Co to jest WebView systemu Android i co można z nim zrobić?

Prawie każdy smartfon z Androidem ma zainstalowaną przeglądarkę internetową. Nie zawsze jest to najlepsze narzędzie do uzyskiwania dostępu do stron internetowych lub aplikacji internetowych. Zamiast otwierać witryny lub aplikacje, Android używa Android System WebView (ASW) do wyświetlania informacji internetowych we wszystkich aplikacjach.

Co to jest WebView systemu Android?

Android WebView to składnik systemowy oparty na Chrome, który umożliwia aplikacjom na Androida dostęp do stron internetowych. Ten składnik jest wstępnie zainstalowany na Twoim urządzeniu i powinien być aktualizowany. Upewnij się, że otrzymujesz najnowsze aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów.

Jest to ważna funkcja Androida, która zwiększa szybkość i bezpieczeństwo. Każda aplikacja innej firmy może używać Android WebView do efektywnego łączenia wywołań aplikacji.

Google z czasem poprawiło połączenie Androida z ASW. Przed Androidem 5 (Lollipop) WebView był aktualizowany tylko wtedy, gdy firma smartfona chciała go zaktualizować, wysyłając aktualizację OTA do konkretnego modelu. Zmienił się wraz z Androidem 5, umożliwiając użytkownikom aktualizację bezpośrednio ze sklepu Google Play.

Co więcej, pomaga to szybko naprawić błędy. Niestandardowy WebView jest oparty na funkcji Google Chrome wydanej z Androidem 7. Później stał się domyślnym wyborem dla każdego smartfona z Androidem. Można to zmienić w Androidzie 10 i nowszych, gdzie WebView jest niezależnym komponentem, współdzielącym kod z Chrome.

Potrzebujesz WebView systemu Android?

Jeśli jesteś codziennym użytkownikiem Androida, prawdopodobnie zorientowałeś się, że system operacyjny podejmuje tę decyzję za Ciebie. Bardzo ważne jest, aby pozostawić WebView włączony, jeśli Twój smartfon działa na Androidzie 6.0 (Marshmallow) lub starszym, aby uzyskać najlepszą wydajność. Jeśli masz smartfon z Androidem 7.0 (Nougat) lub nowszym, wyłącz go, ponieważ Chrome zamiast tego obsługuje wszystkie zadania WebView.

Android System WebView jest kluczowym elementem projektów dla programistów Androida 7.0+. Woli oferować swoim aplikacjom możliwość dostępu i interakcji z treściami online w samych aplikacjach. Najpierw zostanie aktywowana biblioteka WebView i zostanie wygenerowana instancja klasy WebView. Plik deklaracji Androida składa się z kodu i uprawnień internetowych. Umożliwia to uruchamianie stron internetowych z poziomu aplikacji.

Te kroki pomogą przeglądarce włączyć renderowanie stron internetowych i kodu JS. Ważne jest, aby pamiętać, że ręczna instalacja WebView (jeśli Twoje urządzenie nie jest domyślnie do niej dołączone) jest zalecana tylko wtedy, gdy masz smartfon wprowadzony w 2015 r. lub nowszy z systemem Android 5.0 lub nowszym. W przeciwnym razie ryzykujesz, że staniesz się celem hakerów, którzy atakują drobne luki w kodzie, aby uzyskać dostęp do pamięci urządzenia.

Sprawdź, czy system Android WebView jest zainstalowany, czy nie.

Każda wersja WebView zawiera nowe ulepszenia, dzięki czemu będziesz mógł obserwować, którą wersję załadowałeś, patrząc na ustawienia swojego smartfona z Androidem.

 • Otwórz Ustawienia w programie uruchamiającym aplikacje na urządzeniu. Stuknij opcję Aplikacje stamtąd.
 • Będziesz mógł zobaczyć listę zainstalowanych aplikacji i wstępnie załadowanych aplikacji systemowych. Wyszukaj Android System WebView w polu wyszukiwania, a następnie wybierz element, jeśli go znajdziesz.
 • Przewiń w dół ekranu Informacje o aplikacji. Spowoduje to wyświetlenie numeru wersji Android System WebView na dole. Przykład — wersja 101.0.4951.34 beta. Te identyfikatory wersji są takie same jak w przypadku przeglądarki Google Chrome na Androida, co oznacza, że ​​mają wspólną podstawę kodu.
 • Musisz sprawdzić numer wersji Android WebView, aby sprawdzić, czy jest to najnowsza wersja. Jeśli tak nie jest, musisz go zaktualizować.

Jak zaktualizować WebView systemu Android?

Aktualizowanie aplikacji Android System WebView jest niezbędnym zadaniem dla najnowszych urządzeń z systemem Android. Załóżmy, że masz przestarzały smartfon z Androidem (4.4 KitKat lub starszy). Nie będziesz w stanie uaktualnić WebView, ponieważ jest to o wiele bardziej zintegrowany składnik systemu, którego Android System WebView nie może uzyskać żadnej aktualizacji bez dużej aktualizacji OTA urządzenia.

Możesz jednak uaktualnić system do Android System WebView za pośrednictwem Sklepu Google Play, aby uzyskać wszystkie przyszłe aktualizacje.

 • Aby to zrobić, użyj aplikacji Sklep Play i poszukaj systemu Android WebView. Jeśli dla aplikacji jest dostępna aktualizacja, kliknij przycisk Aktualizuj.
 • Jeśli Twój WebView został zaktualizowany, Twój Android użyje nowej wersji dla wszystkich innych aplikacji, które go używają, aby uzyskać dostęp i widzieć treści internetowe.

