Co to jest wirtualna chmura prywatna? Dowiedz się, jak to działa

Wirtualna chmura prywatna (VPC) to standard przetwarzania w chmurze służący do zabezpieczania aplikacji w chmurze w środowisku chmury publicznej.

Jeśli jesteś entuzjastą przetwarzania w chmurze lub osobą uczącą się technologii, na pewno słyszałeś o terminie Wirtualna chmura prywatna (VPC). Odnosi się on do dynamicznie rozwijającej się technologii chmury obliczeniowej do współdzielenia zasobów.

Dawno minęły czasy, kiedy przedsiębiorstwa IT polegały na prywatnej chmurze w zakresie bezpieczeństwa danych. Scenariusz zmienił się wraz z pojawieniem się zaawansowanych protokołów bezpieczeństwa w chmurze. Obecnie wielu użytkowników wybiera chmurę publiczną w celu uzyskania oszczędności i skalowalności, gdy muszą korzystać z zasobów chmury.

Kontynuuj czytanie tego bloga, aby dowiedzieć się więcej o technologii i jej funkcjach.

Definiowanie wirtualnej chmury prywatnej (VPC)

Najpierw spójrzmy na jego szczegółową definicję, aby zrozumieć pojęcie. Wirtualna chmura prywatna lub VPC to standard współdzielenia zasobów w chmurze. VPC zapewni bezpieczeństwo i przepustowość operacji danych jak chmura prywatna, nawet jeśli korzystasz z dowolnego zatłoczonego środowiska chmury publicznej.

Na przykład wyobraź sobie chmurę publiczną jako restaurację, w której stoją setki innych osób. Tutaj VPC jest odpowiednikiem prywatnej izby, z której możesz korzystać z rodziną i mieć prywatność i bezpieczeństwo w miejscu publicznym.

Powody jego popularności są wielorakie. Niektóre z zalet korzystania z VPC to minimalny koszt infrastruktury IT, skalowanie zasobów na żądanie (w górę iw dół) oraz praktycznie zerowy czas przestojów spowodowany konserwacją.

Co więcej, proces konfigurowania prywatnego systemu obliczeniowego podobnego do chmury dla różnych typów stron internetowych i aplikacji (internetowych, mobilnych lub stacjonarnych) jest bardzo łatwy. Możesz również skonfigurować go w ekosystemie chmury publicznej zarządzanym przez stronę trzecią.

VPC to idealne rozwiązanie dla użytkowników chmury, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi aplikacjami typu oprogramowanie jako usługa (SaaS) i preferują zaawansowane opcje dostosowywania. Powodem jest oddzielenie ich zasobów w chmurze od innych użytkowników chmury. Ponadto modyfikacje wprowadzane przez użytkowników VPC nie wpływają na ustawienia ani zasoby użytkowników innych niż VPC.

VPC zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom VPC, umożliwiając dostęp do ich zasobów cyfrowych tylko za pośrednictwem określonych adresów IP. Użytkownicy mogą kontrolować uprawnienia dostępu i przypisywać uprawnienia dostępu do aplikacji lub stron internetowych zaufanej grupie użytkowników chmury publicznej.

Jak skonstruować VPC

Architektura VPC składa się z wielu zasobów w chmurze. Jest mniej więcej podobny do domowego systemu komputerowego. Jedyna różnica polega na tym, że istnieje w chmurze.

Oto zasoby chmury VPC:

  • Wystąpienie serwera wirtualnego (VSI) tworzy zasoby obliczeniowe. Ma określoną moc obliczeniową i pamięć.
  • Instancja logiczna wspomaga komunikację danych. Ta instancja nazywana jest siecią. Umożliwia użytkownikom końcowym dostęp do posiadanych aplikacji lub narzędzi w chmurze.
  • Elastyczny zasób pamięci do przechowywania danych. Limit miejsca na dane można skalować w górę lub w dół w zależności od zmieniających się potrzeb.

System sieciowy VPC wykorzystuje różne skomplikowane i niezawodne protokoły do ​​wykonywania różnych działań. Na przykład użytkownicy narzędzi mogą uzyskać dostęp do bram publicznych za pośrednictwem Internetu, który jest siecią publiczną.

W architekturze VPC istnieją również elementy takie jak load balancery, które dystrybuują ruch przychodzący do różnych VSI. W rezultacie sieć może pozytywnie wpłynąć na działanie i wydajność narzędzia. VPC wykorzystuje również routery do wewnętrznej komunikacji między segmentowanymi pracami i dostarczania ruchu. Zapewnia, że ​​ruch zewnętrzny dociera do aplikacji publicznych.

