Co to jest ultraszerokopasmowy i dlaczego znajduje się w iPhonie 11?

Nowe urządzenia Apple iPhone 11 zawierają układ „U1” z technologią ultraszerokopasmową (UWB). To nie jest nowa technologia, ale po raz pierwszy pojawiła się w nowoczesnym smartfonie. Nie chodzi tylko o iPhone’y: telefony z Androidem mogą również otrzymać UWB.

Do czego można wykorzystać ultraszerokopasmowe łącze?

Apple nie zawracał sobie głowy wspomnieniem o tej funkcji podczas premiery iPhone’a 11, ale zostało to odnotowane na stronie internetowej Apple. Jak to ujął Apple, technologia ultraszerokopasmowa zapewnia „świadomość przestrzenną”.

Początkowo tylko Apple reklamuje jedna funkcja UWB: Gdy 24 września pojawi się aktualizacja iOS 13.1, „AirDrop będzie jeszcze lepszy dzięki sugestiom uwzględniającym kierunek”. Innymi słowy, możesz skierować swojego iPhone’a na iPhone’a innej osoby, a AirDrop będzie wiedział, że prawdopodobnie chcesz do niego wysłać rzeczy. Dzisiaj Twój iPhone używa technologii Bluetooth, aby zrozumieć, kto jest w pobliżu. Nie wie, na kogo patrzysz ani gdzie dokładnie się znajdują.

Innymi słowy: ta funkcja umożliwia iPhone’owi – lub każdemu innemu smartfonowi, który ją obsługuje – precyzyjne wykrywanie, gdzie w fizycznej przestrzeni znajdują się inne obiekty. Tego dziś brakuje w smartfonach.

Jak to działa?

Podobnie jak Bluetooth i Wi-Fi, ultraszerokopasmowy to protokół komunikacji bezprzewodowej wykorzystujący fale radiowe.

Ultra-szerokopasmowe zapewnia dużą przepustowość przy niskim zużyciu energii, ale działa tylko na krótkie odległości. Dlatego inne technologie bezprzewodowe, takie jak Bluetooth i Wi-Fi, są nadal przydatne: mają większy zasięg. W przeciwieństwie do technologii „wąskopasmowych” UWB przesyła dane na szerszej częstotliwości (powyżej 500 MHz).

Bluetooth i Wi-Fi to zawodne sposoby wykrywania odległości i pozycji. Jasne, urządzenie z silniejszym sygnałem jest prawdopodobnie bliżej niż urządzenie ze słabszym, ale to wszystko, co można wykryć – i nie jest doskonałe, ponieważ sygnały można wzmocnić, aby oszukać system. Zamiast zależeć od siły sygnału, iPhone będzie mierzył czas przesyłania sygnału w obie strony, aby określić odległość, jaką dzieli od innego urządzenia. Za pomocą wielu anten UWB może również mierzyć kąt, z którego dociera sygnał. Precyzyjny kąt w połączeniu z dokładną odległością oznacza, że ​​Twój iPhone może wskazać obiekt w dość precyzyjnym miejscu w przestrzeni.

Dokładne szczegóły dotyczące działania układu Apple U1 i ultraszerokopasmowego są niejasne, ponieważ istnieją różne wersje standardu. Apple nie ujawnił jeszcze wszystkich specyfikacji technicznych. Ale Infsoft, która świadczy usługi pozycjonowania w pomieszczeniach dla środowisk przemysłowych przy użyciu ultraszerokopasmowego pasma, twierdzi, że dokładność jego systemu wynosi od 10 do 30 cm, w przeciwieństwie do 1–3 metrów w przypadku radiolatarni Bluetooth lub 5–15 metrów w przypadku Wi-Fi.

Co to robi na iPhonie 11?

AirDrop na iPhonie 11 Pro.

Ta technologia jest częścią platformy iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max. Lepsze ustalanie priorytetów pobliskich osób do udostępniania AirDrop to tylko pierwsza funkcja, którą umożliwi UWB. Według jabłko, „To jak dodanie nowego sensu do iPhone’a, które doprowadzi do niesamowitych nowych możliwości”.

Największą możliwością, jaka przychodzi na myśl, jest śledzenie obiektów fizycznych. Apple podobno pracuje samodzielnie znaczniki śledzenia sprzętu. Przymocuj jeden do obiektu – takiego jak pęku kluczy, portfel lub torba – a będziesz mógł używać telefonu do śledzenia lokalizacji obiektu. Będą podobno korzystać z UWB, chociaż Apple nie ogłosił jeszcze oficjalnie produktu.

Obecnie urządzenia śledzące, takie jak Tile, używają technologii Bluetooth. Kiedy jesteś w pobliżu, musisz „zadzwonić” do trackera, aby go znaleźć i zlokalizować, słuchając odtwarzanego dźwięku. W przyszłości UWB może umożliwić iPhone’owi znacznie dokładniejsze wykrywanie trackera bez dźwięku. Innymi słowy, Twój iPhone może pokazać, że Twój brelok prawdopodobnie wpadł na poduszki kanapy – a może nawet pokazać lokalizację na ekranie, korzystając z rzeczywistości rozszerzonej.

To tylko jedno użycie. Jason Snell pisze, że układ U1 to „początek ultra szerokopasmowej rewolucji”. Technologia Smarthome może dokładnie wiedzieć, gdzie w domu przebywają ludzie (noszący telefony obsługujące technologię UWB). Urządzenia inne niż trackery mogłyby lepiej zintegrować się z aplikacjami Augmented Reality. Telefon mógłby służyć do bezkluczykowego wejścia do samochodu – samochód mógłby użyć UWB do sprawdzenia, czy stoisz obok niego, zanim otworzysz jego drzwi. Ultraszerokopasmowy może umożliwić wiele nowych, fajnych rzeczy.

A co z ultraszerokopasmowym na telefonach z systemem Android?

Ta funkcja pojawia się jako pierwsza na nowych iPhone’ach Apple, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby telefony z Androidem wdrażały podobne funkcje ultraszerokopasmowe. Telefony z Androidem często przejmują inicjatywę Apple – po prostu są świadkami znikania gniazda słuchawkowe i rozłożenie nacięć. Nowe sterowanie gestami w systemie Android 10 to kolejny przykład.

Oczywiście Apple czasami również podąża za telefonami z Androidem – weźmy pod uwagę technologię NFC, w której Android był liderem, zanim został dodany do iPhone’ów lata. Ale jeśli UWB okaże się przydatne, spodziewalibyśmy się, że producenci telefonów z Androidem podążą za tym przykładem i uwzględnią go. Przynieś tę ultraszerokopasmową rewolucję.