Co to są pliki .aae? Czy mogę je usunąć?

Wielu użytkowników Apple odkrywa istnienie plików AAE dopiero po próbie przeniesienia edytowanych zdjęć z jednego urządzenia na urządzenie z innym systemem operacyjnym. Jeśli napotkałeś ten problem i nie wiesz, czym jest plik AAE i co z nim zrobić, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o plikach AAE. Wyjaśnimy, czym one są, czy można je usunąć, jak je otworzyć i jak przekonwertować pliki AAE na JPEG.

Co to jest plik .aae?

AAE to typ pliku znajdujący się w systemach iOS 8 i nowszych oraz macOS 10.10 i nowszych. Zawiera szczegółowe informacje na temat modyfikacji wprowadzonych do zdjęć JPEG za pomocą aplikacji Zdjęcia. Informacje o wszelkich dokonanych zmianach są przechowywane w pliku AAE w formacie XML. Oznacza to, że możesz go otworzyć za pomocą dowolnego programu do edycji tekstu.

Zasadniczo za każdym razem, gdy edytujesz zdjęcie na iPhonie lub Macu, tworzony jest odpowiedni plik AAE ze szczegółowymi zmianami, który jest przechowywany w tej samej lokalizacji. Pliki AAE nie są łatwo widoczne w Twojej galerii, ale kiedy otwierasz edytowane zdjęcie, system analizuje wprowadzone w nim modyfikacje i natychmiast je stosuje.

Jednak ten typ pliku jest unikalny dla macOS i iOS i nie może działać w systemie Windows. Tak więc, jeśli przeniesiesz edytowane zdjęcia bezpośrednio z galerii iPhone’a lub Maca na urządzenie z systemem Windows, będzie to wyglądać tak, jak przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Na szczęście ten problem można obejść, wysyłając zdjęcia do siebie e-mailem lub udostępniając je za pośrednictwem aplikacji komunikatora, aby zapieczętować zmiany przed przesłaniem ich na inne urządzenie.

Co to jest plik .aae na iPhonie?

Plik AAE na iPhonie to rozszerzenie pliku JPEG, które zawiera wszelkie dane modyfikacji. Jest tworzony, gdy wprowadzasz zmiany za pomocą natywnej aplikacji Zdjęcia i jest przechowywany w tym samym folderze, co zmodyfikowane zdjęcie. Dlatego za każdym razem, gdy edytujesz zdjęcie, zapisywane są dwa pliki zamiast jednego.

Nie martw się – pliki AAE są małe, nie zajmują dużo miejsca na dane. Nie są one widoczne w Twojej galerii, ale za każdym razem, gdy otworzysz edytowane zdjęcie w telefonie, system przeanalizuje plik AAE i zastosuje zmiany.

Prawdopodobnie nie będziesz wiedział o istnieniu plików AAE na swoim iPhonie, dopóki nie spróbujesz przenieść edytowanego zdjęcia na urządzenie z innym systemem operacyjnym. Gdy to zrobisz, pliki AAE zostaną oddzielone od plików JPEG i zostaną przesłane tylko oryginalne, nieedytowane zdjęcia.

Co to jest plik .aae i czy mogę go usunąć?

Pliki AAE są unikalne dla systemów macOS i iOS i składają się z danych modyfikacji zastosowanych do pliku JPEG. Zasadniczo, gdy edytujesz zdjęcie na iPhonie lub Macu za pomocą natywnej aplikacji Zdjęcia, urządzenie zapisuje dwa pliki — obraz i zmiany w formacie tekstowym.

Odpowiedni plik AAE ma taką samą nazwę jak plik JPEG i jest przechowywany w tym samym folderze. Za każdym razem, gdy otwierasz edytowane zdjęcie, plik AAE jest analizowany, a zmiany są wprowadzane natychmiast. Jeśli jednak spróbujesz zmienić nazwę pliku, zmiany nie zostaną zastosowane.

