Udostępnij teraz w social media:

Prawdopodobnie słyszałeś, że połączenie z siecią publiczną, taką jak publiczne Wi-Fi, nie jest bezpieczne. Jednocześnie znajdziesz dziesiątki aplikacji, które pomogą Ci znaleźć bezpłatne WiFi. Nawet Facebook oferuje pomoc w znalezieniu go, jeśli włączysz tę opcję w aplikacji. To sprawia, że ​​po raz drugi zgadujesz, czym jest sieć publiczna i które typy są bezpieczne, a które nie.

Sieć publiczna

Mówiąc najprościej, sieć publiczna to sieć bezprzewodowa lub przewodowa, do której podłączone są komputery i urządzenia, którym nie ufasz. Termin ten istnieje już od jakiegoś czasu, ale użytkownicy systemu Windows są bardziej zaznajomieni z nim. W systemie Windows 7 za każdym razem, gdy łączysz się z siecią, pyta, czy jest to sieć publiczna, czy domowa. Różnica, którą system operacyjny rysuje między nimi, polega na tym, że w sieci publicznej nie można ufać wszystkim innym komputerom w tej sieci.

Zgodnie z tą definicją publiczne WiFi, które tworzy publiczną sieć bezprzewodową, nie jest bezpieczne. Oznacza to również, że sieć LAN na twoim uniwersytecie nie jest bezpieczna, nawet jeśli jest ograniczona do użytku na terenie kampusu. To samo dotyczy bezpłatnego WiFi, z którego korzystasz na lotniskach i terminalach autobusowych. Darmowe WiFi, z którego korzystasz w swojej ulubionej kawiarni, należy do tej samej kategorii.

Sprawdź -   Nawet 25 lat później Iomega Zip jest niezapomniany

Sieć prywatna lub jak niektórzy mogą ją nazwać siecią „domową” to taka, w której znasz każdy komputer i urządzenie, które się w niej znajduje. Sieć Wi-Fi w Twoim domu tworzy prywatną sieć bezprzewodową. Podobnie sieć Wi-Fi lub LAN w miejscu pracy również tworzy sieć prywatną.

Udostępnianie plików w sieciach publicznych

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno system Windows, jak i macOS nie pozwalają systemom na udostępnianie plików w sieciach publicznych. macOS ma funkcję o nazwie AirDrop, która umożliwia udostępnianie plików każdemu, niezależnie od tego, czy jesteś w sieci publicznej, czy prywatnej, ale musisz włączyć ten konkretny tryb udostępniania. Domyślnie AirDrop w systemie macOS ogranicza udostępnianie plików do zaufanych kontaktów.

Oczekuje się, że wiosenna aktualizacja systemu Windows 10 doda podobną funkcję o nazwie Udostępnianie w pobliżu. Pozwala również udostępniać pliki każdemu w tej samej sieci, jednak ma funkcje bezpieczeństwa, które uniemożliwiają nieznanym systemom wysyłanie plików.

Sprawdź -   Odblokuj i oglądaj teraz DirecTV z dowolnego miejsca

Udostępnianie plików w sieci publicznej jest ogólnie uważane za niebezpieczne nie tylko dlatego, że pliki mogą być złośliwe, ale także dlatego, że Twój system jest nieco otwarty i bardziej dostępny, gdy jest widoczny w sieci dla wszystkich innych. Jeśli chcesz udostępniać pliki w sieci publicznej, najlepiej używać dysków w chmurze zamiast wysyłać pliki przez samą sieć lub korzystać z bezpiecznej metody udostępniania, takiej jak AirDrop w systemie MacOS.

Pozostając bezpiecznym

Jest kilka podstawowych rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zapewnić sobie rozsądne bezpieczeństwo w sieci publicznej.

Wyłącz udostępnianie i odkrywanie

Aby zachować bezpieczeństwo w sieci publicznej, należy przede wszystkim wyłączyć udostępnianie w sieci. W systemie Windows 10 możesz to zrobić w aplikacji Ustawienia w obszarze Sieć i Internet> Stan. Tutaj znajdziesz kilka ustawień sieciowych, którymi możesz zarządzać, w tym jedno dotyczące udostępniania.

Kliknij go, aby przejść do Panelu sterowania, w którym możesz wyłączyć wykrywanie i udostępnianie sieci.

W systemie macOS możesz wyłączyć udostępnianie i odnajdowanie w Preferencjach systemowych w obszarze Udostępnianie. Podczas gdy jesteś na tym, ogranicz AirDrop lub może go wyłącz, chyba że tego potrzebujesz.

Sprawdź -   Dlaczego filmy YouTube „przeznaczone dla dzieci” mają ograniczone funkcje

Włącz Firewall

Wszystkie systemy operacyjne są wyposażone w zaporę, która chroni system przed zagrożeniami z sieci. W systemie Windows 10 ta zapora to program Windows Defender, który niektórzy użytkownicy mają ochotę wyłączyć. Niezależnie od używanego systemu operacyjnego, upewnij się, że masz włączoną zaporę ogniową, jeśli często łączysz się z sieciami publicznymi.

VPN

VPN to dość dobry sposób na ochronę systemu przed złośliwym ruchem sieciowym. Dobra sieć VPN zaszyfruje Twoje żądania internetowe, a to z kolei zapewni lepsze bezpieczeństwo. Twoja aktywność będzie oddzielona, ​​więc gdy będziesz w sieci publicznej, będziesz z niej korzystać w sieci prywatnej. Gdyby ktoś próbował uzyskać dostęp do Twojego systemu, musiałby przejść przez dodatkową warstwę zabezpieczeń.

Zaktualizowane przeglądarki i bezpieczne przeglądanie

Zagrożenie ze strony sieci publicznej zwykle pochodzi z innych systemów i urządzeń, ale może również pochodzić z dostępu do niebezpiecznych witryn internetowych lub korzystania z przestarzałej przeglądarki. Upewnij się, że Twoja przeglądarka jest aktualna, aby zapewniała podstawową ochronę i trzymaj się sprawdzonych witryn korzystających z protokołu HTTPS.