Co to jest Patreon i jak działa?

Wielu twórców treści online korzysta z Patreon, aby zwiększyć swoje dochody. Jak to działa i czy powinieneś wspierać swojego ulubionego twórcę treści internetowych w serwisie? Dowiedz się tutaj.

Wsparcie Patreon i Creator

Od muzyków po twórców wideo i podcasterów – internet dał wielu kreatywnym ludziom platformę do dzielenia się swoją pracą. Jednak w miarę jak coraz więcej osób przechodzi na karierę w pełni online, przychody z reklam z witryn takich jak YouTube mogą nie wystarczyć do stworzenia tworzonych przez nich treści. Dlatego wielu twórców online dołącza do witryn crowdfundingowych, takich jak Patreon.

Patreon to usługa, która umożliwia comiesięczne wsparcie finansowe dla Twojego ulubionego twórcy treści. W zamian zwolennicy lub „patroni” mogą otrzymać określone korzyści, takie jak ekskluzywne filmy, wcześniejszy dostęp do nowych prac, treści bez reklam i możliwość zgłaszania sugestii. Wielu twórców na Youtube umieszcza również nazwiska swoich patronów na końcu swoich filmów.

Witryna ma również integrację z mediami społecznościowymi, dzięki czemu możesz szybko dowiedzieć się, czy jacyś twórcy, których obserwujesz na YouTube lub Twitterze, mają Patreona.

Zamiast pobierać miesięczną opłatę, twórcy mogą również pobierać opłatę za ukończoną pracę, na przykład za każdy odcinek filmu lub podcastu. Jest to częste wśród twórców, którzy nie przesyłają treści co miesiąc.

Poziomy członkostwa

Poziomy i członkostwa Patreon

Większość twórców Patreon ma wiele poziomów, do których mogą dołączyć zwolennicy, z których każdy odpowiada określonej kwocie pieniężnej. Te poziomy są ustalane przez twórców i mogą wynosić od 1 USD miesięcznie do 100 USD miesięcznie. Im większy stały wkład mecenasa, tym więcej korzyści otrzymują. Niektóre z nagród najwyższego poziomu obejmują fizyczne towary, ich nazwę wyświetlaną w widocznym miejscu w filmie oraz możliwość bezpośredniej komunikacji z producentem.

Niektóre poziomy mogą mieć maksymalną liczbę „miejsc”, które można wypełnić. Twórcy używają tego do zarządzania nagrodami dla wyższych poziomów, zwłaszcza jeśli istnieją nagrody, które obejmują tworzenie niestandardowych prac dla najważniejszych współpracowników.

Alternatywnie, niektórzy członkowie Patreon w ogóle nie używają poziomów. Zamiast tego zapewniają te same korzyści wszystkim kibicom w ramach programu „płać, co chcesz”.

Członkowie Patreon zazwyczaj wyświetlają cele finansowe na swojej stronie, przy czym konkretne cele odpowiadają specjalnym treściom lub zwiększonej częstotliwości publikowania. Możesz też zobaczyć, ile osób obecnie wspiera twórcę.

Funkcje i zalety Patreon

Głównym sposobem, w jaki członkowie Patreon komunikują się ze swoimi zwolennikami, jest kanał na ich stronie. Twórcy mogą publikować tekst, obrazy, filmy i ankiety na swojej stronie i mogą używać ich jako bezpośredniej linii do swoich patronów. Mogą również blokować niektóre posty na określonych poziomach. Na przykład, jeśli patroni za 5 USD uzyskają wcześniejszy dostęp do nowych filmów, posty z nowymi filmami będą wyświetlane tylko tym, którzy wnoszą co najmniej 5 USD.

Dla podcastów Patreon ma niestandardową obsługę kanałów RSS. Kiedy klient dołącza, otrzymuje niestandardowy link do kanału, który może dodać do wybranej aplikacji do podcastów. Ten niestandardowy link do kanału jest specjalnie utworzony dla subskrybenta, a odcinki znajdujące się w kanale mogą być różne dla różnych typów subskrybentów.

Patreon ma również integrację z popularną aplikacją do czatów grupowych Discord. Typową zaletą bycia kibicem jest dostęp do ekskluzywnego serwera lub kanału Discord, na którym można rozmawiać z twórcami i innymi fanami.

Jak Patreon zmienia tworzenie treści

Dla wielu twórców rozwój Patreona był dobrodziejstwem. Tradycyjnie twórcy online większość swoich dochodów zarabiali na reklamach. Obejmuje to zarówno przestrzeń reklamową, którą sprzedają w witrynach takich jak YouTube czy blogi, jak i bezpośrednie sponsorowanie przez firmy. Jednak ostatnio wpływy z reklam spadają. W 2019 roku zmiana wytycznych YouTube wywołała tzw. „Adpokalipsę”, co zaowocowało znacznym spadkiem dochodów.

Patreon umożliwia twórcom bezpośrednie finansowanie przez ich największych fanów i utrzymywanie miesięcznego dochodu. Wielu mniejszych twórców mogło w pełnym wymiarze czasu skupić się na pracy online przy wsparciu swoich patronów.

Dla fanów ta witryna to dobry sposób na sfinansowanie pracy Twoich ulubionych twórców, a jednocześnie uzyskanie w zamian nagród. Jeśli bardzo lubisz czyjeś treści, dołączenie do Patreona to doskonały sposób na okazanie wsparcia.