Dzieje się tak również, jeśli usuniesz plik AAE z iPhone’a lub Maca. Na szczęście pliki AAE zajmują bardzo mało miejsca, więc konieczność ich usunięcia nie stanowi dużego problemu. Jednak urządzenia z systemem Windows i Android nie mogą odczytywać plików AAE, co oznacza, że ​​nawet jeśli zobaczysz je w folderze photos po przeniesieniu ich na te urządzenia, zmiany nie zostaną zastosowane. Możesz bezpiecznie usuwać pliki AAE z urządzenia z systemem Windows lub Android, ponieważ są tam bezużyteczne.

Aby przesłać zmodyfikowane zdjęcia z iPhone’a lub Maca na urządzenie z innym systemem operacyjnym, będziesz musiał użyć innej aplikacji do edycji lub najpierw wysłać zdjęcia przez e-mail lub aplikację komunikatora, a następnie przenieść je na urządzenie z systemem Windows lub Android.

Co to jest plik .aae w Zdjęciach?

Za każdym razem, gdy edytujesz zdjęcie na iPhonie lub Macu za pomocą aplikacji Zdjęcia, modyfikacje są zapisywane w formacie tekstowym w pliku AAE. Plik jest zapisywany w tej samej lokalizacji, co odpowiedni plik JPEG. Za każdym razem, gdy otworzysz zmodyfikowany obraz za pomocą aplikacji Zdjęcia, system odczytuje dane XML z pliku AAE, aby zastosować zmiany.

Co to jest plik .aae i jak go otworzyć?

Rozszerzenie pliku typu AAE jest unikalne dla systemów iOS i macOS nowszych wersji. Plik AAE przechowuje informacje o zmianach wprowadzonych w obrazie JPEG za pomocą aplikacji Zdjęcia w formacie XML.

Na urządzeniach Apple pliki AAE nie są łatwo widoczne i są automatycznie stosowane do zdjęcia po jego otwarciu, więc wielu użytkowników odkrywa ich istnienie dopiero po próbie przesłania edytowanych zdjęć na urządzenia z systemem Windows lub Android.

Jeśli chcesz otworzyć plik AAE na urządzeniu z systemem Windows lub Android, wykonaj następujące czynności:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy plik AAE.
 • Z menu rozwijanego wybierz „Otwórz za pomocą”.
 • Wybierz edytor tekstu spośród sugerowanych, aby otworzyć plik – na przykład Notatnik lub Microsoft Word.
 • Uwaga: mimo że możesz otworzyć plik AAE w edytorze tekstu lub na urządzeniach z systemem Windows lub Android, nie możesz zastosować zmian w nim wymienionych do odpowiedniego pliku JPEG.

  Co to jest plik .aae na moich zdjęciach iPhone’a?

  Plik AAE zawiera zmiany dokonane w odpowiednim pliku JPEG w formacie XML. Jest przechowywany w tym samym folderze, co zmodyfikowany obraz, a system iOS lub macOS odczytuje plik za każdym razem, gdy otworzysz zmodyfikowany obraz w celu zastosowania zmian. Ten typ rozszerzenia pliku jest unikalny dla najnowszych wersji iOS i macOS, dlatego ani Windows, Android, ani starsze urządzenia Apple nie mogą go otworzyć.

  Co to jest plik sidecar .aae?

  Ogólnie rzecz biorąc, pliki sidecar to rozszerzenia odpowiadające plikom głównym, które zawierają dane w innym formacie niż oryginalny plik. Mówiąc najprościej, są to pliki połączone z innym plikiem o innym formacie. AAE to typ pliku dostępny wyłącznie w najnowszych wersjach iOS i macOS, który szczegółowo opisuje zmiany dokonane w obrazie JPEG za pomocą natywnej aplikacji Zdjęcia.

  Służy do zachowania oryginalnej fotografii. Za każdym razem, gdy otwierasz edytowaną wersję, system analizuje dane XML zapisane w odpowiednim pliku AAE, aby zastosować modyfikacje. Tak więc pliki AAE są plikami pomocniczymi do zdjęć JPEG na urządzeniach Apple.

  Często Zadawane Pytania

  Przeczytaj tę sekcję, aby dowiedzieć się, jak przekonwertować pliki AAE na JPEG, jak je otworzyć i czy możesz je usunąć.

