Co to jest Windows 10X i czym się różni?

Windows 10X to nowa wersja systemu Windows 10 zaprojektowana dla urządzeń z dwoma ekranami, takich jak nadchodzący Surface Neo firmy Microsoft, ale to coś więcej. To nowy system operacyjny Windows, który prawdopodobnie pojawi się pewnego dnia na wszystkich urządzeniach.

Aktualizacja: Microsoft planuje teraz wydanie Windows 10X dla urządzeń z jednym ekranem najpierw, a później przenieś go na urządzenia z dwoma ekranami.

Windows 10X obsługuje oprogramowanie Windows

Na jego Wydarzenie na powierzchni w 2019 roku Microsoft powiedział, że Windows 10X „obsługuje szeroką gamę aplikacji Windows”. Większość tradycyjnych aplikacji komputerowych systemu Windows będzie działać tak samo, jak w systemie Windows 10 Home lub Professional.

To nie jest całkowicie nowy system operacyjny i nie ma zupełnie nowego typu aplikacji. Wygląda na to, że Windows 10X jest oparty na systemie Windows Core.

Aplikacje działają w kontenerach

Podczas Microsoft 365 Developer Day 2020 Microsoft udostępnił jeszcze więcej szczegółów. Podstawowy system operacyjny Windows zostanie oddzielony od aplikacji, które uruchamiasz.

Windows 10X będzie uruchamiał tradycyjne aplikacje komputerowe Win32, ale będzie uruchamiał je w kontenerze. Windows 10X będzie również uruchamiał Univeral Windows Apps (UWP) i Progressive Web Apps (PWA), a także będzie działał w kontenerach.

Wszystkie klasyczne aplikacje komputerowe Win32 będą działać w jednym połączonym kontenerze. Pozostają odizolowane od podstawowego systemu operacyjnego Windows i nie mogą powodować awarii ani problemów z bezpieczeństwem. Twórcy aplikacji nie będą musieli wprowadzać żadnych zmian – aplikacje Win32 będą „po prostu działać” w systemie Windows 10X.

Kontenery w systemie Windows 10X

Istnieją pewne ograniczenia, które towarzyszą temu uproszczonemu środowisku. Ikony w zasobniku systemowym, dodatki Eksploratora plików, programy startowe na pulpicie i „globalne zaczepy” do przechwytywania akcji myszy i klawiatury, gdy aplikacja działa w tle, nie są obsługiwane. Zadania w tle mogą również zostać zawieszone przez system operacyjny.

Niektóre programy wymagające głębokiego dostępu do systemu Windows – takie jak narzędzia do ochrony przed oszustwami i piractwami, zwłaszcza w starszych grach komputerowych – nie będą obsługiwane. Te narzędzia i tak często powodują problemy w systemie Windows 10. Thurrott zawiera więcej szczegółów, które ogłosił Microsoft.

Szybsze aktualizacje, dłuższa żywotność baterii i lepsze bezpieczeństwo

Dzięki temu systemowi operacyjnemu tylko do odczytu, Windows będzie mógł pobierać aktualizacje systemu operacyjnego i przełączać się na nowy system po ponownym uruchomieniu. Microsoft twierdzi, że powinno nastąpić ponowne uruchomienie w celu zainstalowania dużej aktualizacji systemu operacyjnego mniej niż 90 sekund.

Izolowanie aplikacji w pojemnikach również poprawi żywotność baterii. Aplikacje Win32 zostaną odizolowane od reszty systemu, a firma Microsoft będzie mogła kontrolować, co mogą robić, w tym lepsze zarządzanie zadaniami w tle i zapobieganie spowalnianiu komputera przez programy startowe.

Wreszcie, bezpieczeństwo zyskuje duży wzrost. Zainstalowane aplikacje nie będą mogły zepsuć plików systemu Windows. Powinno to zapewnić lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem typu rootkit, a nawet zmniejszyć liczbę awarii.

