Co to jest serwer bezgłowy?

Serwer bez głowy to komputer bez monitora, klawiatury, myszy lub innych urządzeń peryferyjnych. Komputery bezgłowe są zwykle kontrolowane przez sieć. Na przykład wyobraź sobie komputery stojące na stojakach w centrach danych podczas zasilania witryn internetowych. To są serwery bezgłowe.

Co oznacza „bez głowy”?

„Bezgłowy” system komputerowy to tylko taki bez lokalnego interfejsu. Nie ma podłączonego monitora („głowy”). Nie ma też klawiatury, myszy, ekranu dotykowego ani innego lokalnego interfejsu do sterowania nim.

Te systemy nie są komputerami, na których siedzisz i których używasz jak komputera stacjonarnego. Nie mają skonfigurowanego interfejsu graficznego. Uzyskujesz do nich dostęp i zarządzasz nimi zdalnie – zazwyczaj przez sieć. Na przykład możesz kontrolować serwer bezgłowy za pośrednictwem internetowego panelu sterowania lub przez SSH, który zapewnia bezpieczną powłokę wiersza poleceń, do której można uzyskać dostęp przez sieć. Możesz nawet uzyskać dostęp do graficznego pulpitu przez sieć za pomocą rozwiązania takiego jak Pulpit zdalny lub VNC.

Termin „bez głowy” pojawia się w wielu różnych kontekstach, ale zawsze oznacza to samo. „Headless Linux” odnosi się do systemu Linux bez monitora i klawiatury. „Bezgłowy serwer Minecraft” to komputer bez monitora i klawiatury, na którym działa serwer Minecraft. Łączysz się z serwerem przez sieć.

Jaki jest sens bezgłowego serwera?

Nie każdy system komputerowy potrzebuje monitora, klawiatury i myszy. Wiele komputerów to serwery przeznaczone do zdalnego dostępu. Centra danych są pełne komputerów „montowanych w stelażu”, zajmujących jak najwięcej mocy obliczeniowej na jak najmniejszej przestrzeni. Oszczędzają miejsce, energię elektryczną i pieniądze, nie podłączając każdego serwera do osobnego monitora.

Systemy bezgłowe nie są przeznaczone tylko dla centrów danych. Na przykład możesz zdecydować się na hostowanie serwera multimediów na starym komputerze, na którym leżysz, umożliwiając strumieniowe przesyłanie multimediów z dowolnego urządzenia w sieci lokalnej. Kiedy już to zrobisz, możesz zdecydować, że możesz po prostu usunąć monitor, klawiaturę i mysz komputera serwera multimediów – w końcu uzyskujesz do niego dostęp przez sieć. Możesz trzymać serwer PC gdzieś w szafie i sterować nim bez siadania przed nim. Masz teraz bezgłowy serwer.

Systemy te mogą być zdalnie sterowane i zarządzane bez przeszkadzania urządzeniom peryferyjnym. Jeśli jest jakiś powód, dla którego potrzebujesz monitora i klawiatury z bezgłowym serwerem – na przykład w celu rozwiązania problemu – zawsze możesz podłączyć te urządzenia peryferyjne, kiedy ich potrzebujesz.

Na przykład Gartner szacowane Google miał około 2,5 miliona serwerów w swoich centrach danych na całym świecie w lipcu 2016 roku. Będą to w większości serwery bezgłowe – Google nie potrzebuje też 2,5 miliona monitorów i klawiatur.