Co to są sterowniki sprzętu i dlaczego powodują tak wiele problemów?

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli doświadczyłeś awarii komputera, przyczyną mógł być sterownik sprzętu. Są to fragmenty oprogramowania, których system operacyjny komputera używa do komunikacji ze sprzętem. Każdy system operacyjny – od Windows po Androida – używa sterowników sprzętowych.

Sterowniki są jak tłumacze dla twojego komputera

Na poziomie podstawowym komputer składa się z dwóch głównych elementów – oprogramowania i sprzętu. Oprogramowanie to Twój system operacyjny (OS) oraz wszelkie programy i aplikacje, które zostały na nim zainstalowane. Twoja płyta główna, pamięć RAM, mysz, klawiatura, drukarka i wszystko inne fizycznie podłączone do komputera stanowi sprzęt.

Bez żadnej pomocy oprogramowanie nie wie, jak komunikować się ze sprzętem i odwrotnie. Sterowniki sprzętu to fragmenty oprogramowania, które uczą system operacyjny, programy i aplikacje, jak współpracować z urządzeniami. Wyobraź sobie, że Twój system operacyjny mówi po angielsku, a Twój sprzęt po niemiecku. Sterowniki sprzętowe to zatem interpreter języka konwertujący angielski na niemiecki iz powrotem.

Producenci tworzą sterowniki; Programiści ich używają

Ponieważ sterowniki obsługują translację sprzętu, możesz pomyśleć, że oznacza to producentów, którzy wytwarzają sprzęt. To prawda czasami; Możliwe, że producent stworzył na przykład sterownik karty graficznej. Ale to nie zawsze jest prawdą.

Firma Microsoft (i niektórzy producenci) zapewnia uniwersalne sterowniki, z których każdy może korzystać. Te sterowniki zapewniają oszczędność kosztów i spójność wydajności na wszystkich urządzeniach. Pomijanie procesu tworzenia sterownika umożliwia producentowi dostrojenie sprzętu do dobrze znanego, dokładnie przetestowanego sterownika o specyfikacjach, które odpowiadają potrzebom firmy. Na przykład Twoja mysz, klawiatura i dyski USB prawdopodobnie korzystają z ogólnych sterowników firmy Microsoft.

Niektóre urządzenia mogą korzystać ze sterowników ogólnych, ale mogą działać lepiej ze sterownikami specyficznymi dla urządzenia. Na przykład karta graficzna komputera (GPU) może wyświetlać pulpit na wyświetlaczu ze standardowymi sterownikami, ale potrzebuje sterowników od swojego producenta – NVIDIA, AMD lub Intel – w celu uzyskania optymalnej wydajności w grach 3D.

  Jak kontrolować hasła za pomocą narzędzia Google Password Checkup

Niezależnie od tego, kto jest producentem sterownika, twórcy oprogramowania wykorzystują je i używają. Twój edytor tekstu lub procesor tekstu wywołuje sterownik drukarki, aby współpracował z drukarką, a sterownik graficzny, aby wyświetlić tekst. Bez tych sterowników program nie wie, jak komunikować się z drukarką lub monitorem w celu wykonania podstawowych funkcji, takich jak drukowanie i zmiana rozmiaru czcionki. Sterowniki sprzętowe dają jednak twórcom oprogramowania przewagę; nie muszą uczyć się tajników języka sprzętowego, aby używać sprzętu.

Deweloper oprogramowania nie musi spędzać mnóstwo czasu na odkrywaniu koła na nowo. Jeśli aplikacja wymaga drukowania, jej programista może zaimplementować podstawową funkcję drukowania i zaufać sterownikom drukarek systemu w zakresie obsługi szczegółów. W przeciwnym razie twórca oprogramowania może być zmuszony do zaprojektowania operacji drukowania dla drukarek HP, a następnie drukarek Brother itd.

Oprogramowanie czasami używa wielu sterowników do pracy z urządzeniem, przekazując dane przez każdy z nich. Wracając do naszego przykładu bariery językowej, wyobraź sobie, że Twoje Oprogramowanie mówi po angielsku, a Twój Sprzęt mówi po niemiecku. Niestety, pierwszy tłumacz urządzenia mówi tylko po angielsku i włosku. To wystarczy, aby ułatwić komunikację. Teraz wyobraź sobie, że przybył drugi tłumacz, który mówił po włosku i niemiecku. Po wysłaniu linii przez dwóch tłumaczy, w końcu komunikacja zadziała. Ta sama podstawowa koncepcja pojawia się, gdy między oprogramowaniem a sprzętem używanych jest wiele sterowników.

Dlaczego sterowniki sprzętu mogą powodować awarie systemu

Dzięki ścisłej interakcji między oprogramowaniem, sterownikiem i sprzętem wszystko działa na Twoim komputerze. To także coś psuje. Wróćmy do naszej analogii z interpretacją języka. Tłumaczenie językowe jest tak dobre, jak najgorszy mówca danego języka w łańcuchu. Jeśli Twój tłumacz mówi bardzo dobrze po angielsku, ale tylko zadowalająco po niemiecku, możliwe, że źle wymówi, a osoba mówiąca po niemiecku nie zrozumie naprawdę tego, co zostało powiedziane.

