Co to jest Polaris i Windows Core OS?

Microsoft pracuje nad tajnym projektem „Windows Core OS”, który ujednolici system Windows na wszystkich urządzeniach i pulpit „Polaris”, który będzie z nim współpracował. Oto, co o tym wiemy.

Pamiętaj, że Microsoft nie ogłosił jeszcze oficjalnie tych projektów. Windows Core OS, C-Shell i Polaris mogą ulec drastycznym zmianom przed wydaniem lub mogą nawet nigdy nie zostać wydane.

Microsoft chce wyjść poza OneCore

Microsoft chce jednego ujednoliconego systemu operacyjnego dla wszystkich urządzeń z systemem Windows, od komputerów z systemem Windows 10 po Xbox One, HoloLens i potencjalne przyszłe telefony z systemem Windows. Ale to jeszcze nie wszystko.

Obecnie projekt firmy Microsoft o nazwie „OneCore”Oznacza, że ​​systemy operacyjne Windows 10, Windows Server, Xbox 10, Windows 10 Mobile, Windows 10 IoT i HoloLens są oparte na tym samym„ podstawowym ”systemie operacyjnym.

Zaczęło się to dwa lata temu wraz z wydaniem aktualizacji rocznicowej. Od tego czasu system operacyjny Xbox One jest oparty na OneCore, podobnie jak Windows 10.

Ale chociaż są one teraz oparte na tym samym rdzeniu, nadal są różnymi systemami operacyjnymi na tym rdzeniu.

Windows Core OS to jeden system operacyjny dla wszystkich urządzeń

Microsoft chce, aby wszystkie urządzenia z systemem Windows były oparte na tym samym systemie operacyjnym i buduje system operacyjny Windows Core, aby był tym systemem operacyjnym. Oferta pracy firmy Microsoft w witrynie LinkedIn mówi, że Windows Core OS (WCOS) będzie „systemem operacyjnym współdzielonym dla wszystkich nowych urządzeń”. Ta sama lista ofert pracy w Microsoft również odnosi się do Windows Core OS jako „nowego systemu operacyjnego” i mówi, że zaangażowany jest w to zespół OneCore w Microsoft.

Windows CentralZac Bowden rozmawiał ze źródłami w firmie Microsoft o systemie operacyjnym Windows Core w 2017 roku. Oto jak to opisali:

Windows Core OS (w skrócie WCOS) to nowa, nowoczesna wersja systemu Windows i stanowi ogromny krok naprzód w uczynieniu z Windows prawdziwie uniwersalnego systemu operacyjnego. Krótko mówiąc, WCOS jest wspólnym mianownikiem dla systemu Windows, który działa na wielu platformach, na dowolnym typie urządzenia lub architekturze, który można ulepszyć za pomocą modułowych rozszerzeń, które zapewniają funkcje i doświadczenia w razie potrzeby.

Windows Core OS to kolejny krok w tworzeniu w pełni modułowego systemu Windows 10. To jeden podstawowy system operacyjny dla wszystkich urządzeń. Zamiast Windows 10, Windows 10 Mobile i system operacyjny Xbox oparty na OneCore, ale wciąż inny, wszystkie będą miały system operacyjny Windows Core.

Według ZDNet Mary Jo Foley, Windows Core OS nie będzie natywnie uruchamiał aplikacji Win32 – innymi słowy, tradycyjnego oprogramowania komputerowego. Działa na aplikacjach Universal Windows Platform (UWP). Jednak system operacyjny Windows Core jest modułowy. Wsparcie dla klasycznych aplikacji desktopowych mogłoby zostać dodane jako moduł i prawdopodobnie będzie. Jednak obsługa tradycyjnego oprogramowania nie jest podstawową częścią systemu.

Jak wskazuje również Foley, system operacyjny Windows Core był wcześniej znany jako AndromedaOS w firmie Microsoft. Dzieje się tak, ponieważ może zostać uruchomiony na podobnym urządzeniu mobilnym „Andromeda”, nad którym pracuje Microsoft, które może obejmować dwa ekrany. Plotka głosi, że to urządzenie zostanie uruchomione w 2018 roku, ale Foley pisze, że Microsoft wrócił do deski kreślarskiej. Może nawet nigdy nie zostać uwolniony, więc nie wstrzymuj oddechu.

Tak czy inaczej, prace nad systemem operacyjnym Windows Core są kontynuowane. Aggiornamenti Lumia wykrył pierwsze oznaki pojawienia się aplikacji Windows Core OS w sklepie Microsoft 11 października 2018 r.

