Co to jest plik WebP (i jak go otworzyć)?

Plik z rozszerzeniem .webp to format pliku opracowany przez Google w celu zmniejszenia rozmiaru obrazów bez konieczności poświęcania jakości miejsca do przechowywania. Obrazy WebP są zaprojektowane tak, aby przyspieszyć działanie sieci, przy użyciu mniejszych, bogatszych zdjęć dla programistów.

Co to jest plik WebP?

Format WebP (wymawiane Weppy) jest siostrzanym projektem formatu kontenera wideo WebM – opartym na kodeku wideo VP8 opracowanym przez On2 Technologies – wydanym przez Google. Firma Google nabyła On2 Technologies 19 lutego 2010 r., A następnie wydała WebP we wrześniu tego samego roku.

Z 60% -65% bajtów na większości stron internetowych zawierających obrazy Google postanowił stworzyć darmowy format plików typu open source, który przechowuje w wysokiej jakości zarówno stratne, jak i bezstratne formaty kompresji. Zachowując jakość, ale zmniejszając rozmiar obrazów, strony ładują się szybciej, zużywają mniej przepustowości i oszczędzają baterię – zwłaszcza na urządzeniach mobilnych – gdy strony używają obrazów WebP.

Protokół WebP wykorzystuje kompresję predykcyjną do kodowania obrazu, który sprawdza wartości w sąsiednich blokach pikseli, aby przewidzieć wartości w bloku, a następnie koduje tylko różnicę między nimi. Pozwala to na wielokrotne kopiowanie pikseli w jednym pliku, a zbędne dane są usuwane z każdego bloku. Zapisywanie tylko danych, które zmieniają się między poszczególnymi blokami, zmniejsza przestrzeń dyskową w porównaniu z formatami PNG i JPEG. Możesz dowiedzieć się więcej od urzędnika Strona odniesienia dotycząca technik kompresji WebP.

Obrazy bezstratne WebP są o 26% mniejsze niż pliki PNG i do 34% mniejsze niż stratne pliki JPEG podobieństwo strukturalne (SSIM) wskaźnik jakości.

Jak otworzyć jeden?

Ponieważ WebP jest opracowany przez Google i nieodpłatnie, został już zintegrowany z wieloma aplikacjami i oprogramowaniem, które możesz już mieć na swoim komputerze. Większość przeglądarek internetowych ma już wymaganą wtyczkę do obsługi formatu.

Obrazy WebP są przeznaczone do Internetu i są prawie nie do odróżnienia od JPEG i PNG, więc być może nawet nie zauważyłeś, że właśnie na to patrzysz. Możesz zapisać obraz WebP na swoim komputerze w taki sam sposób, jak każdy inny obraz w Internecie; kliknij obraz prawym przyciskiem myszy i kliknij „Zapisz obraz jako”.

Wybierz miejsce docelowe na komputerze, w którym chcesz zapisać obraz, a następnie kliknij „Zapisz”.

Wybierz miejsce docelowe dla pliku, a następnie kliknij Zapisz

Jeśli masz Chrome, Firefox, Edge lub Opera, wszystko, co musisz zrobić, to dwukrotnie kliknąć obraz, a otworzy się on w domyślnej przeglądarce, abyś mógł go wyświetlić.

Po kliknięciu obraz WebP otwiera się bezpośrednio w Chrome

Możesz edytować pliki WebP za pomocą oprogramowania graficznego, takiego jak GIMP, ImageMagick lub Microsoft Paint, które domyślnie otwierają natywnie pliki WebP. W systemie Windows kliknij obraz prawym przyciskiem myszy, wskaż polecenie „Otwórz za pomocą”, a następnie wybierz program, w którym chcesz edytować.

Otwórz WebP z alternatywną aplikacją w systemie Windows

IrfanView, Przeglądarka fotografii systemu Windows, i Photoshop wszystkie wymagają wtyczek do otwierania obrazów WebP.

Zawsze możesz zmienić domyślną aplikację dla typu pliku, jeśli chcesz otworzyć plik za pomocą innego programu całkowicie na komputerach Mac i Windows. Lub po prostu użyj Google Chrome, aby pobrać obrazy WebP jako JPEG lub PNG w pierwszej kolejności.

Konwertuj obraz WebP bezpośrednio w Google Chrome

x