Co to jest Smishing? Jak chronić się przed phishingiem SMS

Jeśli szukasz informacji o tym, czym jest smishing, trafiłeś we właściwe miejsce. To coraz powszechniejsze oszustwo może dotyczyć każdego, kto ma telefon obsługujący wiadomości SMS, więc musisz być ostrożny. Pokażemy Ci, jak zachować bezpieczeństwo i zwiększyć swoje bezpieczeństwo dzięki VPN, a także polecić kilku naszych ulubionych dostawców.

Istnieje wiele cyberzagrożeń, na które użytkownicy muszą być przygotowani, gdy przechodzą do trybu online, od stron internetowych, na których działają nieautoryzowane kopalnie kryptowalut w przeglądarce, po publiczne hotspoty Wi-Fi, które mogą umożliwić innym osobom włamanie się na twoje konta, po botnety, które mogą kraść moc obliczeniowa twojego urządzenia. Istnieje nawet oprogramowanie, które twierdzi, że poprawia twoje bezpieczeństwo, ale w rzeczywistości czyni twoje urządzenie mniej bezpiecznym. Staramy się dzielić wskazówkami na temat jak największej liczby problemów związanych z bezpieczeństwem, abyś mógł o nich wiedzieć i przygotować się na wypadek takiego ataku.

Prawdopodobnie słyszałeś o phishingu, w ramach którego organizacje przestępcze wysyłają e-maile, które wydają się pochodzić z banku, sieci społecznościowej lub innej legalnej witryny, z której korzystasz, i próbują nakłonić Cię do przesłania im informacji logowania. Następnie można uzyskać dostęp do kont i skradzić tożsamość. Istnieje jednak pewna odmiana phishingu, o której możesz nie wiedzieć, zwana wyłudzaniem. Oznacza phishing SMS i jest coraz bardziej powszechnym rodzajem oszustwa phishingowego. Wiele osób jest przyzwyczajonych do szukania podejrzanych wiadomości e-mail, ale mogą nie wiedzieć, że wiadomości SMS mogą być również wysyłane w nieuczciwy sposób. Dzisiaj wyjaśnimy co jest smaczne i daje kilka wskazówek, jak sprawdzić wiadomości tekstowe i zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z telefonu komórkowego.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Co to jest Smishing?

Zasadniczo smishing jest odmianą znanego oszustwa związanego z wyłudzaniem informacji. Tylko zamiast otrzymywania listu, wiadomości e-mail lub wiadomości błyskawicznej od phishera otrzymasz wiadomość SMS na swój telefon komórkowy. Zaczyna się, gdy przestępcy mogą uzyskać Twój numer telefonu, albo dlatego, że masz go publicznie na liście w mediach społecznościowych, albo dlatego, że kupili Twój numer telefonu wraz z wieloma innymi z ciemnej sieci po tym, jak wyciekł z niego inna firma. Tak czy inaczej, gdy grupa przestępców będzie miała Twój numer telefonu, wysyłanie masowych wiadomości tekstowych będzie bardzo łatwe. Niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, ale możesz wysyłać wiadomości tekstowe na setki numerów jednocześnie, czasem za darmo, z niektórych stron internetowych lub przy użyciu określonego oprogramowania. Łatwo spamować wiadomości tekstowe dużej liczbie osób.

Następnie otrzymasz wiadomość tekstową, która na początku może wyglądać na uzasadnioną. Mógłby powiedzieć: „Twój Apple ID został przejęty. Odpowiedz na ten tekst za pomocą hasła, aby potwierdzić swoją tożsamość ”lub„ Twoje konto Google musi zostać potwierdzone. Kliknij ten link, aby potwierdzić swoją tożsamość ”. Czasami teksty oferują nagrody lub gotówkę, aby zachęcić Cię do odpowiedzi.

Wiadomość zachęca do kliknięcia łącza, wybrania numeru lub wysłania informacji do osoby wysyłającej wiadomość. Te oszustwa często są kierowane na konta finansowe, takie jak konto bankowe lub karta kredytowa, lub popularne konta kluczowe, takie jak konto Google lub Apple ID. Po tym, jak smakerzy otrzymają twoje hasło lub inne dane logowania, będą mogli uzyskać dostęp do twoich kont i ukraść twoją tożsamość.