  Jak przekonwertować pliki AAE na JPEG?

  Pliki AAE przechowują zmiany zastosowane do obrazu w formacie XML. Oznacza to, że gdy wprowadzasz zmiany w obrazie na urządzeniu Apple, zamiast zapisywać zupełnie nowy plik JPEG, system tworzy rozszerzenie AAE do oryginalnego pliku JPEG. Ponieważ pliki AAE są dostępne wyłącznie w najnowszych wersjach systemów iOS i macOS, urządzenia ze starszymi wersjami lub innymi systemami operacyjnymi nie będą uruchamiać tych plików.

  Z tego powodu żadne zmiany nie zostaną zastosowane, jeśli otworzysz te pliki w tych systemach operacyjnych – edytowany obraz zostanie otwarty w oryginalnym stanie. Dlatego przed przesłaniem zdjęć należy przekonwertować zmiany zapisane w formacie tekstowym w plikach AAE na plik JPEG. Można to zrobić na cztery główne sposoby:

  · Edytuj swoje zdjęcia w dowolnej aplikacji poza natywną aplikacją Zdjęcia. Pliki AAE istnieją tylko w galerii zdjęć, więc jeśli edytujesz zdjęcie za pomocą innej aplikacji, zmiany są zapisywane jako nowy plik JPEG, a nie oryginalny plik JPEG z odpowiednim rozszerzeniem AAE.

  · Edytuj swoje zdjęcia w aplikacji Zdjęcia. Następnie wyślij je do siebie e-mailem. Zapisz zdjęcia na swoich urządzeniach – zostaną zapisane jako nowy plik JPEG. Prześlij pliki JPEG na inne urządzenie dowolną preferowaną metodą.

  · Udostępniaj zdjęcia edytowane w aplikacji Zdjęcia za pomocą komunikatora, takiego jak WhatsApp lub Telegram, i zapisuj je jako nowy plik JPEG.

  · Korzystaj z oprogramowania firm trzecich. Istnieje wiele aplikacji i stron internetowych, które mogą pomóc w konwersji AAE na JPEG – na przykład convertimage.net.

  Czy mogę usunąć pliki AAE z iPhone’a?

  Pliki AAE są niezbędne do zastosowania zmian w oryginalnym obrazie na iPhonie. Jeśli usuniesz plik AAE, odpowiedni edytowany obraz powróci do swojego pierwotnego stanu. Pliki AAE nie są jednak duże, więc ich usunięcie nie jest konieczne, aby zaoszczędzić miejsce. Jeśli jednak nadal chcesz to zrobić, możesz przekonwertować pliki AAE na JPEG, a następnie je usunąć.

  Jak otworzyć plik AAE?

  Na urządzeniach Apple z najnowszymi wersjami iOS lub macOS pliki AAE są analizowane automatycznie. Nie musisz ich otwierać, ale jest to możliwe za pomocą dowolnego programu do edycji tekstu. To samo dotyczy urządzeń z systemem Windows, Linux lub Android – możesz otwierać pliki AAE w dowolnym edytorze tekstu, takim jak Notatnik. Nie będziesz jednak w stanie zastosować zmian zapisanych w pliku AAE do pliku JPEG w tych systemach operacyjnych, więc ich otwarcie nie przyniesie żadnego efektu.

  Niezbędny środek?

  Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz, czym jest plik AAE i co robi. Jak widać, pliki te są niezbędne do zastosowania zmian w edytowanych obrazach w systemach iOS lub macOS, więc nie ma potrzeby się ich pozbywać. Oczywiście taki sposób przechowywania danych modyfikacji ma swoje komplikacje, szczególnie przy przenoszeniu zdjęć na urządzenia z systemem Windows lub Android, ale pozwala zachować oryginalny obraz, co może być dużą zaletą.

  Czy uważasz, że implementacja plików AAE przez Apple jest ulepszeniem, czy niepotrzebną komplikacją? Podziel się swoimi opiniami w sekcji komentarzy poniżej.