Co to jest zapora ogniowa? – Przewodnik wprowadzający

Udostępnij teraz w social media:

W grze o bezpieczeństwo sieci albo jesteś bezpieczny, albo nie; nie istnieje środek.

Jeśli komputer jest podłączony do Internetu, jest narażony na ataki online. Jedyną różnicą jest to, że niektóre komputery mogą być bardziej podatne niż inne.

Spójrz na te globalne statystyki cyberbezpieczeństwa, aby uzyskać jasny obraz – a Weronis Raport podkreśla, że ​​cyberprzestępcy atakują internet średnio co 39 sekund i 2244 razy dziennie. Naruszenia danych ujawniły już około 4,1 miliarda danych w 2019 roku.

Wszystkie rodzaje firm, bez względu na ich wielkość, stały się celem, zwłaszcza małe firmy. Wpływa to na ich reputację, kosztuje ich miliony i naraża na szwank dane klientów.

Te informacje są wystarczające, aby zrozumieć, że musi istnieć bariera chroniąca użytkowników przed zagrożeniami pochodzącymi z Internetu.

Barierą, o której będziemy mówić w tym artykule, jest zapora ogniowa.

Rzućmy więc trochę światła na ten ważny aspekt bezpieczeństwa sieci.

Co to jest zapora sieciowa?

W języku komputerowym zapora ogniowa to oprogramowanie lub sprzęt zabezpieczający, który może monitorować i kontrolować ruch sieciowy, zarówno przychodzący, jak i wychodzący. Ustanawia rodzaj bariery między niezawodnymi sieciami wewnętrznymi i nieznanymi sieciami zewnętrznymi.

Dlatego zapora ogniowa, znana również jako zapora sieciowa, może zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do/z sieci prywatnych.

Zapora sieciowa opiera się na regułach bezpieczeństwa w celu akceptowania, odrzucania lub odrzucania określonego ruchu. Celem zapory jest zezwolenie lub odrzucenie połączenia lub żądania, w zależności od zaimplementowanych reguł.

Historia zapór ogniowych

Z nazwą „firewall” wiąże się interesująca historia.

Zapora ogniowa jest inspirowana namacalnym obiektem znanym jako „zapora ogniowa” lub ściana oporowa przeciwpożarowa. Instaluje się wewnątrz budynków oddzielając dwa mieszkania. Tak więc w przypadku pożaru ściana ogniowa może zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia z jednego mieszkania do drugiego.

Stosowanie tego terminu w sieciach komputerowych rozpoczęło się w latach 80. W tamtym czasie Internet był na nowo oparty na łączności i globalnym użyciu. W rzeczywistości routery były poprzednikami zapór ogniowych, ponieważ wtedy oddzielały jedną sieć od drugiej.

Filtry pakietów

Zapora sieciowa pierwszej generacji używana do monitorowania pakietów, czyli bajtów przesyłanych między komputerami. Są nadal używane, ale nowoczesne zapory ogniowe przeszły długą drogę wraz z rozwojem technologicznym.

Filtry stanowe

Zapory ogniowe drugiej generacji, które pojawiły się około 1990 roku, wykonują tę samą pracę, co filtry pakietów, oprócz monitorowania działań między dwoma punktami końcowymi. Filtry stanowe są podatne na ataki DDoS.

  Jak dodawać notatki w plikach programu Photoshop

Warstwa aplikacji

Zapora ogniowa trzeciej generacji, która może rozumieć protokoły i aplikacje, takie jak FTP, HTTP. W związku z tym może wykryć niechciane aplikacje próbujące ominąć zaporę sieciową.

Zapora nowej generacji (NGFW)

Jest to głębsza lub zaawansowana inspekcja warstwy aplikacji, która obejmuje systemy zapobiegania włamaniom (IPS), zaporę sieciową aplikacji (WAF) i zarządzanie tożsamością użytkowników.

Rodzaje zapór ogniowych?

Możesz znaleźć różne rodzaje zapór ogniowych, a czasami może to być mylące. Oto niektóre z popularnych typów zapór ogniowych, które często słyszysz.

 • Zapora sieciowa
 • Zapora sieciowa aplikacji
 • Oparte na sprzęcie
 • Oparte na oprogramowaniu
 • Oparte na chmurze
 • Zapora komputera osobistego (Windows, macOS).
 • Zapora mobilna

Są one w większości podzielone na dwa typy – oparte na sieci i oparte na hoście.

Zapory ogniowe oparte na sieci a oparte na hoście

Zapory sieciowe

Działają one na poziomie sieci i filtrują cały ruch przychodzący i wychodzący przez sieć. Filtrują ruch, sprawdzając zgodność z regułami zapory sieciowej i chroniąc sieć. Zapora sieciowa jest zwykle instalowana na brzegu sieci i działa jako pierwsza warstwa ochrony blokująca niepożądany ruch, który nie powinien przedostawać się do centrów danych.

Zapory ogniowe oparte na hoście

Są instalowane w różnych węzłach sieci, kontrolując każdy wychodzący i przychodzący pakiet lub bajt. Zapora składa się z pakietu aplikacji zainstalowanego na serwerze lub komputerze.

