Co to jest Windows 10 IoT i kiedy możesz go używać?

Firma Microsoft oferuje system Windows 10 w dziewięciu oddzielnych edycjach, od Home do Enterprise do Server. Windows 10 IoT (Internet of Things) to edycja, którą najprawdopodobniej posiadasz, ale także taka, z której prawdopodobnie korzystałeś częściej, niż myślisz.

Windows 10 IoT wyrósł z Windows Embedded

Mężczyzna mówiący przed logo Windows Embedded.

Windows 10 IoT jest ewolucją wcześniejszej edycji systemu Windows – Windows Embedded. Jeśli masz wystarczająco długą pamięć, możesz przypomnieć sobie historie Bankomaty z systemem Windows XP i wymaga poważnej aktualizacji. Te bankomaty i inne podobne urządzenia działały pod kontrolą systemu Windows Embedded (XPe). Główną koncepcją jest uproszczona wersja systemu operacyjnego Windows, która działałaby dobrze na mniej wydajnym sprzęcie, działałaby według jednego scenariusza użycia lub obu.

Bank może używać tego systemu operacyjnego w bankomacie, sprzedawca może go używać w systemie POS (punkt sprzedaży), a producent może go używać do prostego prototypowego urządzenia. Jednak system Windows IoT to nie tylko przemianowana wersja systemu Windows, która wykorzystuje Internet rzeczy, ani nie jest przeznaczona wyłącznie dla firm i dużych korporacji. Jest to widoczne w dwóch różnych wersjach systemu operacyjnego, IOT Enterprise i IoT Core.

IoT Enterprise jest przeznaczony do użytku na wielu urządzeniach

Microsoft oferuje Windows 10 IoT w dwóch wersjach: Enterprise i Core. Wersja Enterprise to zasadniczo Windows 10 Enterprise, ale z dodatkowymi kontrolkami blokowania. Dzięki tym elementom sterującym możesz na przykład zmusić system Windows do wyświetlenia jednej aplikacji kiosku. Windows nadal będzie działał w tle, ale przeciętni użytkownicy nie powinni mieć dostępu do tych usług. Jeśli przeszedłeś do punktu odprawy i zauważyłeś, że aplikacja do odprawy uległa awarii i widać system Windows 10, prawdopodobnie spotkałeś się z systemem Windows 10 IoT Enterprise.

Podobnie jak w przypadku Windows 10 Enterprise, nie możesz kupić licencji na IoT Enterprise w sklepie. Firma Microsoft rozprowadza licencje za pośrednictwem partnerów odsprzedaży i umów OEM. Ponieważ jest to pełna wersja systemu Windows, masz całą moc, która się z nią wiąże, ale ma jedną wyraźną wadę: IoT Enterprise nie będzie działać na procesorach ARM.

IoT Core jest przeznaczony dla prostych płyt, programów solo i czujników

Robot IOT działający w systemie Raspberry Pi z hologramamiMały robot sprzętowy z kołami jest zasilany przez Raspberry Pi i Windows IOT.

Z drugiej strony IoT Core jest okrojony w porównaniu. Nie masz pełnego doświadczenia powłoki systemu Windows; zamiast tego system operacyjny może uruchamiać tylko jedną aplikację Universal Windows Program (UWP) i procesy w tle. Jednak IoT Core będzie działać na procesorach ARM. Wybrałbyś IOT Core do uruchamiania prostych programów, które mogą nie wymagać tak dużej bezpośredniej interakcji z użytkownikiem. Na przykład Termostat szklany korzysta z IoT Core. A dzięki kompatybilności z ARM możesz uruchamiać IoT Core na prostych płytach, takich jak Raspberry Pi.

Ta ostatnia cecha sprawia, że ​​IoT Core jest doskonałym wyborem do szybkich prototypów dla producentów lub jednorazowych projektów dla hobbystów. Hackster, społeczność deweloperów sprzętu i oprogramowania, udostępnia kilka jednorazowych przykładów IoT Core, w tym drzwi dla zwierząt z uznaniem, a drzwi do rozpoznawania twarzy, a pulpit nawigacyjny smarthomei a magiczne lustro. Są to wszystkie projekty, które możesz samodzielnie zbudować, jeśli masz niezbędne umiejętności. Microsoft zademonstrował nawet Robot zasilany Raspberry Pi korzystał z Windows IOT i wchodził w interakcję z hologramami. Zapewnia wymagane zasoby, dzięki czemu możesz pobierz IoT Core do użytku osobistego z wolną licencją.

Dodatkowo IoT Core na Raspberry Pi lub Minnowboard można sparować z czujnikami i mechanizmami, takimi jak kamery, czujniki PIR, serwomechanizmy i czujniki temperatury w celu rozszerzonego użytkowania. To z kolei umożliwia systemowi Windows 10 przekazywanie danych zebranych przez te czujniki, co jest podstawowym założeniem Internetu Rzeczy.

Windows IoT to wybór zamkniętego źródła dla deweloperów programu Visual Studio

Możesz się zastanawiać, dlaczego ktoś miałby używać systemu Windows IoT zamiast dowolnej liczby alternatyw, takich jak Linux lub Android. Większość z nich sprowadza się do tego, do czego lub dla kogo urządzenie jest przeznaczone i kto programuje.

Zalety oprogramowania open source, takie jak opcje licencjonowania i dostosowywania, są często reklamowane jako wspaniałe rzeczy – i tak właśnie jest. Ale open source nie jest najlepszym wyborem dla każdego scenariusza. Czasami określone projekty wymagają oprogramowania zamkniętego (lub zastrzeżonego). Niektóre firmy i rządy (na dobre lub na złe) wyraźnie zabraniają również korzystania z oprogramowania open source podczas zakupów. Nawet jeśli firma nie zakazuje oprogramowania typu open source, może być nieoficjalnie zniechęcana lub źle widziana. Jeśli jesteś producentem i jesteś w stanie pracować z którąkolwiek z opcji, użyjesz wszystkiego, co uszczęśliwi klienta.

Ale odkładając na bok debatę na temat otwartego oprogramowania i oprogramowania własnościowego, dla niektórych osób jest jeszcze jedna wyraźna zaleta. Windows 10 IoT łączy się z programem Visual Studio i możesz używać tego środowiska IDE do tworzenia programów dla niego. W rzeczywistości IoT Core został zaprojektowany do działania „bezgłowego” (bez interfejsu graficznego) i będzie łączyć się z inną maszyną z systemem Windows 10 w celu programowania i przekazywania informacji zwrotnych. Jeśli i tak spędzasz większość czasu na programowaniu w programie Visual Studio, wybranie systemu Windows 10 IoT zamiast alternatywy może zaoszczędzić czas na naukę i konfigurację. Będziesz mógł natychmiast wykorzystać swoje pełne doświadczenie.

Przeciętny zwykły użytkownik prawdopodobnie nie pobierze i nie będzie korzystał z systemu Windows 10 IoT, ale to nie znaczy, że go nie napotka. W większości przypadków, jeśli nie jesteś programistą, ten system operacyjny działa dla Ciebie w sposób, którego możesz nawet nie zauważyć. Może zasilać kiosk, z którego korzystałeś zamów jedzenie w restauracji lub przygotowując kolejny koktajl. Nawet jeśli jesteś programistą lub kimś, kto lubi bawić się jako hobby, ale uważasz, że nauka alternatywy, takiej jak Linux, jest zbyt czasochłonna, Windows 10 IoT może być najlepszą opcją dla Twojego następnego projektu.