UCZ SIĘ WIĘCEJ: Czy jesteś ofiarą kradzieży tożsamości? Sprawdź te 8 wskazówek.

Jak uchronić się przed smishingiem?

Teraz, gdy wiesz, czym jest wyśmienicie, możesz wykonać kilka kluczowych kroków, aby uchronić się przed tego rodzaju oszustwem:

 • Nie klikaj nieznanych linków w wiadomościach tekstowych. Jeśli nie rozpoznajesz numeru, który wysłał Ci tekst, nie klikaj w nim żadnego adresu URL. Najlepiej jest po prostu usunąć tekst, jeśli jest podejrzany. Sprawdź nasz pełny przewodnik na temat rozpoznawania linków złośliwego oprogramowania.
 • Nie odpowiadaj na wiadomość. Niektóre smukłe teksty będą zawierać na końcu wiersz, na przykład „Wyślij SMS o treści STOP do 88253, aby przestać odbierać wiadomości”. Nie powinieneś odpowiadać na ten tekst lub na ten numer, ponieważ tylko to potwierdza, że ​​numer, który mają oszuści w pliku, jest własnością i używane przez prawdziwą osobę. Odpowiedzi będą skutkowały tylko tym, że wyślą ci więcej wiadomości spamowych.
 • Sprawdź podejrzane liczby i wiadomości przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jeśli nie masz pewności, czy wiadomość tekstowa jest godna zaufania, zawsze możesz podać numer tekstu wiadomości w Google. W ten sposób prawdopodobnie dowiesz się, czy wiadomość pochodzi od oszustów. Jeśli okaże się, że tak, możesz zablokować numery lub połączenia z podejrzanego numeru.
 • Poznaj objawy wirusa w swoim telefonie. Zazwyczaj wirusy postrzegamy jako problem dla komputerów, a nie telefonów, ale mogą one również wpływać na urządzenia mobilne. Zwracaj uwagę na zmniejszoną wydajność, pojawienie się niechcianych aplikacji lub nagrzewanie się urządzenia, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak z twoim urządzeniem.
 • Użyj sieci VPN, aby chronić swoje dane lokalizacji. Jednym sprytnym akcentem na wyłudzanie informacji używanym przez niektórych oszustów jest używanie danych lokalizacji telefonu, do których dostęp jest dość łatwy. Gdy odwiedzasz nowe miejsce, może pojawić się komunikat z informacją, że usługa (np. Google, Apple, Facebook itp.) Zauważyła, że ​​jesteś w nowym miejscu, i musisz wysłać wiadomość z potwierdzeniem, aby odblokować konto. Najlepszym sposobem na uniemożliwienie osobom palącym dostępu do danych lokalizacji w telefonie jest użycie sieci VPN, która zaszyfruje wszystkie dane, aby uniemożliwić oszustom dostęp do nich, a także zamaskować twój prawdziwy adres IP fałszywym.

Użyj VPN, aby ukryć dane o lokalizacji przed Smisherami

Jeśli chodzi o wybór sieci VPN, aby zabezpieczyć telefon przed wyłudzaniem i innymi oszustwami, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oto te, które uważamy za najważniejsze:

 1. Dobre bezpieczeństwo. Aby zabezpieczyć telefon, potrzebujesz VPN z potężnymi, elastycznymi metodami szyfrowania. Poszukaj także dostawcy, który oferuje zasady braku logowania, w przeciwnym razie będzie monitorował Twoją aktywność i podważał Twoją anonimowość.
 2. Szybkie połączenia. VPN, który spowalnia twoje połączenie internetowe, to duży ból, więc chcesz VPN z superszybkimi połączeniami, których nawet nie zauważysz.
 3. Obsługa systemu operacyjnego telefonu. Aby korzystać z VPN, zainstaluj aplikację stworzoną przez dostawcę VPN. Aby więc chronić swój telefon, musisz znaleźć dostawcę VPN, który oferuje oprogramowanie dla wybranej platformy. Jeśli masz wiele urządzeń, upewnij się, że subskrypcja obejmuje je wszystkie.
 4. Wiele serwerów na całym świecie. Innym sposobem, aby upewnić się, że Twoja sieć VPN nie spowalnia Cię, jest połączenie się z serwerem, który jest fizycznie w pobliżu Twojej lokalizacji. Jest to łatwiejsze, jeśli dostawca VPN ma do dyspozycji dużą sieć serwerów.

