Co to jest plik MSIX?

Plik z rozszerzeniem .msix to instalator aplikacji systemu Windows. Microsoft niedawno wprowadził MSIX jako alternatywa dla pakietów EXE, MSI, a nawet AppX. Zachowaj ostrożność i upewnij się, że ufasz źródłu pliku MSIX przed jego uruchomieniem.

Windows ma zbyt wiele różnych typów instalatorów

Obecnie system Windows ma trzy popularne formaty instalatorów – MSI, EXE i AppX. Każdy ma inne mocne i słabe strony.

Instalatory MSI najlepiej nadają się do prostych, prawdopodobnie nienadzorowanych instalacji. Korzystają z podstawowego graficznego interfejsu użytkownika (GUI) instalacji, który instaluje lub odinstalowuje program bez żadnych dodatków ani opcji. Zasadniczo ten instalator to skompresowany zestaw plików instalacyjnych zawierający wszystkie niezbędne dane do oprogramowania. Proces instalacji nie wykryje, czy oprogramowanie już istnieje lub czy brakuje jakichkolwiek składników. Może nadpisać dowolne pliki w ścieżce instalacji. Ta prostota oznacza, że ​​cicha, domyślna instalacja jest bardzo prosta dla administratorów.

Instalatory EXE są bardziej wszechstronne niż instalatory MSI, ale z dodatkowymi możliwościami wiążą się komplikacje. Ten instalator może zawierać opcje języków, dodatków, wykrywania poprzednich instalacji i nie tylko. Instalatory EXE pozwalają na niestandardowe ścieżki instalacji i wybór składników do zainstalowania. Deweloperzy mogą dodawać własne marki do GUI i uwzględniać warunki korzystania z usług specyficzne dla języka lub wskazać stronę internetową, aby otrzymać wiadomość powitalną. Ale to z kolei sprawia, że ​​cicha instalacja bez nadzoru jest znacznie trudniejsza, a tym samym mniej przydatna w sytuacji przedsiębiorstwa.

Instalatory AppX są używane dla uniwersalnych aplikacji systemu Windows i mają niektóre zalety instalatorów MSI. Są prostymi, prostymi instalatorami z kilkoma możliwościami dla użytkownika końcowego. Ponadto pozwalają na łatwiejszą ścieżkę aktualizacji ze starszych wersji oprogramowania do nowszych wersji i pozwalają na czystszą dezinstalację. Instalatory AppX również opierają się na technologii kontenerowej, więc są odizolowane od reszty systemu operacyjnego w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Niestety, program napisany dla instalatora MSI lub EXE musiał zostać przepisany lub przekonwertowany, być może za pomocą narzędzi, na pakiet AppX. Pakiety AppX mogą być używane tylko z systemem Windows 10, więc starsze wersje systemu Windows nie mają szczęścia.

MSIX łączy w sobie najlepsze cechy MSI i AppX

Plik MSIX ma zalety AppX, będąc podobnym do pliku MSI. Jest to prosty instalator, który administratorzy systemu mogą nawet skrypty do automatycznej, „nienadzorowanej” instalacji. Dodatkowo opiera się na technologii kontenerowej, która pozwala na płynne odinstalowywanie i aktualizacje.

Z punktu widzenia użytkownika MSIX instaluje się jak plik MSI, ale za kulisami instaluje się jak plik AppX. Dodatkowo możliwa jest dystrybucja MSIX poza Microsoft Store. Dzięki temu nowemu procesowi łatwiej jest wprowadzić starsze programy i przepakować je do MSIX.

MSIX będzie działać nawet w systemie Windows 7, Linux i nie tylko!

Być może najbardziej ekscytującą cechą MSIX jest to, że Microsoft wydał SDK aby zwiększyć kompatybilność między platformami. Jak widać na ich stronie GitHub, możliwa jest obsługa systemów iOS, MacOS, Android, Linux, a nawet starszych wersji systemu Windows. Programiści umieszczają specjalne instrukcje w plikach MSIX, aby umożliwić identyfikację systemu operacyjnego i kroki, jakie należy podjąć.

Programy będą odinstalowywać się bardziej czysto

Gdy instalujesz program przy użyciu plików MSI i EXE, program ten może wprowadzać zmiany w rejestrze oraz tworzyć pliki i foldery w całym systemie. Podczas odinstalowywania programu te pliki i klucze rejestru często pozostają w tyle, pozostawiając bałagan w systemie.

W przypadku MSIX programy są instalowane w kontenerze, a wszystkie ich niezbędne pliki pozostają w tym kontenerze lub podlegają precyzyjnym, przewidywalnym regułom dotyczącym tego, gdzie te pliki mogą się znajdować (np. W folderze AppData). Po odinstalowaniu wszystkie dane trafiają do programu – bez bałaganu. Oznacza to, że Twój system będzie czystszy w przyszłości.

To wciąż instalator, więc uważaj!

Jeśli patrzysz na plik MSIX i zastanawiasz się, czy jest on bezpieczny, pierwszym pytaniem, które powinieneś zadać, jest to, skąd masz instalator. Jak każdy inny instalator programu, jeśli nie ufasz źródłu, nie powinieneś go otwierać.

Jeszcze przed pobraniem pliku należy podjąć kroki, aby upewnić się, że jest bezpieczny. Ostatecznie jest to instalator, co oznacza, że ​​może potencjalnie zainstalować fantastyczny program, śmieciowy program lub coś gorszego.

Kiedy zacznę widzieć pliki MSIX?

Może minąć trochę czasu, zanim zobaczysz plik MSIX. Microsoft wciąż dostosowuje niektóre z obiecanych możliwości i do niedawna tylko wersje Insider systemu Windows 10 mogły tworzyć pakiet MSIX.

Nawet po dostrojeniu programiści i dostawcy technologii instalatorów, na których polegają, będą musieli zaakceptować, nauczyć się i wdrożyć nowy pakiet. Tak jest, jeśli w ogóle zdecydują; programiści mogą kontynuować tworzenie instalatorów EXE i MSI, jeśli wolą. Przyjęcie nowego formatu wiąże się z ryzykiem i kosztami, więc programiści muszą porównać to z korzyściami.