twojego komputera.

x