W oparciu o te czynniki, oto VPN, które zalecamy, aby pomóc Ci uchronić się przed smishingiem:

1. ExpressVPN

Dla intensywnych użytkowników Internetu, którzy chcą najlepszych ze wszystkich światów pod względem bezpieczeństwa, szybkości i łatwości użytkowania, zalecamy ExpressVPN. Ta usługa ma superszybkie połączenia, które Cię nie spowolnią, z wysokim poziomem bezpieczeństwa, takim jak użycie silnego 256-bitowego szyfrowania i zasadą braku logowania w celu ochrony Twojej prywatności. Sieć serwerów jest absolutnie ogromna, dostępna jest sieć ponad 1000 serwerów w 145 różnych lokalizacjach w 94 krajach. Oprogramowanie ma przydatne zaawansowane funkcje, takie jak test prędkości i wyciek DNS, i jest dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Android, iOS i Linux.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • Odblokowanie Netflix USA, iPlayer, Amazon Prime
 • Fast służy z minimalną utratą prędkości
 • Szyfrowanie OpenVPN, IPSec i IKEv2
 • Nie prowadzi dzienników danych osobowych
 • Obsługa klienta 24/7.

2. NordVPN

Użytkownikom, którzy oczekują najwyższego poziomu bezpieczeństwa, jaki mogą znaleźć, zalecamy szyfrowanie klasy wojskowej od NordVPN. Oczywiście ta usługa ma podstawowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak silne szyfrowanie 256-bitowe i zasady braku rejestrowania. Ale ma również opcję użycia specjalnych serwerów, które mają usługi bezpieczeństwa, takie jak anty DDoS, dedykowane IP, cebula przez VPN i serwery P2P. Naszymi ulubionymi są specjalne podwójne serwery szyfrujące, w których dane są przesyłane na dwa różne serwery i dwukrotnie szyfrowane w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Inne przydatne funkcje obejmują przełącznik CyberSec, który umożliwia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem na dowolnym serwerze, a także przełącznik specyficzny dla aplikacji i ogólny przełącznik zabicia, aby uniemożliwić przypadkowe wysyłanie niezaszyfrowanych danych.

Sieć serwerów obejmuje ponad 1000 serwerów w ponad 60 różnych krajach, a oprogramowanie ma interfejs mapy, który sprawia, że ​​wybór serwera jest bardzo prosty. Oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Linux, iOS, Chrome OS, Android, iOS i Windows Phone, a także rozszerzeń przeglądarki Firefox i Chrome.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • Współpracuje z Netflix, BBC iPlayer bez potu
 • Szybkie i stabilne połączenia
 • Ochrona przed wyciekiem DNS, przełącznik zabicia
 • Ścisłe zasady dotyczące zerowych dzienników dotyczące zarówno ruchu, jak i metadanych
 • Świetne wsparcie (czat 24/7).
Cons

 • Łączenie się aplikacji może czasem być powolne.

3. CyberGhost

CyberGhost to świetny wybór dla użytkowników, którzy szukają prostej, łatwej w obsłudze aplikacji z przystępnym graficznym interfejsem użytkownika. Po otwarciu aplikacji możesz wybrać serwer, z którym chcesz się połączyć, w oparciu o bieżące potrzeby, takie jak przeglądanie anonimowe, torrentowanie anonimowe lub odblokowywanie witryn z blokadami regionalnymi, takimi jak BBC iPlayer. Domyślnie włączone zabezpieczenia obejmują 256-bitowe szyfrowanie i zasadę braku rejestrowania, a dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak wyłącznik awaryjny, są automatycznie aktywowane w niektórych profilach. To sprawia, że ​​oprogramowanie jest idealne dla nowych użytkowników – wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj ochrony i wszystko jest skonfigurowane dla Ciebie.