To samo dotyczy sterowników urządzeń, ale problem jest złożony. Nie chodzi tylko o to, że sam sterownik urządzenia może nie być doskonały, ale oprogramowanie i sprzęt również mogą mieć problemy. I te problemy można spotęgować, gdy schodzą w dół łańcucha, podobnie jak gra telefoniczna. Jeśli więc powiesz oprogramowaniu, które chcesz wydrukować, i wyśle ​​ono niepoprawne wskazówki do sterownika, sterownik z kolei zinterpretuje je najlepiej, jak to możliwe i wyśle ​​te wskazówki do sprzętu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nie będziesz mądrzejszy.

  Jak zgłosić recenzje spamu w App Store na iOS

Jednak oprogramowanie, sterowniki i sprzęt nie zawsze są wystarczająco inteligentne, aby odzyskać dane po uszkodzonych danych. Jeśli Twój tłumacz wydaje się być zdezorientowany, ponieważ nie wie, dlaczego osoba mówiąca po niemiecku chce „buty do ręki” (po niemiecku handschue), możesz wspólnie ustalić, czy chodzi o rękawiczki. Ale jeśli system operacyjny powie sterownikowi karty graficznej, aby wyłączał wentylator karty graficznej, gdy zamierzał to włączyć, karta graficzna będzie działać zgodnie z zaleceniami, prowadząc do potencjalnego przegrzania i wyłączenia systemu.

Problem staje się bardziej skomplikowany, ale na ich podstawowym poziomie można je sprowadzić do faktu, że złe dane spowodowały niemożliwe żądanie i system nie mógł odzyskać. Twój system operacyjny może zawiesić się lub ulec awarii. Same sterowniki mogą zawierać błędy lub niezgodności, ale może również wydawać się, że przyczyną usterki sterownika jest uszkodzenie podstawowego urządzenia sprzętowego lub innego fizycznego problemu.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że sterowniki sprzętu są nieprawidłowe

Okno Sprawdź aktualizacjeTo pierwsze miejsce, w którym można znaleźć zaktualizowane sterowniki sprzętu.

Jeśli uważasz, że masz problem ze sterownikiem sprzętowym, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest cofnięcie się o krok i zbadanie, dlaczego doszedłeś do takiego wniosku. Jeśli oprogramowanie zaleca aktualizację „nieaktualnego” oprogramowania i obiecuje pomoc w aktualizacji, należy przerwać. Nie zalecamy narzędzi do aktualizacji sterowników; mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku; w rzeczywistości jest to dyskusyjne, jeśli w ogóle powodują jakieś dobro. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego komputera, jest odinstalowanie narzędzia do aktualizacji sterowników.

Prawda jest taka, że ​​generalnie nie musisz aktualizować sterowników sprzętu. Jeśli nie widzisz problemu ze sprzętem i wydaje się, że działa on dobrze, lepiej zostawić rzeczy tak, jak są, niż ryzykować wprowadzenie problemu. Jedynym wyjątkiem są sterowniki graficzne powiązane z kartami graficznymi; są one regularnie aktualizowane, aby rozwiązywać problemy, dodawać nowe funkcje i poprawiać wydajność nowych gier na PC. Ale większość sterowników sprzętowych prawdopodobnie nie wymaga aktualizacji.

  Jak przejść do następnego / poprzedniego pulpitu z zasobnika systemowego w systemie Windows 10

Jeśli jednak widziałeś BSOD (Blue Screen of Death), który wyświetla komunikat o błędzie dotyczący sterownika sprzętowego, prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze. Jeśli sterownik sprzętowy powoduje awarie, następnym krokiem powinno być sprawdzenie nowych sterowników.

Ale nawet w takim przypadku nie używaj narzędzia do aktualizacji sterowników. Najlepszym sposobem zaktualizowania sterownika jest skorzystanie z usługi Windows Update lub witryny internetowej producenta. Zacznij od sprawdzenia, czy są dostępne aktualizacje systemu Windows, firma Microsoft wykonuje przyzwoitą robotę, dbając o aktualizacje sprzętu w tym momencie, a to może zaoszczędzić wiele wysiłku.

Jeśli nie widzisz niczego w aktualizacji systemu Windows, udaj się na stronę producenta i sprawdź jego obszar pomocy, aby pobrać sterowniki. Porównaj najnowszą wersję oferowaną przez producenta z wersją wyświetlaną w Menedżerze urządzeń.

W większości przypadków sterowniki sprzętu powinny działać w tle i nie powinieneś zauważać ich obecności. Niestety, wszystko, co sprawia, że ​​sterowniki sprzętowe działają dobrze, czyni je również potencjalnym źródłem problemów. Ale zwykle nie musisz się o nie martwić. Albo nie wymagają aktualizacji, albo system Windows zajmie się tym za Ciebie. Zrozumienie tych kluczowych faktów pomoże ci rozwiązać problem, jeśli go masz – i uniknąć powodowania problemu, który nigdy nie istniał.

x