Co to są aplikacje „Freemium” i jak działają?

Wiele aplikacji, z których korzystamy, jest zgodnych z modelem biznesowym „freemium”. Połączenie słów „bezpłatny” i „premium” oznacza, że ​​możesz pobrać te aplikacje za darmo, ale aby uzyskać dostęp do funkcji premium, musisz zapłacić. Oto dlaczego wielu programistów używa tego podejścia do zarabiania na swoim oprogramowaniu.

Aplikacje Freemium nie są nowe

Oprogramowanie Freemium to forma zarabiania, która wstrzymuje pewne funkcje za paywallem, niezależnie od tego, czy jest to subskrypcja, czy płatność jednorazowa. Chociaż użycie tego terminu dopiero niedawno stało się powszechne, ten model biznesowy jako sposób zarabiania na towarach cyfrowych istnieje od dawna.

Praktykę pobierania opłat za dodatkowe funkcje można prześledzić do powstania oprogramowania shareware i jego odmian. Na przykład aplikacje próbne, takie jak stare wersje Adobe Photoshop lub Internet Download Manager, działały tylko przez 30 dni bez płatnej licencji.

Były też aplikacje crippleware, które poważnie ograniczały to, co możesz zrobić, jeśli nie zapłacisz. Narzędzia do edycji wideo często blokowały całe zestawy narzędzi, nakładały ograniczenia czasowe lub dodawały ogromne znaki wodne do Twoich filmów.

Jednak wraz z rozwojem aplikacji mobilnych, aplikacje freemium stały się bardziej rozpowszechnione niż kiedykolwiek. W rzeczywistości mogą to być najpopularniejsze aplikacje na smartfonie.

Aplikacje Freemium są wszędzie

Deweloper może zarabiać na aplikacji mobilnej na kilka sposobów. Pierwszą opcją jest pobranie opłaty z góry. Jednak przy dużej konkurencji w sklepach Play i App Store coraz trudniej jest przekonać kogoś do zakupu aplikacji, której nie może najpierw wypróbować.

Reklamy to kolejny sposób zarabiania na aplikacji, ale większość ludzi je irytuje. Nie są też najbardziej niezawodnym sposobem na osiągnięcie zysku.

Dlatego wielu programistów wybiera trzecią opcję: strategię cenową freemium. Prawie każdy rodzaj aplikacji, od narzędzi zwiększających produktywność i widżetów pogodowych po aplikacje randkowe, ma wbudowany model freemium. Nawet niektóre aplikacje fotograficzne, takie jak popularna aplikacja do aparatu VSCO na iPhone’a, pobierają opłatę, jeśli chcesz uzyskać dostęp do specjalnych filtrów i stylów.

Opcje subskrypcji w Spotify.

Spotify ma również poziomy bezpłatne i premium. Dzięki bezpłatnej wersji otrzymujesz podstawowe strumieniowe przesyłanie muzyki z reklamami. Jeśli jednak zapłacisz miesięczną opłatę, otrzymasz takie rzeczy, jak pobieranie muzyki offline, słuchanie bez reklam i przesyłanie strumieniowe w wysokiej jakości.

Większość usług przechowywania danych w chmurze, takich jak Dropbox, OneDrive i Dysk Google, również jest zgodna z modelem freemium. Otrzymujesz podstawową ilość bezpłatnego miejsca, które możesz uzupełnić dodatkową płatną przestrzenią.

Model freemium nie ogranicza się do oprogramowania konsumenckiego – używają go również znane usługi dla przedsiębiorstw, takie jak Slack, SurveyMonkey i Asana.

Wzrost liczby zakupów w aplikacji i darmowej gry

Znaczną część wzrostu liczby aplikacji freemium można przypisać zakupom w aplikacji. Każda aplikacja mobilna w sklepach Play i App Store ma opcję sprzedaży dodatkowych funkcji. Większość aplikacji wykorzystujących reklamy ma zakup w aplikacji, który pozwala całkowicie usunąć reklamy.

Ponieważ są powiązane z Twoim kontem Google lub Apple, możesz dokończyć zakup w aplikacji, dotykając przycisku. Dlatego wielu programistów używa czegoś, co nazywa się „ciemnym wzorem”, aby zachęcić Cię do wydania pieniędzy. Ta strategia obejmuje wyskakujące okienka, które proszą o odblokowanie dodatkowych funkcji przy pierwszym otwarciu aplikacji lub niezwykle (i celowo) natrętne reklamy.

Zakupy w aplikacji są szczególnie powszechne w grach wideo „free-to-play”, w których często stosuje się najbardziej skandaliczne praktyki zarabiania. W przeciwieństwie do aplikacji, które blokują określone funkcje za paywallem, gry zazwyczaj mają mikropłatności. To próba nakłonienia Cię do wielokrotnego wydawania pieniędzy na określone przedmioty, postacie lub walutę w grze.

Było kilka incydentów w wiadomościach, kiedy rodzice dowiedzieli się, że ich dziecko wydało szaloną sumę pieniędzy na przedmioty w grze. Niektóre gry mobilne ograniczają nawet liczbę gier, w których możesz grać w określonych ramach czasowych, chyba że zapłacisz.

Przyszłość Freemium

Model freemium raczej nie zostanie w najbliższym czasie wycofany. Umożliwia programistom dostęp do znacznie szerszego grona odbiorców ich aplikacji i zmniejsza częstotliwość piractwa. Niektórzy ludzie są całkowicie zadowoleni z korzystania z obsługiwanych przez reklamy wersji aplikacji freemium. Inni lubią to, że otrzymują bezpłatną wersję próbną niektórych aplikacji, zanim kupią dodatkowe funkcje.

Tak czy inaczej, aby być wymagającym konsumentem, ważne jest, abyś wiedział, skąd pochodzi Twoje oprogramowanie i jak zarabiają jego programiści.

x