Co to jest Windows 10 IoT i kiedy możesz go używać?

Firma Microsoft oferuje system Windows 10 w dziewięciu różnych edycjach, od Home do Enterprise i Server. Windows 10 IoT (Internet of Things) to edycja, którą najprawdopodobniej posiadasz, ale także taka, z której korzystałeś częściej, niż myślisz.

Windows 10 IoT wyrósł z Windows Embedded

Windows 10 IoT jest ewolucją wcześniejszej edycji systemu Windows – Windows Embedded. Jeśli masz wystarczająco długą pamięć, możesz przypomnieć sobie historie bankomatów z systemem Windows XP, które wymagały poważnej aktualizacji. Te bankomaty i inne podobne urządzenia działały pod kontrolą systemu Windows Embedded (XPe). Główną koncepcją jest uproszczona wersja systemu operacyjnego Windows, która działałaby dobrze na mniej wydajnym sprzęcie, działając według jednego scenariusza użycia lub obu.

Bank może używać tego systemu operacyjnego w bankomacie, sprzedawca w systemie POS (punkt sprzedaży), a producent do prostego prototypowego urządzenia. Jednak system Windows IoT to nie tylko przemianowana wersja systemu Windows, która wykorzystuje Internet rzeczy, ani nie jest przeznaczona wyłącznie dla firm i dużych korporacji. Jest to widoczne w dwóch różnych wersjach systemu operacyjnego: IoT Enterprise i IoT Core.

IoT Enterprise jest przeznaczony do użytku na wielu urządzeniach

Microsoft oferuje Windows 10 IoT w dwóch wersjach: Enterprise i Core. Wersja Enterprise to zasadniczo Windows 10 Enterprise, ale z dodatkowymi kontrolkami blokowania. Dzięki tym elementom sterującym możesz na przykład zmusić system Windows do wyświetlenia jednej aplikacji kiosku. Windows nadal będzie działał w tle, ale przeciętni użytkownicy nie powinni mieć dostępu do tych usług. Jeśli przeszedłeś do punktu odprawy i zauważyłeś, że aplikacja do odprawy uległa awarii i widać system Windows 10, prawdopodobnie spotkałeś się z systemem Windows 10 IoT Enterprise.

Podobnie jak w przypadku Windows 10 Enterprise, nie możesz kupić licencji na IoT Enterprise w sklepie. Firma Microsoft rozprowadza licencje za pośrednictwem partnerów odsprzedaży i umów OEM. Ponieważ jest to pełna wersja systemu Windows, masz całą moc, która się z nią wiąże, ale ma jedną wyraźną wadę: IoT Enterprise nie będzie działać na procesorach ARM.

IoT Core jest przeznaczony dla prostych płyt, programów solo i czujników

IoT Core jest okrojony w porównaniu do wersji Enterprise. Nie masz pełnego doświadczenia powłoki systemu Windows; zamiast tego system operacyjny może uruchamiać tylko jedną aplikację Universal Windows Program (UWP) oraz procesy w tle. Jednak IoT Core działa na procesorach ARM, co czyni go odpowiednim do uruchamiania prostych programów, które mogą nie wymagać dużej bezpośredniej interakcji z użytkownikiem. Na przykład Termostat szklany korzysta z IoT Core. Dzięki kompatybilności z ARM możesz również uruchamiać IoT Core na prostych płytach, takich jak Raspberry Pi.

Ta cecha sprawia, że IoT Core jest doskonałym wyborem do szybkich prototypów dla producentów lub jednorazowych projektów dla hobbystów. Hackster, społeczność deweloperów sprzętu i oprogramowania, udostępnia kilka przykładów IoT Core, w tym drzwi dla zwierząt z uznaniem, drzwi do rozpoznawania twarzy, pulpit nawigacyjny smarthome oraz magiczne lustro. To projekty, które możesz zbudować samodzielnie, jeśli masz odpowiednie umiejętności. Microsoft zademonstrował nawet robota zasilanego Raspberry Pi, który korzystał z Windows IoT i wchodził w interakcję z hologramami. Możesz pobierz IoT Core do użytku osobistego z wolną licencją.

Dodatkowo IoT Core na Raspberry Pi lub Minnowboard można sparować z czujnikami i mechanizmami, takimi jak kamery, czujniki PIR, serwomechanizmy oraz czujniki temperatury, co umożliwia systemowi Windows 10 przekazywanie danych zebranych przez te czujniki – to podstawowe założenie Internetu Rzeczy.

Windows IoT to wybór zamkniętego źródła dla deweloperów programu Visual Studio

Możesz się zastanawiać, dlaczego ktoś miałby używać systemu Windows IoT zamiast dowolnej liczby alternatyw, takich jak Linux lub Android. Większość z nich sprowadza się do tego, do czego lub dla kogo urządzenie jest przeznaczone i kto programuje.

Zalety oprogramowania open source, takie jak opcje licencjonowania i dostosowywania, są często reklamowane jako wspaniałe rzeczy – i tak właśnie jest. Jednak open source nie jest najlepszym wyborem dla każdego scenariusza. Czasami określone projekty wymagają oprogramowania zamkniętego (lub zastrzeżonego). Niektóre firmy i rządy wyraźnie zabraniają korzystania z oprogramowania open source podczas zakupów. Nawet jeśli firma nie zakazuje oprogramowania typu open source, może być nieoficjalnie zniechęcana lub źle widziana. Jeśli jesteś producentem i jesteś w stanie pracować z którąkolwiek z opcji, użyjesz wszystkiego, co uszczęśliwi klienta.

Ale odkładając na bok debatę na temat otwartego oprogramowania i oprogramowania własnościowego, dla niektórych osób jest jeszcze jedna wyraźna zaleta. Windows 10 IoT łączy się z programem Visual Studio, co pozwala na wykorzystanie tego środowiska IDE do tworzenia programów dla niego. W rzeczywistości IoT Core został zaprojektowany do działania „bezgłowego” (bez interfejsu graficznego) i będzie łączyć się z inną maszyną z systemem Windows 10 w celu programowania i przekazywania informacji zwrotnych. Jeśli spędzasz większość czasu na programowaniu w programie Visual Studio, wybór systemu Windows 10 IoT zamiast alternatywy może zaoszczędzić czas na naukę i konfigurację. Będziesz mógł natychmiast wykorzystać swoje pełne doświadczenie.

Przeciętny użytkownik prawdopodobnie nie pobierze i nie będzie korzystał z systemu Windows 10 IoT, ale to nie znaczy, że go nie napotka. W większości przypadków, jeśli nie jesteś programistą, ten system operacyjny działa dla Ciebie w sposób, którego możesz nawet nie zauważyć. Może zasilać kiosk, z którego korzystałeś zamawiając jedzenie w restauracji lub przygotowując kolejny koktajl. Nawet jeśli jesteś programistą lub kimś, kto lubi bawić się jako hobby, ale uważasz, że nauka alternatywy, takiej jak Linux, jest zbyt czasochłonna, Windows 10 IoT może być najlepszą opcją dla Twojego następnego projektu.