Co to jest standard zabezpieczeń WiFi WPA3?

Udostępnij teraz w social media:

Router jest wyposażony w warstwę zabezpieczeń, która zapewnia bezpieczeństwo sieci. Dla przeciętnego człowieka to zabezpieczenie jest hasłem, które musi wprowadzić, aby połączyć się z siecią, ale jest to o wiele bardziej skomplikowane, niż to, jeśli spojrzysz pod maskę. Hasło jest częścią protokołu bezpieczeństwa używanego przez router do ochrony sieci i połączenia, a router nie jest jedynym, który wykorzystuje protokół bezpieczeństwa.

Twoje urządzenia, niezależnie od tego, czy jest to Twój telefon, czy komputer, również korzystają z protokołu bezpieczeństwa, aby chronić Twoją aktywność online, a także urządzenia przed hakerami. Obecnie wszystkie urządzenia i routery używają protokołu bezpieczeństwa WPA2, ale to się zmieni w ciągu najbliższych kilku lat. Kolejny standard bezpieczeństwa WiFi opracowany przez WiFi Alliance jest gotowy do certyfikacji. Ten nowy protokół bezpieczeństwa, nazwany WPA3, został stworzony, aby sprostać niedociągnięciom WPA2 i sprostać potrzebom bezpieczeństwa rosnących urządzeń IoT.

Standard bezpieczeństwa Wi-Fi WPA3

Standard bezpieczeństwa WPA3 WiFi jest następcą WPA2. Obecnie jest dopiero na etapie certyfikacji i nie można jeszcze znaleźć urządzenia, które to obsługuje. Jednak po uruchomieniu sprawi, że Wi-Fi, szczególnie publiczne Wi-Fi, będzie bezpieczniejsze. Zablokuje również dziury w zabezpieczeniach stworzone przez urządzenia IoT w Twojej sieci, znacznie utrudni hakowanie sieci i lepiej zaszyfruje dane.

  Jak ustawić priorytet połączenia WiFi w systemie Android

Ochrona przed atakami siłowymi

WPA3 zapewnia ochronę przed atakami siłowymi. Obecnie protokół WPA2 pozwala hakerom w zasadzie bombardować twoją sieć próbami odgadnięcia hasła. W wielu przypadkach udaje im się to dzięki samej sile i ilości prób, ale także poleganiu na inteligentnym zgadywaniu i kiepskich konwencjach ustawiania haseł przestrzeganych przez użytkowników. W przypadku WPA3 ta metoda nie będzie już działać, ponieważ hasła są uwierzytelniane w inny sposób. Każda próba podania hasła wymusza komunikację urządzenia z siecią. Urządzenia będą uwierzytelniać się inaczej niż w przypadku WPA2, dzięki czemu atak brutalnej siły będzie znacznie mniej skuteczny.

WiFi Easy Connect

Jedną z głównych rzeczy, których celem jest ten nowy protokół, jest bezpieczeństwo IoT. WPA2 nigdy nie miał do czynienia z urządzeniami, które nie miały odpowiedniego panelu sterowania do łączenia się z sieciami. W tamtym czasie niewiele osób wyobrażało sobie, że ich lodówka lub termostat łączy się z Internetem lub siecią Wi-Fi, ale tak jest dzisiaj. Aby ułatwić podłączenie tych urządzeń do sieci, WPA3 ma WiFi easy connect, dzięki czemu niezawodne urządzenie już podłączone do sieci, takie jak telefon, skanuje kod QR na routerze i urządzeniu, z którym chcesz się połączyć. Twój telefon będzie pośredniczył w łączeniu urządzenia z Twoją siecią. Easy Connect jest opcjonalny, więc chociaż jest to świetny nowy dodatek, użytkownicy będą musieli świadomie szukać i kupować urządzenia, które go obsługują, jeśli chcą z niego korzystać.

  Najlepsze adaptery USB WiFi dla systemu Linux (recenzja) w 2020 r

Szyfrowanie danych w publicznych sieciach Wi-Fi

Nie jest tajemnicą, że publiczne WiFi nigdy nie jest uważane za bezpieczne. Nawet w przypadku prywatnych sieci Wi-Fi eksperci ds. Bezpieczeństwa zalecają korzystanie z VPN, aby zapewnić bezpieczeństwo danych. Dzięki WPA3 nie musisz już martwić się, że publiczne Wi-Fi będzie niebezpieczne. Jeśli router i Twoje urządzenie obsługują ten protokół, Twoje dane w sieci będą szyfrowane.

Wpływ na urządzenia

Urządzenia, zarówno routery, jak i karty sieciowe używane w telefonach i komputerach, będą wymagały aktualizacji do tego standardu. W niektórych przypadkach istniejące routery i urządzenia będą mogły przełączyć się na WPA3 z aktualizacją oprogramowania układowego lub sterownika, jednak w większości przypadków rozważasz zakup nowego sprzętu. Oznacza to zakup nowego telefonu, nowego komputera i nowego routera. To może wydawać się drogie, ale nowy protokół stanie się powszechny w ciągu najbliższych kilku lat i większość ludzi prawdopodobnie kupi nowe urządzenie. Starsze urządzenia, które obsługują tylko WPA2, nadal będą mogły łączyć się z routerem obsługującym WPA3, więc nie obudzisz się jednego dnia z urządzeniem, które nie może połączyć się z Internetem.

  Czy Twój stary router nadal otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń?

Obecnie nie ma urządzeń zgodnych z WPA3. Certyfikaty dla tego urządzenia zostały ogłoszone dopiero kilka dni temu, a uzyskanie certyfikatu zajmie producentom urządzeń rozsądną ilość czasu. Tylko czas pokaże, które istniejące urządzenia można zaktualizować, a które wymagają aktualizacji.

x