Co to jest przetwarzanie brzegowe i dlaczego ma to znaczenie?

Przetwarzanie w chmurze to poważniejsza sprawa niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Jego wpływ jest odczuwalny nie tylko w świecie biznesu, gdzie zastąpił poprzednie serwery lokalne bardziej elastycznymi alternatywami zewnętrznymi. Nawet laik przerzuca bity do eterycznego centrum danych na niebie dzięki usługom takim jak Zdjęcia Google i Netflix. Ale czy szykuje się kolejna rewolucja?

Mówimy o Edge Computing. Ten nowy paradygmat w IT ma na celu zbliżenie odległych centrów danych do ludzi, którzy faktycznie z nich korzystają. Jest szczególnie idealny do aplikacji, w których czas ma krytyczne znaczenie, dla których niskie opóźnienia są koniecznością. Oto, co musisz wiedzieć.

Na początku był serwer

Aby przetwarzanie brzegowe miało sens, warto umieścić je w kontekście historycznym, więc zaczniemy od samego początku.

Korporacyjne IT było sprawą statyczną. Ludzie pracowali na rozległych farmach, trudząc się w ostrym świetle halogenów. Umiejscowienie ich danych i krytycznych aplikacji biznesowych w pobliżu miało sens. Firmy wpychałyby serwery do dobrze wentylowanych pomieszczeń w lokalu lub wynajmowały przestrzeń w lokalnym centrum danych.

Potem wszystko się zmieniło. Ludzie zaczęli częściej pracować w domu. Firmy rozwijały się i otwierały biura w innych miastach i krajach. Szybko serwer lokalny przestał mieć sens – zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromny wzrost wykorzystania Internetu przez konsumentów. Firmom technologicznym trudno jest skalować, gdy są zmuszone do kupowania, udostępniania i wdrażania nowych serwerów co kilka dni.

Usługi przetwarzania w chmurze, takie jak Microsoft Azure i Amazon Web Services (AWS), rozwiązały te problemy. Firmy mogą wynajmować miejsce na serwerze i rozwijać się wraz z rozwojem.

Problem z chmurą w jej obecnym wcieleniu polega na tym, że jest scentralizowana. Dostawcy tacy jak Amazon, Microsoft i Google mają centra danych w większości lokalizacji, ale często są one oddalone od swoich klientów o setki – jeśli nie tysiące – mil.

Na przykład, jeśli jesteś w Edynburgu w Szkocji, najbliższe centrum danych AWS znajduje się w Londynie, oddalonym o około 330 mil. W międzyczasie, jeśli jesteś w Lagos w Nigerii, najbliższa kontynentalna lokalizacja AWS znajduje się w Kapsztadzie w RPA, oddalonym o prawie 3000 mil.

Im większa odległość, tym większe opóźnienie. Pamiętaj, dane to po prostu światło przepływające przez światłowód, a zatem są one ograniczone prawami fizyki.

Więc jakie jest rozwiązanie? Cóż, prawdopodobnie odpowiedź leży w powtórzeniu się historii i zbliżeniu serwerów do ludzi, którzy ich używają.

Życie na krawędzi

Szafy serwerowe w serwerowni.

Podsumowując, Edge Computing oznacza przybliżenie aplikacji i przechowywania danych do miejsc, w których znajdują się ich użytkownicy. W przypadku dużych korporacji może to obejmować specjalnie zbudowany serwer w pobliżu ich głównych biur. Z punktu widzenia konsumenta pomocne może być myślenie o urządzeniach IoT wykonujących określone zadania, takie jak rozpoznawanie twarzy, z własnymi lokalnymi zasobami obliczeniowymi, zamiast kierować je do usługi w chmurze.

Ma to kilka zalet. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć ilość ruchu sieciowego, który należy przesłać. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że wiele dużych korporacji często płaci wysokie opłaty za przetasowywanie bitów między centrami danych, sensowne jest przybliżenie ich do domu.

Po drugie, zmniejsza opóźnienia. Często ogromna część czasu potrzebnego na wykonanie zadania jest poświęcona na przenoszenie ruchu w sieci. Przybliżenie mocy obliczeniowej do domu może zmniejszyć te opóźnienia i przyspieszyć działanie.

Może to potencjalnie otworzyć drzwi dla nowych form przetwarzania danych, dla których kluczem jest natychmiastowość. Jednym z często reklamowanych przykładów jest „inteligentne miasto”, w którym władze lokalne mogą gromadzić w czasie rzeczywistym informacje o takich kwestiach, jak zużycie mediów i wzorce ruchu drogowego, a następnie podejmować szybkie działania.

Istnieją również potencjalne zastosowania przetwarzania brzegowego w sektorze przemysłowym. Obejmują one umożliwienie producentom gromadzenia danych na temat sprzętu i dokonywania szybkich korekt, a tym samym zmniejszania zużycia energii i degradacji sprzętu.

Po stronie konsumenta przetwarzanie brzegowe ma potencjał, aby stworzyć takie rzeczy gry w chmurze bardziej satysfakcjonujące doświadczenie. Jeśli graficzne obliczanie liczb jest bliższe graczom, rzadziej doświadczają nieprzyjemnego opóźnienia, które może być decydującym czynnikiem decydującym o wygranej w grze online.

Czynnik 5G

Wieża komórkowa 5G na tle błękitnego nieba z białymi chmurami.

Wraz z ciągłym rozwojem obliczeń brzegowych pojawiło się wprowadzenie łączności 5G. Chociaż 5G jest jeszcze w powijakach, obiecuje znacznie mniejsze opóźnienia niż poprzednie standardy mobilne. W rezultacie można oczekiwać, że odegra ogromną rolę w ewolucji przetwarzania brzegowego jako paradygmatu.

Co to znaczy? W sektorach logistyki większy nacisk zostanie położony na analizy i dane, ponieważ ciężarówki i furgonetki przesyłają informacje do analizy i działania w czasie rzeczywistym. Istnieje również perspektywa „inteligentnego rolnictwa”, które zautomatyzuje ogromne obszary produkcji rolnej. Nie tylko poprawi to plony, ale także zapobiegnie marnotrawstwu.

Następnie jest strona konsumencka. Przybliżając obliczeniowe „podnoszenie ciężarów” do telefonów, odblokowujesz nowsze, bardziej wciągające doświadczenia rozrywkowe, takie jak rzeczywistość wirtualna (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR) i gry.

Oczywiście to wciąż daleko. Przewoźnicy i programiści muszą go najpierw zbudować. Jednak kiedy to zrobią, możesz spodziewać się tej samej zmiany sejsmicznej, która wystąpiła, gdy chmura obliczeniowa po raz pierwszy pojawiła się na scenie.

x