Istotne aspekty wiadomości na wynos
- RCS to nowatorski system przesyłania wiadomości, oferujący znacznie więcej możliwości niż tradycyjne SMS i MMS razem wzięte.
- RCS obejmuje funkcje takie jak potwierdzenia dostarczenia i odczytania wiadomości, informacje o tym, że ktoś pisze, przesyłanie dużych plików oraz prowadzenie rozmów grupowych.
- Gdyby Twoja standardowa aplikacja do obsługi wiadomości nie obsługiwała protokołu RCS, potrzebna Ci będzie aplikacja Wiadomości Google, o ile tylko Twój region i operator umożliwiają jej działanie.
Być może w ostatnich latach natknąłeś się na terminy takie jak „komunikaty RCS” lub „czaty RCS”. Co dokładnie kryje się za skrótem RCS i czym różni się on od SMS/MMS, a także innych komunikatorów internetowych? Wszystko to zostanie wyjaśnione w poniższym tekście.
Czym jest komunikacja RCS?
Rich Communication Services (RCS), to zaawansowany protokół do wymiany wiadomości, którego celem jest zastąpienie starszych technologii SMS i MMS. RCS oferuje bogatszy zestaw funkcji, który często dorównuje możliwościom najlepszych komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp, Telegram czy Signal.
RCS w pewnym stopniu przypomina iMessage firmy Apple. Pomimo, że jest on konkurentem dla iMessage, Apple planuje wprowadzić obsługę RCS na iPhone’ach w roku 2024, poprzez aktualizację oprogramowania.
Krótka historia technologii RCS
Protokół RCS został stworzony w roku 2007 dzięki inicjatywie firm z branży mobilnej. Podstawą dla RCS jest Profil uniwersalny GSMA, czyli standard uzgodniony w branży w zakresie wdrażania RCS.
Google po raz pierwszy poinformował o pracach nad wsparciem RCS w systemie Android w komunikacie prasowym z 2016 roku, jako o ulepszeniu dla popularnego protokołu SMS. Kilka lat później RCS jest już dostępny na całym świecie, dzięki coraz szybszemu tempu wdrażania.
Funkcjonalności przesyłania wiadomości RCS
Czaty RCS przynoszą szereg ciekawych funkcji, które sprawiają, że SMS-y stają się przestarzałe. Jedną z nich jest wgląd w potwierdzenia odczytania wysłanych wiadomości, poza samym czasem dostarczenia. Dodatkowo, widzimy również informację o tym, że ktoś w danej chwili pisze, co jest już standardem w dzisiejszych komunikatorach internetowych.
Możemy wysyłać i odbierać większe pliki (do 105 MB), dzięki czemu zdjęcia i filmy przesyłane są w znacznie lepszej rozdzielczości, niż w przypadku MMS. Możliwe jest również reagowanie na wiadomości otrzymywane przez RCS.
RCS działa również inaczej niż SMS. Wiadomości wysyłane są przy użyciu danych komórkowych lub Wi-Fi, pod warunkiem, że druga osoba także korzysta z RCS. Jest to odmienne od SMS-ów, które przesyłane są za pośrednictwem sieci operatora komórkowego.
Zobaczmy teraz, jak RCS wypada w porównaniu z SMS i MMS, oraz co sprawia, że RCS jest tak znaczącą zmianą w sposobie przesyłania wiadomości.
RCS w porównaniu z SMS
Istnieje istotna różnica między RCS, a wiadomościami SMS i MMS. SMS ma swoją specyfikę, odróżniającą go od dzisiejszych komunikatorów, a nawet od RCS. Przykładowo, do korzystania z SMS nie potrzebujemy mobilnego internetu, ani Wi-Fi. Wymagane jest jedynie połączenie z siecią komórkową oraz zasięg. W przypadku RCS konieczne jest połączenie z internetem.
Kolejną cechą charakterystyczną jest brak konieczności pobierania dodatkowej aplikacji do obsługi SMS. Praktycznie każdy telefon, w tym tzw. „głupie” telefony, posiada fabrycznie zainstalowaną aplikację do obsługi SMS. Jednak nie każde urządzenie z Androidem ma aplikację kompatybilną z RCS, taką jak Wiadomości Google.
Inna różnica to ograniczenie każdej wiadomości SMS do 160 znaków. To właśnie dlatego dłuższe SMS-y są zazwyczaj dzielone na części. W RCS możemy wysyłać znacznie dłuższe wiadomości, bez żadnych limitów.
Za pośrednictwem SMS nie ma możliwości przesyłania plików multimedialnych. Odbywa się to za pomocą MMS lub usług przesyłania wiadomości multimedialnych. MMS mają limit rozmiaru, przez co przesłane zdjęcia bywają rozmazane. Jak wspomniano, RCS nie ma tego problemu, oferując przesyłanie plików o rozmiarze do 105 MB.
RCS obsługuje również rozmowy grupowe, potwierdzenia odczytania, reakcje na wiadomości, informację o tym, że ktoś pisze, czego brakuje w SMS i MMS. Ponadto, obsługuje wiele formatów danych, takich jak GIF-y, naklejki, lokalizacje, zdjęcia, dokumenty i filmy.
Jak uzyskać RCS na telefonie z Androidem?
Mimo, że czaty RCS są obsługiwane przez urządzenia z Androidem w wersji 5.0 i nowszych, Twój telefon może nie mieć zainstalowanej aplikacji Wiadomości Google. Niektórzy operatorzy wciąż nie wspierają RCS, więc konieczne może być poczekanie. Przed włączeniem RCS, należy sprawdzić kilka rzeczy:
- Upewnij się, że telefon jest podłączony do internetu.
- Pobierz najnowszą wersję aplikacji Wiadomości Google, Wiadomości Samsunga lub inną aplikację do SMS, która wspiera RCS.
- W przypadku posiadania wielu kart SIM w telefonie, upewnij się, że ta, która jest używana do internetu, jest domyślną kartą do połączeń.
- Sprawdź, czy Twoje urządzenie ma zainstalowaną nowoczesną wersję systemu Android.
- Ustaw aplikację obsługującą RCS, jako domyślną do wysyłania wiadomości.
Użytkownicy Google Fi, muszą wyłączyć synchronizację połączeń, SMS i wiadomości Fi w ustawieniach. W tym celu należy otworzyć aplikację Wiadomości, kliknąć ikonę profilu w prawym górnym rogu i przejść do Ustawienia Wiadomości > Zaawansowane > Ustawienia Google Fi, aby znaleźć odpowiednie opcje.
Jak włączyć RCS na Androidzie?
Przyjrzyjmy się procesowi włączania RCS w aplikacji Wiadomości Google. W zależności od urządzenia i operatora, może to nie zawsze działać. Warto regularnie sprawdzać, czy opcja jest już dostępna.
Po wykonaniu tych kroków, możesz zacząć wysyłać i odbierać wiadomości oraz pliki przy użyciu RCS. Jeśli odbiorca również ma włączony RCS, wiadomość przejdzie tym nowym protokołem. W przeciwnym razie aplikacja Wiadomości wróci do wysyłania wiadomości SMS.
Za pomocą RCS, możesz bez problemu przesyłać obrazy, filmy, GIF-y itp. w wysokiej rozdzielczości, wykorzystując sieć Wi-Fi, lub dane komórkowe. Masz także wgląd w to, czy odbiorca pisze, czyta wiadomości i możesz na nie reagować.