Co to są dyski NVMe i należy je kupić?

Największą aktualizacją, jaką możesz wykonać na starym komputerze, jest szybsze przechowywanie. Inne komponenty, takie jak procesor i procesor graficzny, z pewnością uległy poprawie w ciągu ostatniej dekady, ale wszyscy docenią szybsze przechowywanie.

NVMe to najnowszy i najlepszy interfejs pamięci masowej do laptopów i komputerów stacjonarnych, oferujący znacznie szybsze prędkości odczytu i zapisu niż starsze interfejsy. Ma to swoją cenę, więc w zależności od tego, do czego używasz komputera, zakup dysku NVMe może nie mieć sensu.

Co to są dyski NVMe?

Non-Volatile Memory Express (NVMe) to interfejs pamięci wprowadzony w 2013 roku. „Non-Volatile” oznacza, że ​​pamięć nie jest kasowana po ponownym uruchomieniu komputera, a „Express” odnosi się do faktu, że dane są przesyłane przez PCI Express ( PCIe) na płycie głównej komputera. Daje to napędowi bardziej bezpośrednie połączenie z płytą główną, ponieważ dane nie muszą przeskakiwać przez kontroler Serial Advance Technology Attachment (SATA).

Dyski NVMe są dużo, dużo szybsze niż dyski SATA, które istnieją od lat. PCIe 3.0 – obecna generacja standardu PCI Express – ma maksymalną prędkość transferu 985 megabajtów na sekundę (Mb / s) na każdym torze. Dyski NVMe mogły wykorzystywać 4 tory PCIe, co oznacza teoretyczną maksymalną prędkość 3,9 Gb / s (3940 Mb / s). W międzyczasie jeden z najszybszych dysków SSD SATA – Samsung 860 Pro – osiąga prędkość odczytu i zapisu na poziomie około 560 Mb / s.

Dyski NVMe są dostępne w kilku różnych wersjach. Najczęstszym z nich jest drążek m.2, pokazany powyżej. Mają one 22 mm szerokości i mogą mieć długość 30, 42, 60, 80 lub 100 mm. Te patyki są wystarczająco cienkie, aby położyć się płasko na płycie głównej, więc są idealne dla małych komputerów i laptopów. Należy pamiętać, że niektóre dyski SSD SATA używają tego samego rozmiaru, więc warto zwrócić szczególną uwagę i upewnić się, że nie kupisz omyłkowo wolniejszego dysku. Plik Samsung 970 EVO jest przykładem dysku m.2 NVMe.

Dalej jest format PCIe-3.0. Jest to podobne do GPU i innych akcesoriów, ponieważ podłącza się je do dowolnego gniazda PCIe-3.0 na płycie głównej. Jest to dobre dla pełnowymiarowych obudów ATX i płyt głównych, ale jest ograniczone w przypadku małych komputerów PC i niemożliwe w obudowie laptopa. Plik Dysk SSD Intel 750 jest przykładem dysku PCIe-3.0 NVMe.

Czy powinieneś kupić dysk SSD NVMe?

Dysk SSD Samsung 860 PRO SATA

To, czy potrzebujesz większych prędkości, zależy od dokładnego obciążenia. Ale podczas gdy dyski NVMe spadają w cenie – NVMe Samsung 970 Pro i SATA Samsung 860 Pro oba kosztują około 150 USD przy rozmiarze 500 GB – nie musisz spieszyć się i wymienić dysku SATA SSD.

Dysk SATA SSD włączy Twój komputer w ciągu kilku sekund, uruchomi programy w mgnieniu oka i pozwoli na stosunkowo szybkie kopiowanie i przenoszenie plików. Ale jeśli pracujesz z wieloma dużymi filmami – niezależnie od tego, czy pochodzą one z bazy danych, edycji wideo czy zgrywania Blu Rays – dodatkowy koszt może się zwrócić, umożliwiając szybszą pracę.

W moim przypadku z przyjemnością trzymam się mojego SATA SSD, dopóki nie przestanie działać. Nie ma sensu wydawać teraz pieniędzy na dysk NVMe, tylko dlatego, że mój komputer włącza się za cztery sekundy zamiast pięciu, lub rzadki gigantyczny plik, który muszę przenosić, przesyła nieco szybciej. Kiedy to robi przyjdzie czas na nowy dysk SSD, pójdę na model NVMe, bo po co płacić taką samą kwotę za gorszy produkt?

Niezależnie od tego, czy nadal masz trochę życia na dysku SATA SSD, czy potrzebujesz czegoś teraz, po prostu wiedz, że dyski NVMe zaczynają spadać w cenie. Uaktualnij i wydawaj pieniądze, kiedy potrzebujesz, a nie chwilę wcześniej.