Zapory ogniowe oparte na hostach mogą chronić poszczególnych hostów przed nieautoryzowanym dostępem i atakami.

Sprzęt a oprogramowanie a zapora sieciowa w chmurze

Zapora sprzętowa

Dedykowana zapora ogniowa, która jest zainstalowana w Twojej sieci i cały ruch przechodzi przez to urządzenie. Może to być kosztowna implementacja, ale często wymagana w organizacji do ochrony sieci.

Niektóre popularne zapory sprzętowe pochodzą od Cisco, SonicWall, Fortinet.

Zapora sieciowa oparta na oprogramowaniu

Zwykle jest to urządzenie wirtualne lub maszyna wirtualna z zainstalowanym oprogramowaniem zapory. Istnieje wiele zapór ogniowych typu open source, które można eksplorować. Można je dostosowywać, ale oferują mniejszą kontrolę nad funkcjami i funkcjami ochrony niż sprzęt.

pfSense to jedna z popularnych zapór ogniowych opartych na oprogramowaniu typu open source.

Zapora sieciowa oparta na chmurze

Zapory ogniowe wykorzystujące rozwiązania w chmurze to zapory w chmurze, co jest dość oczywiste, prawda?

Możesz je również nazwać Firewall-as-a-Service (FaaS) i są one podobne do zapór proxy. Oprócz zapewnienia silnej ochrony Twojej sieci, doskonale nadają się do skalowania wraz z rozwojem Twojej firmy.

SUCURI, Cloudflare, Imperva, Sophos to tylko niektóre z popularnych zapór ogniowych opartych na chmurze.

Jak działa zapora sieciowa?

Zapora sieciowa utrzymuje zestaw reguł, które są stosowane zarówno do ruchu przychodzącego, jak i wychodzącego. Dopasowuje ruch do tych reguł, a jeśli reguły są dopasowane, inicjuje dostęp.

W przypadku ruchu wychodzącego pochodzącego z serwera zapora ogniowa przepuszcza go głównie (konfigurowalne). Ale w przypadku ruchu przychodzącego z głównych protokołów, takich jak TCP, ICMP lub UDP, zapory ściśle je monitorują.

Zapora sieciowa sprawdza ruch przychodzący na podstawie:

 • Źródło
 • Zawartość
 • Miejsce docelowe
 • Port

Zapora używa tych danych do decydowania, czy ruch jest zgodny z ustalonymi regułami. Jeśli tak, to pozwala; w przeciwnym razie ruch zostanie zablokowany przez zaporę.

  Google Meet vs Zoom: co jest lepsze

Kto potrzebuje zapory ogniowej?

Każdy!

Powszechnym błędem jest przekonanie, że tylko duże firmy lub instytucje finansowe muszą używać zapór ogniowych. Ale rzeczywistość jest inna; każda firma, niezależnie od wielkości, musi używać zapory sieciowej.

A raport mówi, że 60% małych i średnich firm, które padły ofiarą cyberprzestępczości, zakończyło działalność w ciągu sześciu miesięcy.

Nie wspominając już o tym, że cyberprzestępcy nieustannie rozwijają swoje techniki i znajdują zaawansowane sposoby atakowania firm.

Bez korzystania z zapory sieć i dane są potencjalnie narażone na poważne ryzyko i są podatne na złośliwe zamiary. Złośliwe oprogramowanie może ukraść dane karty kredytowej, dane bankowe, informacje o klientach, zniszczyć dane, spowodować awarię sieci, przekierować przepustowość sprzętową i wiele innych.

Dlatego zapory ogniowe działają jako absolutni wybawcy w takich scenariuszach. Zarówno konsumenci, jak i korporacje mogą korzystać z zapór ogniowych.

Firmy mogą używać zapór ogniowych w swoich strategiach zarządzania informacjami i zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa, urządzeniach cyberbezpieczeństwa itp. Można je również zainstalować na obwodzie sieci w celu ochrony przed zewnętrznymi zagrożeniami bezpieczeństwa lub wewnątrz sieci w celu segmentacji i ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi.

Możesz użyć zapory osobistej, która jest pojedynczym produktem składającym się z oprogramowania lub wbudowanego urządzenia z oprogramowaniem układowym. Użyj go, aby:

 • Ustaw ograniczenia w swoich urządzeniach w domu,
 • Podczas surfowania po Internecie za pomocą połączenia szerokopasmowego, które jest zawsze włączone,
 • Podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi na lotnisku, w parku lub w kawiarni
 • Jeśli program próbuje połączyć się z Internetem itp.

Jakie są zalety zapór ogniowych?

Zainstalowanie zapory sieciowej może stłumić wszelkie zakłócenia związane z bezpieczeństwem komputera.

Myślę, że masz już pewien pomysł, ale zbadajmy więcej.

Bezpieczniejsza sieć

Monitorując ruch wchodzący do sieci, zapora zapewnia bezpieczeństwo sieci. Stosując dwukierunkową zaporę ogniową, możesz również cieszyć się podwójną ochroną, ponieważ monitoruje zarówno ruch przychodzący, jak i wychodzący.