Instancje logiczne lub zasoby chmury VPC pozostają oddzielone od pozostałej chmury publicznej. Aby zachować izolację instancji logicznych, dostawca usług w chmurze wykorzystuje różne mechanizmy wirtualne i fizyczne.

Dane w VPC działają w architekturze trójwarstwowej, w której wszystkie warstwy wymagają własnej podsieci. Z tego powodu każda warstwa otrzymuje dedykowane zakresy adresów IP.

Co więcej, warstwy aplikacji mają własną listę kontroli dostępu (ACL), za pomocą której użytkownicy mogą kontrolować dostęp do różnych części swojego zasobu w chmurze.

Warstwy wirtualnej chmury prywatnej to:

  • Warstwa prezentacji: jest również znana jako warstwa internetowa, która odbiera żądania od użytkownika końcowego i dostarcza żądane dane.
  • Warstwa aplikacji wykonuje najwięcej zadań obliczeniowych i zawiera logikę biznesową.
  • Warstwa bazy danych: posiada serwer bazy danych, na którym zawiera dane warstwy aplikacji.

Jak wyizolować VPC

Generując warstwę wirtualną na sprzęcie chmury publicznej, VPC zachowuje pamięć, możliwości i pamięć częściowego przetwarzania dla siebie. Możliwe jest stworzenie kilku VPC w oparciu o moc infrastruktury chmury publicznej. W ten sposób wirtualna sieć prywatna (VPN) utrzymuje dane użytkowników i metody przetwarzania danych oddzielone od innych użytkowników chmury publicznej.

Możesz zapewnić bezpieczną i izolowaną transmisję danych dzięki następującym komponentom sieciowym:

#1. Translacja adresów sieciowych (NAT)

Wszystkie narzędzia oparte na chmurze znajdujące się na VPC wykorzystują oddzielne prywatne adresy IP do przesyłania danych. W ten sposób połączenie publiczne staje się niemożliwe dla dowolnej aplikacji hostowanej przez VPC, chyba że użyjesz NAT do pokonania tej przeszkody.

Gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do Twojej aplikacji, NAT zapewni bezpieczną komunikację między domeną prywatną i publiczną. Robi to, dopasowując wstępnie zdefiniowany publiczny adres IP do prywatnego adresu IP.

#2. Wirtualna sieć lokalna (VLAN)

Funkcja VLAN polega na podzieleniu sieci chmury publicznej na wyizolowaną i zarezerwowaną sieć. Warstwa łącza danych modelu OSI to miejsce, w którym następuje podział.

W środowisku VPC Twoje systemy będą komunikować się za pośrednictwem systemu VLAN. W związku z tym pozostanie oddzielony od innych elementów chmury publicznej.

#3. Wirtualne sieci prywatne (VPN)

VPN to najpopularniejszy z protokołów, które rozwijają prywatny kanał sieciowy w sieci publicznej.

VPC wykorzystuje publiczną sieć chmury do przesyłania danych między węzłami lub zasobami chmury. Wykorzystuje jednak technologię VPN do szyfrowania danych podczas przesyłania przez współdzielone zasoby, takie jak routery, przełączniki itp.

#4. Prywatne protokoły internetowe (adresy IP podsieci)

VPC zawiera również prywatne adresy IP, których można używać do wewnętrznej łączności aplikacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności. Dane przesyłane przez prywatne adresy IP w ramach VPC nie będą przesyłane przez publiczny Internet.

Wniosek 👩‍💻

Podsumowując, wirtualna chmura prywatna (VPC) to środowisko chmury prywatnej zlokalizowane w chmurze publicznej. Oprócz elastyczności oferuje skalowalność, mniejsze ryzyko i minimalny czas przestojów. Jeśli wolisz usługę opartą na chmurze, VPC jest niedrogą opcją dla Ciebie, jeśli chcesz, aby Twoja infrastruktura sieciowa rozwijała się wraz z rozwojem firmy.

W miarę upływu czasu i pojawiania się nowych technologii przetwarzanie w chmurze staje się coraz bezpieczniejsze. Dowiedz się więcej o wyzwaniach i zagrożeniach związanych z przetwarzaniem w chmurze, aby zapewnić bezpieczeństwo zasobów w chmurze.