Co to jest wygładzanie ruchu w telewizorze i dlaczego ludzie go nienawidzą?

Jeśli właśnie kupiłeś nowy telewizor, możesz się zastanawiać, dlaczego wszystko, co oglądasz, jest niesamowicie przyspieszone i płynne, tak jakbyś cały czas oglądał transmisję na żywo. Nie wyobrażasz sobie rzeczy: Twój telewizor może cierpieć z powodu wygładzania ruchu.

Co to jest wygładzanie ruchu i jak działa?

Każdy producent telewizorów nazywa swoją technologię inną nazwą, oczywiście z powodów marketingowych. Action Smoothing, TruMotion, Motionflow – to nazwy tej samej funkcji: sprawianie, że obraz na telewizorze jest płynniejszy. I to jest wygładzanie ruchu. Jest również znany jako „efekt telenoweli”, ponieważ niskobudżetowe telenowele były wyposażone w tanie kamery wideo, które zapewniały większą liczbę klatek na sekundę i płynniejszy wygląd.

Większość programów telewizyjnych, filmów i programów telewizyjnych jest nagrywana z prędkością 24 lub 30 klatek na sekundę (fps, zwanych także „hercami” lub „Hz”), co jest wystarczająco szybkie, aby oko mogło je odebrać jako płynne wideo, a nie przerywany pokaz slajdów. Jednak standardem większości telewizorów i monitorów jest 60 Hz, a niektóre droższe wyświetlacze mają częstotliwość 120 Hz, a nawet 240 Hz.

Ale filmy i programy telewizyjne wciąż mają 30 klatek na sekundę, co stanowi problem: jaki jest sens wyświetlania 60 Hz, jeśli zawartość, którą oglądasz, aktualizuje się tylko o połowę? Częstotliwość odświeżania filmu nie zmienia się w najbliższym czasie, więc w tym miejscu pojawia się „Wygładzanie ruchu”. Wygładzanie ruchu próbuje rozwiązać ten problem, zgadując brakujące 30 klatek w każdej sekundzie, zwykle porównując przed i po zastrzelony i próbując znaleźć środek między nimi dwoma.

Dlaczego to taki problem?

Większość ludzi ma problemy z wygładzaniem ruchu. W końcu spędziliśmy lata trenując nasz mózg, aby cieszyć się filmami i programami telewizyjnymi nakręconymi z prędkością 24 lub 30 klatek na sekundę, a nasze mózgi zaczęły myśleć o tym, jak powinien wyglądać film lub program telewizyjny.

Z drugiej strony producenci telewizorów próbują tylko reklamować konsumentom większe liczby. 240 Hz musi być lepsze niż 120 Hz i znacznie lepsze niż 60 Hz, prawda? Cóż, czasami tak jest, tak – zwłaszcza jeśli treść jest do tego przeznaczona.

Jednak większość konsumentów nie cieszy się większą liczbą klatek na sekundę w przypadku większości oglądanych treści. Oglądanie treści nagranych przy 24 lub 30 klatkach na sekundę wygląda szczególnie dziwnie na telewizorach pracujących z częstotliwością 120 Hz i wyższą. Niezwykle płynny ruch sprawia, że ​​wideo wydaje się niemal prawdziwe, co całkowicie przerywa zanurzenie w kinie. Szczerze mówiąc, często wydaje się, że bardziej przypomina się oglądanie filmu dokumentalnego zza kulis niż sam film.

W przypadku niektórych rzeczy wygładzanie ruchu ma sens. Na przykład sport i gry wideo na żywo zawierają szybko zmieniające się treści, które mogą być nieco bardziej przejrzyste. Niestety, dwa inne problemy związane z wygładzaniem ruchu również przerywają te dwa przypadki użycia.

W sporcie rzeczy czasami toczą się tak szybko, że algorytm wygładzania nie wie, co robić, i kończy się produkcją dziwnego, często rozmytego obrazu zamiast wyraźnej klatki „pomiędzy”. Ta wada, która skutkuje nieprawidłowymi lub błędnymi obrazami, nazywa się artefaktami.
W przypadku gier wideo dodatkowe opóźnienie wejściowe wymagane do dodania wygładzania ruchu całkowicie psuje możliwość efektywnej gry. Elementy sterujące działają wolno i nie reagują, dlatego większość telewizorów oferuje „Tryb gry”, który wyłącza wygładzanie ruchu i inne zaawansowane efekty obrazu.

A inne rodzaje treści, takie jak wiadomości kablowe lub telewizja reality, mogą nadal wyglądać niesamowicie, mimo że nie są „kinowe”.

Czy to mam? Jak się tego pozbyć?

Prawdopodobnie zauważysz, jeśli twój telewizor miał to włączone. Jeśli masz nowszy telewizor tej samej marki, wygładzanie ruchu może być domyślnie włączone. W większości przypadków opcja wyłączenia jest ukryta w ustawieniach obrazu w menu, ale jeśli nie możesz jej znaleźć, możesz przeczytać nasze poradniki, jak wyłączyć efekt dla Samsunga, LG, Sony, Vizio, i telewizory Roku.

W przeciwnym razie zapoznaj się z instrukcją obsługi telewizora i witryną pomocy technicznej.