C-Shell to interfejs modułowy

Composable Shell, znany również jako C-Shell lub CShell, to kolejny projekt związany z systemem operacyjnym Windows Core.

Obecnie wszystkie urządzenia z różnymi wersjami systemu Windows mają własne interfejsy wbudowane w ich unikalne systemy operacyjne. Komputery stacjonarne mają pulpit, Xbox One ma pulpit nawigacyjny Xbox, a telefony z systemem Windows mają interfejs telefonu. Są to wszystkie oddzielne interfejsy i stanowią część odrębnego systemu operacyjnego każdego urządzenia.

C-Shell będzie współdzieloną powłoką (interfejsem) działającą na szczycie systemu operacyjnego Windows Core. To modułowa powłoka dla modułowego systemu operacyjnego. Obudowa może dostosowywać się do typu urządzenia w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, firma Microsoft może zbudować jeden interfejs, który inteligentnie i automatycznie dostosuje używane urządzenie podczas korzystania z niego.

Na przykład przyszły telefon z systemem Windows mógłby mieć interfejs telefonu, ale zapewniałby pełny pulpit systemu Windows po zadokowaniu do klawiatury i monitora. Byłby to bardziej wydajny pulpit niż ograniczony pulpit „Continuum for Phones” dołączony do systemu Windows 10 Mobile. Urządzenie do gier może pewnego dnia przełączać się między pulpitem nawigacyjnym Xbox One a pulpitem systemu Windows.

Obecnie nic takiego nie może się zdarzyć. Pulpit systemu Windows jest częścią systemu Windows 10, pulpit nawigacyjny konsoli Xbox jest częścią nowoczesnego systemu operacyjnego Xbox, a interfejs telefonu jest częścią systemu Windows 10 Mobile. Ale C-Shell oznacza, że ​​każde urządzenie może po prostu uruchomić system operacyjny Windows Core, a C-Shell zapewni odpowiedni interfejs.

Windows Central się popisał C-Shell działający na telefonie z systemem Windows w 2017 roku. Wygląda dość podobnie do obecnego interfejsu telefonu Windows, co pokazuje, co Microsoft próbuje zrobić. Microsoft nie próbuje odkrywać na nowo koła ani wprowadzać żadnych znaczących zmian w interfejsie.

Polaris to interfejs pulpitu dla powłoki C-Shell

To tylko nowy lekki motyw systemu Windows 10, ale Polaris prawdopodobnie będzie wyglądał podobnie do istniejącego pulpitu systemu Windows 10.

C-Shell będzie zawierał wielu „kompozytorów”, po jednym dla każdego typu interfejsu. Polaris to kompozytor, który zapewni powłokę pulpitu. Innymi słowy, jest to środowisko pulpitu systemu Windows oparte na C-Shell i Windows Core OS. Jest to znacząca przerwa w stosunku do przeszłości, ponieważ Microsoft przebudowuje środowisko pulpitu systemu Windows za pomocą nowoczesnego kodu.

Inne nazwy projektów podobno obejmują Andromeda dla interfejsu urządzenia mobilnego, Aruba dla interfejsu Surface Hub i Oasis dla urządzeń Windows Mixed Reality, takich jak HoloLens.

Polaris będzie największym wyzwaniem dla firmy Microsoft, ponieważ system operacyjny Windows Core z pulpitem Polaris będzie prawdopodobnie wymagał uruchomienia tradycyjnego oprogramowania komputerowego Windows (Win32).

To jest tylko dla nowych urządzeń

Nie martw się jednak: nie będziesz zmuszony do aktualizacji. Jak mówi ogłoszenie o pracy na LinkedIn firmy Microsoft, ten system operacyjny będzie przeznaczony dla „nowych urządzeń”. Innymi słowy, firma Microsoft nie uaktualni nagle istniejącego komputera z systemem Windows 10 do obsługi systemu operacyjnego Windows Core z Polaris.

Według Windows Central, pierwsze wydanie Windows Core OS będzie koncentrować się na urządzeniach mobilnych. Na przykład firma Microsoft może wydać „Surface Phone” z systemem operacyjnym Windows Core i C-Shell. Przez większość czasu korzystałby z mobilnego kompozytora (Andromeda) i pulpitu (Polaris) po zadokowaniu.

Jednak w dłuższej perspektywie na wszystkich nowych urządzeniach z systemem Windows może być uruchomione to oprogramowanie – nawet na komputerach stacjonarnych i laptopach. Wygląda na przyszłość systemu Windows.

x