Zoptymalizowany dla urządzeń z dwoma ekranami – na razie

Windows 10X w nowym emulatorze Microsoftu

Windows 10X ma interfejs „zaprojektowany i zoptymalizowany dla urządzeń z dwoma ekranami, takich jak Surface Neo”, jak twierdzi Microsoft.

To właśnie mówi teraz Microsoft, ale spodziewamy się, że Microsoft używa tylko urządzeń składanych jako platformy uruchamiania systemu Windows 10X. Windows 10X może w przyszłości pojawić się również na tradycyjnych komputerach PC.

Microsoft Surface Neo to urządzenie z dwoma ekranami i zawiasami – jak laptop, ale jeśli sekcja klawiatury została zastąpiona ekranem. Alternatywnie, jest to jak dwa tablety połączone ze sobą zawiasami. Jeśli pamiętasz anulowane przez Microsoft urządzenie koncepcyjne Courier, to jest bardzo podobne.

Na targach CES 2020 Lenovo powiedziało nam, że nadchodzi Składane urządzenie ThinkPad X1 Fold uruchomi się z systemem Windows 10 Pro, a wersja dla systemu Windows 10X zostanie uruchomiona później. Spodziewaj się, że zobaczysz go również na składanych urządzeniach innych producentów.

Koniec z żywymi kafelkami

Częścią optymalizacji systemu operacyjnego dla urządzeń z dwoma ekranami wydaje się być usunięcie Live Tiles. Jest nowe menu Start z uproszczoną, opartą na ikonach aplikacją i programem do uruchamiania witryn. Wygląda na to, że wyciekło menu Start z 2019 roku.

Poprawki interfejsu na dwóch ekranach

Urządzenie Surface Neo firmy Microsoft z podłączoną klawiaturą i widocznym paskiem Wunderbar.

Po uruchomieniu aplikacja uruchamia się po jednej stronie urządzenia. To trochę jak funkcja Snap systemu Windows 10 – aplikacje będą otwierać się na jednym ekranie (lub jednej stronie urządzenia), a nie na obu wyświetlaczach. Możesz przeciągnąć okno aplikacji do środkowej krawędzi ekranu i zwolnić, aby „rozciągnąć” aplikację na oba wyświetlacze. Microsoft twierdzi, że to nie tylko rozszerza aplikację na oba ekrany, ale także „optymalizuje” interfejs aplikacji, aby aplikacja mogła inteligentnie korzystać z obu ekranów.

Microsoft pokazał również, że Windows „rozpoznaje klawiaturę” umieszczoną po jednej stronie ekranu i ujawnia „Wonder Bar” lub „Wunderbar”, rodzaj super-doładowanej wersji paska dotykowego Apple MacBook, który oferuje przyciski, gładzik, a nawet duża część ekranu, na której można odtwarzać filmy. Microsoft powiedział, że jest to coś, co robi „Neo”, ale prawdopodobnie jest to część systemu Windows 10X i jedna z wielu nowych sztuczek interfejsu dodawanych do tych urządzeń.

Spójrz na Windows 10X. #MicrosoftEvent @windows @carmenzlateff pic.twitter.com/8FsIspI5ld

– Microsoft Surface (@surface) 2 października 2019 r

Windows 10X i urządzenia z dwoma ekranami są jeszcze trochę wyłączone. Microsoft ogłasza Windows 10X na rok przed premierą Surface Neo, więc programiści będą mieli czas na wypróbowanie go i zoptymalizowanie swoich aplikacji pod kątem nowego oprogramowania.

Microsoft pierwotnie opublikował post na blogu przedstawiający system Windows 10X na urządzeniach składanych, ale nie udostępnił wielu szczegółów technicznych. Teraz Microsoft oferuje Narzędzia programistyczne dla systemu Windows 10X—W tym emulator do pobrania — oraz różne filmy o ich używaniu.