Co to jest troll internetowy? (i jak obchodzić się z trollami)

Udostępnij teraz w social media:

Trolle internetowe to ludzie, którzy chcą prowokować i denerwować innych online dla własnej rozrywki. Oto jak rozpoznać oznaki, że ktoś jest trollem i jak sobie z nimi radzić.

Co to są trolle internetowe?

Jeśli byłeś w Internecie przez jakiś czas, prawdopodobnie w pewnym momencie napotkasz trolla. Internetowy troll to ktoś, kto celowo wygłasza w Internecie podżegające, niegrzeczne lub denerwujące wypowiedzi, aby wywołać u ludzi silne reakcje emocjonalne lub skierować rozmowę poza temat. Mogą przybierać różne formy. Większość trolli robi to dla własnej rozrywki, ale inne formy trollingu mają na celu realizację określonego planu.

Trolle istniały w folklorze i literaturze fantasy od wieków, ale trolling online istnieje tak długo, jak istnieje Internet. Najwcześniejsze znane użycie tego terminu można znaleźć w latach 90. na wczesnych forach dyskusyjnych online. W tamtych czasach był to sposób dla użytkowników na zmylenie nowych członków poprzez wielokrotne publikowanie wewnętrznego żartu. Od tego czasu przekształciło się w znacznie bardziej złośliwe działanie.

  Jak korzystać z polecenia ekranowego Linuksa

Trolling różni się od innych form cyberprzemocy lub nękania. Zwykle nie jest skierowany do żadnej osoby i polega na tym, że inni ludzie zwracają na to uwagę i zostają sprowokowani. Trolling istnieje na wielu platformach internetowych, od małych prywatnych czatów grupowych po największe serwisy społecznościowe. Oto lista miejsc online, w których prawdopodobnie zobaczysz trolle internetowe:

Anonimowe fora internetowe: Miejsca takie jak Reddit, 4chan i inne anonimowe fora dyskusyjne są głównym miejscem dla trolli online. Ponieważ nie ma sposobu na śledzenie, kim ktoś jest, trolle mogą publikować bardzo podburzające treści bez reperkusji. Jest to szczególnie ważne, jeśli forum ma luźną lub nieaktywną moderację.
Twitter: Twitter może być również anonimowy i stał się siedliskiem trolli internetowych. Częste metody trollingu na Twitterze obejmują przechwytywanie popularnych hashtagów i wspominanie o popularnych osobowościach na Twitterze, aby przyciągnąć uwagę ich obserwujących.
Sekcje komentarzy: sekcje komentarzy w miejscach, takich jak YouTube i serwisy informacyjne, są również popularnymi obszarami do karmienia trolli. Znajdziesz tu wiele oczywistych trollingu, które często generują wiele odpowiedzi od wściekłych czytelników lub widzów.

Znajdziesz trolle w dowolnym miejscu w Internecie, w tym na Facebooku i w witrynach randkowych. Niestety są dość powszechne.

  Poznaj Celię, zastępcę Asystenta Google Huawei

Oznacza, że ​​ktoś trolluje

Czasami trudno jest odróżnić troll od kogoś, kto naprawdę chce się pokłócić na jakiś temat. Jednak oto kilka charakterystycznych oznak, że ktoś aktywnie trolluje.

Uwagi nie na temat: Całkowite odejście od tematu. Ma to na celu denerwowanie i zakłócanie innych plakatów.
Odmowa uznania dowodów: nawet gdy przedstawiają twarde, zimne fakty, ignorują to i udają, że nigdy tego nie widzieli.
Lekceważący, protekcjonalny ton: wczesną oznaką trolla było to, że pytali wściekłego ratownika: „Dlaczego jesteś szalony, brachu?” Jest to metoda stworzona, aby sprowokować kogoś jeszcze bardziej, jako sposób na całkowite odrzucenie ich argumentacji.
Wykorzystanie niepowiązanych obrazów lub memów: Odpowiadają innym za pomocą memów, obrazów i GIF-ów. Jest to szczególnie ważne, jeśli jest zrobione w odpowiedzi na bardzo długi post tekstowy.
Pozornie nieświadomi: Wydają się nieświadomi tego, że większość ludzi się z nimi nie zgadza. Ponadto trolle rzadko się wściekają lub prowokują.

Powyższa lista nie jest w żadnym wypadku ostateczna. Istnieje wiele innych sposobów rozpoznania, że ​​ktoś trolluje. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś wydaje się nieszczery, niezainteresowany prawdziwą dyskusją i celowo prowokuje, prawdopodobnie jest internetowym trollem.

  Jak używać tekstu do kolumn, jak w programie Excel Pro

Jak mam sobie z nimi radzić?

ZA

Najbardziej klasycznym powiedzeniem dotyczącym trollingu jest: „Nie karm trolli”. Trolle szukają reakcji emocjonalnych i uważają prowokację za zabawną, więc odpowiadanie na nie lub próba debaty sprawi, że będą jeszcze bardziej trollować. Ignorując całkowicie trolla, prawdopodobnie poczują się sfrustrowani i przejdą gdzie indziej w Internecie.

Powinieneś postarać się, aby nie traktować poważnie niczego, co mówią trolle. Bez względu na to, jak źle się zachowują, pamiętaj, że ci ludzie spędzają niezliczone bezproduktywne godziny próbując doprowadzić ludzi do szaleństwa. Nie są warte twojej pory dnia.

Jeśli troll stanie się spamem lub zacznie zatykać wątek, możesz również zgłosić go zespołowi moderacji witryny. W zależności od strony internetowej jest szansa, że ​​nic się nie stanie, ale powinieneś zrobić swoją część, aby aktywnie zniechęcić ich do trollowania na tej platformie. Jeśli Twój raport się powiedzie, troll może zostać tymczasowo zawieszony lub jego konto może zostać całkowicie zbanowane.

x