Instalowanie wielu wersji wydania WebView dla systemu Android

Pojedyncza wersja Android System WebView utrzymuje wszystko na tym samym torze, przynajmniej pod względem znaczących ulepszeń. Na szczęście Google zapewnia dodatkowe opcje dla użytkowników Androida ze smartfonami z systemem Android 10 i nowszym. Ta wersja Androida zawiera wersję WebView, która współdzieli dużo kodu z aplikacją Google Chrome. Zamiast udostępniać to jako pojedynczą opcję, Google udostępnia cztery oddzielne wersje WebView, które można zainstalować.

Oto kilka przykładów:

 • WebView Stable: W tej wersji regularnie pojawiają się nowe aktualizacje i postępują zgodnie z harmonogramem testów, aby zachować stabilność na różnych urządzeniach. Jest to wersja wyposażona we wszystkie smartfony z systemem Android.
 • WebView Beta: Wersja beta, która dzieli większość kodu i funkcjonalności stabilnej WebView. Ze względu na ograniczone testy, ta wersja może zawierać wiele błędów.
 • WebView Dev: Ta wersja rozwojowa jest otwarta, aby wprowadzić znaczące zmiany. Ta edycja jest aktualizowana co tydzień, dzięki czemu użytkownicy mogą napotkać pewne problemy i usterki. Mimo to będziesz mógł również wypróbować i przetestować nowe funkcje lub poprawki przed innymi użytkownikami.
 • WebView Canary: Najnowsza, najnowocześniejsza wersja bez testów. Jest to codzienna wersja, zawierająca najnowszy kod z poprzedniego dnia. Używaj tej wersji ostrożnie i tylko na własne ryzyko!

Jak przejść z jednej wersji na drugą?

Po zainstalowaniu jednej z tych wersji WebView możesz wybrać ją z menu ustawień programisty Androida. Zwykle ta opcja jest ukryta. Musisz przejść do ustawień Androida i go znaleźć. Stuknij Informacje o telefonie > Informacje o oprogramowaniu. Następnie wielokrotnie naciśnij dwukrotnie informacje o numerze kompilacji.

Umożliwi to tryb programisty na Twoim urządzeniu. Wróć do ustawień Androida i wybierz implementację WebView. Tutaj pojawi się lista dostępnych wersji WebView. Dotknij opcji, której chcesz użyć, aby się do niej przełączyć.

W przypadku urządzeń z systemem Android 7 do Android 9 możesz zainstalować ścieżki wersji Google Chrome (stabilna, beta, deweloperska i kanaryjska), aby uzyskać ten sam efekt. WebView jest częścią aplikacji Google Chrome w tych wersjach.

Jak wyłączyć lub usunąć WebView systemu Android?

W idealnym przypadku nie należy dezaktywować ani odinstalowywać aplikacji Android System WebView. Android System WebView jest niezbędnym składnikiem systemu do otwierania treści internetowych w aplikacjach na Androida. Opcja dezaktywacji najprawdopodobniej zostanie wyłączona. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pozostawić włączony WebView i zaktualizować go ze Sklepu Google Play. Jeśli masz problemy z ładowaniem treści online na smartfonie z Androidem, rozważ uaktualnienie do nowszej wersji WebView, postępując zgodnie z instrukcjami wymienionymi powyżej.

Wersja beta ASW może rozwiązać problem w stabilnej wersji WebView w nowszej wersji beta. Oczywiście te aktualizacje powinny w krótkim czasie dotrzeć do stabilnej wydajności WebView, więc w większości przypadków rozsądnie jest poczekać. Nie można odinstalować Android System WebView, ale tak, możesz go wyłączyć, wykonując poniższe czynności, aby Twój smartfon był szybszy i oszczędniejszy na baterii:

 • Otwórz aplikację Sklepu Google Play
 • Wyszukaj system Android WebView
 • Kliknij pierwszą aplikację, czyli Android System WebView
 • W przypadku większości urządzeń widoczny jest przycisk Wyłącz
 • Kliknij to
 • Możesz sprawdzić, czy jest wyłączony, czy nie, przechodząc do ustawień, następnie aplikacji, a następnie do Android System WebView.

Utrzymywanie aktualizacji Androida

Urządzenia z Androidem nie są znane z tego, że są aktualne w porównaniu z iOS. Mimo to, zachowując Android System WebView jako unikalny składnik systemu, Google może łatwo wysyłać ważne aktualizacje problemów za pośrednictwem Sklepu Google Play. Jest on instalowany na praktycznie wszystkich urządzeniach z systemem Android, w tym na emulowanych urządzeniach z systemem Android na Twoim komputerze.

To kolejna standardowa metoda zabezpieczania smartfonów stosowana przez programistów, takich jak Google i Android, w celu ochrony urządzeń przed najgroźniejszymi atakami. Jeśli bardzo martwisz się o bezpieczeństwo, możesz rozważyć pobranie oprogramowania antywirusowego dla systemu Android. Jednak może to nie być wymagane dla większości użytkowników.

Wniosek

Bez Android System WebView dostęp do zewnętrznych linków w aplikacji wymagałby przełączenia się na oddzielną przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox, Opera itp.). Sprawdź, czy Twoje urządzenie mobilne ma nieaktualne wersje Systemu i aplikacji, takich jak Android System WebView. Muszą być regularnie aktualizowane, aby hakerzy nie zaatakowali Twojego urządzenia z Androidem.