Śledzi każdy pakiet, a po znalezieniu niebezpiecznego pakietu zapora blokuje go od czasu do czasu.

Chroni przed trojanami

Trojany lub konie trojańskie to rodzaj złośliwego oprogramowania, które jest niebezpieczne dla twojego komputera. Po cichu siedzą w twoim systemie i szpiegują wszystkie obecne w nim pliki. Co więcej, gromadzi informacje i wysyła je do docelowego serwera WWW.

Ale nie będziesz miał najmniejszej wskazówki na temat tego, co dzieje się na twoim komputerze, dopóki nie zacznie pokazywać swoich reperkusji.

Nie martw się, jeśli masz zainstalowaną zaporę ogniową w swoim systemie, ponieważ może ona blokować trojany natychmiast, zanim będą mogły wejść i uszkodzić komputer.

Zatrzymaj hakerów

Hakerzy zawsze czekają na luki w sieci. Kiedy to zobaczą, nie ma już odwrotu. Będą atakować te systemy i przeprowadzać złośliwe działania, takie jak rozprzestrzenianie wirusa za pośrednictwem botnetu, keyloggerów i tak dalej.

Poza tym nawet twoi sąsiedzi, których możesz nie podejrzewać, mogą skorzystać z otwartego połączenia sieciowego.

Zapora ogniowa jest kluczem do wszystkich tych problemów i zapewnia bezpieczną sieć wolną od takich włamań.

Kontrola dostępu

Zapory zawierają zasady dostępu, które można wdrożyć dla określonych usług i hostów. Powodem jest to, że osoby atakujące mogą wykorzystywać niektóre hosty, przez co Twoja sieć również staje się podatna na ataki.

  Co oznacza „OTOH” i jak go używasz?

Tak więc blokowanie takich hostów jest tutaj rozwiązaniem. Możesz wymusić zasady dostępu na tych hostach lub usługach za pomocą zapór ogniowych.

Kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zapory

W tym momencie artykułu na pewno zrozumiałeś, jak ważna jest zapora sieciowa.

Tak więc, jeśli zdecydowałeś się zachować bezpieczeństwo, wykorzystując je, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed dokonaniem zakupu. Pomoże ci wybrać ten, który może uzasadnić twoje potrzeby sieciowe.

Ochrona DDoS

Ataki DDoS są coraz częstsze i objęły już główne strony internetowe, co prowadzi do ich wyłączenia z sieci na długie godziny.

Ataki te mają miejsce bez ostrzeżenia, a nawet ninja IT nie mogli ich przewidzieć, dopóki nie wyrządzimy już szkód. Nagle zmniejsza wydajność i przepustowość atakowanych stron internetowych.

Dlatego zawsze korzystaj z zapory ogniowej, która może oferować wykrywanie DDoS lub integrować się z nim, a także zapobiegać. Możesz także sparować go z detektorem włamań, aby uzyskać dodatkową warstwę ochrony i powiedzieć „nie” złośliwemu ruchowi.

Alarmowanie

Samo poleganie na zaporach ogniowych nie wystarczy; musisz wiedzieć, kiedy pojawiają się zagrożenia. Z tego powodu wybierz zaporę zdolną do wysyłania alertów o atakach do administratora systemu, zanim wyrządzi to jakiekolwiek szkody.

Alerty o atakach przypominają o szybkim sprawdzeniu zapory, aby zobaczyć, co się dzieje. Może również pomóc w określeniu metody ataku. Dlatego możesz wykorzystać tę wiedzę wraz z zaporą ogniową, aby złagodzić wszelkie zagrożenia, gdy masz jeszcze czas.

Zdalny dostęp

W dzisiejszych czasach nikt nie jest nietknięty falą pracy zdalnej, a są to w większości pracownicy sektora IT. Jeśli jednak zezwolisz im na zdalny dostęp do sieci firmowej, może to wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa.

W tym przypadku zapory obsługują działania związane z VPN w zakresie autoryzacji, wsparcia itp. Chociaż masz możliwość zakupu rozwiązania VPN, połączenie zapory z VPN w ramach architektury jest lepsze i bardziej ekonomiczne.

Koszt

Dzięki za dostępne opcje.

W zależności od budżetu i wymagań można użyć zapór sprzętowych lub programowych.

Jeśli Twoja aplikacja jest hostowana na platformie chmurowej, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie zapory sieciowej opartej na chmurze. Istnieje wiele opcji i wybierz to, co dobrze pasuje do Twojej aplikacji.

Zaufaj mi, koszt naruszenia danych to znacznie więcej niż inwestycja w porządną zaporę ogniową. Więc nie próbuj oszczędzać tutaj pieniędzy.

Wniosek

Zapory ogniowe to pierwsza linia obrony w Twojej sieci. Jeśli ta linia obrony nie zostanie utrzymana, może to kosztować miliony lub zaszkodzić Twojej reputacji. Ale nie ma się czym martwić; jeśli używasz przyzwoitej zapory ogniowej, możesz być bezpieczny przed zagrożeniami zewnętrznymi.

x