Co to jest RNG w grach wideo i dlaczego ludzie go krytykują?

Gracze lubią krytykować „RNG” w grach. Na przykład wyobraź sobie grę w kości, w której ty i twój przeciwnik rzucacie kośćmi, a najwyższy wynik wygrywa. To jest „czysty RNG”.

Generator liczb losowych

Generator liczb losowych (RNG) to algorytm generujący liczby losowe. W grach wideo te liczby losowe służą do określania losowych zdarzeń, takich jak szansa na trafienie krytyczne lub podniesienie rzadkiego przedmiotu.

Generowanie liczb losowych lub RNG jest czynnikiem definiującym wiele współczesnych gier. Są powodem, dla którego zawsze spotykasz unikalne Pokemony, dlaczego przedmioty w Mario Kart są inne za każdym razem, gdy je wybierzesz, i dlaczego losowo znajdujesz super fajny skarb (lub nie) w Diablo. Niektóre gry generowane proceduralnie, takie jak The Binding of Issac czy Minecraft, nie byłyby nawet możliwe bez RNG.

Nie każda gra zależy od RNG. Gry rytmiczne, takie jak Dance Dance Revolution czy Guitar Hero, są doskonałym przykładem. Rywalizacyjne gry wieloosobowe, takie jak Rocket League i Mortal Kombat, również są praktycznie pozbawione przypadkowości.

Nie oznacza to, że wszystkie konkurencyjne gry unikają losowań losowych. Counter-Strike: Global Offensive używa RNG do określenia jak pociski trafiają w cele, a DOTA 2 używa RNG do określenia częstotliwości zdolności wpłyną na przeciwników. W rozgrywce występuje element losowości, przez co jest nieprzewidywalna.

RNG utrzymuje świeżość gier (ale może podważyć umiejętności)

Gracz gra w CS: GO na swoim komputerze.

To przypadkowość sprawia, że ​​rzeczy nie stają się monotonne. To prowadzi do ciekawości i ryzyka i jest jednym z najlepszych narzędzi do utrzymywania świeżości gry.

Pomyśl o blokach w Tetris. Każdy blok w Tetris jest wybierany losowo. Gdyby tak nie było, Tetris nie byłby zabawny, stresujący ani nieprzewidywalny. Nie byłoby ryzykownych ani sprytnych posunięć; byłby tylko właściwy ruch. Tetris byłby niekończącą się grą polegającą na zapamiętywaniu – jak odliczanie cyfry Pi.

Nawet niektóre konkurencyjne gry, takie jak Hearthstone, w dużym stopniu opierają się na mechanice opartej na ryzyku, która jest bardziej porównywalna z Yahtzee niż z Mortal Kombat. I tam właśnie RNG staje się tematem spornym. W grze opartej na liczbach losowych, takiej jak Hearthstone, umiejętności mogą zepsuć szczęście. Szczęśliwy nowicjusz może pokonać profesjonalistę. Więc co się dzieje, gdy trzymasz RNG w innych konkurencyjnych grach, takich jak CS: GO lub DOTA?

Skończysz z wieloma wkurzony graczy. Podczas gdy przypadkowość w grze walki może wydawać się zabawna dla ciebie lub dla mnie, niektórzy gracze rywalizujący są (co zrozumiałe) wyłączeni przez pomysł przegrania na rzecz szczęścia. Wyobraź sobie, że ludzie wzięliby prostą grę konkurencyjną, taką jak szachy, i dodaliby coś w rodzaju przypadkowych ulepszeń. W opinii fanów szachów jest to całkowicie sprzeczne z celem szachów. Gracz, który przegra, może winić za przegraną „RNG”, która poszła na korzyść przeciwnika. F

Niektóre RNG można manipulować

Para rąk ze sznurkami kukiełkowymi przywiązanymi do każdego palca.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, generatory liczb losowych to algorytmy. Są to po prostu problemy matematyczne, które wypluwają przypadkowe wartości. Ale jak wiesz z wieloletniego doświadczenia w matematyce, dwa plus dwa zawsze dają cztery. Aby algorytm generował wartości losowe, musi zawierać zmienne (takie jak X lub Y).

Skąd gra wideo bierze swoje zmienne? Musi szukać naturalnie zmieniających się wartości lokalnych. Gra może wykorzystywać wewnętrzny zegar konsoli jako zmienną lub liczbę obiektów na ekranie lub imię twojej postaci, a nawet sekwencję przycisków, które naciskałeś od początku gry. Komputer może generować liczby losowe na wiele sposobów.

W niektórych przypadkach liczby te są wystarczająco przewidywalne, aby można było nimi manipulować. To trochę jak liczenie kart, z wyjątkiem trudniejszych.

Manipulacja RNG nie jest częścią konkurencyjnych gier, ale jest częścią klasycznych gier RPG i retro gier wideo (gdzie algorytmy „RNG” były dość proste). Doświadczony gracz może liczyć na swoją drogę do doskonały Pokemon lub naciskaj pozornie przypadkowe przyciski, aby dostać rzadkie przedmioty Final Fantasy.

RNG: Dobrze czy źle?

Dla wielu ludzi RNG doskonale nadaje się do utrzymywania nieprzewidywalnych i świeżych gier. Generatory liczb losowych są kluczową częścią rozgrywki w wielu współczesnych grach logicznych, grach karcianych i grach RPG, i były używane z dobrym skutkiem w niektórych grach akcji i grach wieloosobowych.

RNG może być dobre. Czy każdy świat Minecraft powinien być taki sam, czy też każdy przedmiot, który znajdziesz w Diablo, powinien być identyczny za każdym razem, gdy grasz? RNG oferuje różnorodność i może zachować świeżość.

Jednak wielu rywalizujących graczy uważa, że ​​RNG osłabia umiejętności. Może to być irytująca skarga, ale jest to tylko irytujące, ponieważ niektóre konkurencyjne gry, takie jak Smash Bros, prowadzą podwójne życie jako zwykłe gry towarzyskie (które wymagają RNG, aby pozostać zabawnym). Gry stworzone dla społeczności e-sportowej mogą z tego powodu kłaść duży nacisk na mechanikę opartą na umiejętnościach.