Przeczytaj naszą pełną recenzję CyberGhost.

Plusy

 • Odblokowuje US Netflix w aplikacji
 • Dozwolone torrentowanie peer-to-peer (P2P)
 • Nie wykryto wycieków
 • Surowe zasady braku dzienników
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
Cons

 • Wyciek WebRTC IPv6 w macOS
 • Nie można odblokować innych witryn do przesyłania strumieniowego.

4. IPVanish

Gdy najważniejsza jest prędkość, zalecamy IPVanish. Ma jedne z najszybszych połączeń spośród dowolnych sieci VPN, a także oferuje funkcje, takie jak duża sieć ponad 1300 serwerów w ponad 60 różnych krajach. Bezpieczeństwo jest wyjątkowe, z silnym 256-bitowym szyfrowaniem i polityką braku rejestrowania, a ponadto w oprogramowaniu jest dostępnych więcej funkcji bezpieczeństwa, takich jak przełącznik „zabicia”, automatyczne ponowne połączenie, ochrona przed wyciekiem dla IPv6 i DNS, okresowa zmiana adresu IP i możliwość ręcznej konfiguracji DNS. Oprogramowanie IPVanish jest dostępne dla urządzeń z systemem Windows, Mac OS, Android, Linux, Windows Phone lub iOS.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

5. VyprVPN

Jeśli chcesz korzystać z VPN w sieciach z blokowaniem VPN, takich jak te, które znajdziesz w Chinach i innych krajach objętych ograniczeniami, zalecamy VyprVPN. Ta usługa może ominąć bloki VPN i zapewnić większe bezpieczeństwo poprzez szyfrowanie metadanych, a także samych danych. Te metadane można wykorzystać do ustalenia Twojej prawdziwej lokalizacji, nawet gdy korzystasz z sieci VPN, więc jej szyfrowanie zapewnia maksymalny spokój. Inne dostępne funkcje bezpieczeństwa obejmują 256-bitowe szyfrowanie i zasady braku rejestrowania.

Sieć serwerów jest nieco mniejsza niż inne, oferując ponad 700 serwerów w 70 różnych krajach, ale to wciąż dużo na codzienne potrzeby. Oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows, Mac, Android i iOS.

Przeczytaj naszą pełną recenzję VyprVPN.

Wniosek

Smishing to odmiana dobrze znanej techniki oszustw polegającej na wyłudzaniu informacji, w której pojawia się wiadomość pochodząca od legalnej firmy z prośbą o przesłanie informacji, takich jak nazwa użytkownika lub hasło. Ale w rzeczywistości te wiadomości nie są generowane przez prawdziwą firmę, ale przez oszustów, którzy próbują ukraść twoje dane logowania. W przypadku smishingu zamiast wiadomości e-mail pojawia się wiadomość SMS, ale podstawowa zasada jest taka sama.

Jedną z cech zadowolenia, o której warto wiedzieć, jest to, że oszuści mogą wykorzystywać dane o lokalizacji z telefonu, aby sprawić, by ich oszustwo wyglądało bardziej uzasadnione. Na przykład możesz otrzymać wiadomość tekstową z prośbą o weryfikację konta podczas wizyty w nowym obszarze. Ale to tylko sprytna sztuczka ze strony oszustów i nigdy nie powinieneś odpowiadać na taką wiadomość.

Korzystanie z VPN może pomóc chronić Cię przed tego rodzaju wyłudzaniem opartym na lokalizacji. Zalecamy kilka sieci VPN, które mogą pomóc Ci zapewnić bezpieczeństwo za każdym razem, gdy przeglądasz internet w telefonie.

Czy kiedykolwiek otrzymałeś smukłą wiadomość? Czy masz jakieś techniki, które pozwalają odróżnić autentyczne wiadomości tekstowe od wiadomości oszukańczych? Poinformuj nas o tym w komentarzach poniżej.