Po zainstalowaniu systemu Windows 10, automatycznie pobiera on i instaluje wszystkie niezbędne sterowniki, które są potrzebne do prawidłowego działania systemu. Obejmuje to podstawowe sterowniki, takie jak WiFi, wyświetlacz oraz dźwięk, co sprawia, że po pierwszym uruchomieniu komputera masz do czynienia z funkcjonalnym systemem. Po starcie Windows 10 przeszuka również dostępne źródła w celu znalezienia bardziej szczegółowych sterowników. Proces ten zazwyczaj przebiega bezproblemowo, jednak czasami zdarza się, że system nie instaluje odpowiednich sterowników.
W takich sytuacjach konieczne może być ręczne zainstalowanie właściwych sterowników. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odwiedzenie strony internetowej producenta komputera lub laptopa, skąd można pobrać odpowiednie sterowniki. W wielu przypadkach te sterowniki będą działać, ale Windows 10 może również znaleźć nowsze wersje. Oto kroki, które należy wykonać.
Wymuszenie sprawdzenia sterownika
Aby rozpocząć, otwórz Menedżera urządzeń z uprawnieniami administratora. Następnie rozwiń listę urządzeń, dla których potrzebujesz zainstalować sterownik. Jeżeli nie widzisz odpowiedniego urządzenia, które wymaga sterowników, będziesz musiał pobrać je z witryny producenta lub sprawdzić na stronie producenta konkretnego sprzętu, na przykład odwiedź oficjalną stronę Nvidia, jeśli posiadasz kartę graficzną tej firmy.
Jeśli dane urządzenie jest widoczne na liście, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Aktualizuj sterownik”. Warto to zrobić nawet jeśli nie masz zainstalowanych żadnych sterowników.
W nowym oknie, które się otworzy, wybierz opcję „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. Opcja „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” jest przeznaczona do ręcznej instalacji, a nie do automatycznego wyszukiwania w systemie Windows.
Pozwól systemowi Windows na przeszukiwanie dostępnych sterowników. Jeżeli system nie zainstalował odpowiednich sterowników, zmusi to go do ich wyszukania oraz pobrania.
Proces pobierania oraz instalacji sterownika rozpocznie się natychmiast.
W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne uruchomienie komputera, aby nowo zainstalowany sterownik zaczął działać. Zazwyczaj system Windows informuje o tym, ale jeśli nie dostajesz takiej informacji, a nowy sterownik nie działa od razu, warto zrestartować system.
Dla urządzeń, które nie są widoczne na liście, należy odwiedzić stronę producenta sprzętu i pobrać odpowiednie sterowniki. Chociaż nie zapewni to najnowszej wersji, umożliwi to wyświetlenie urządzenia w Menedżerze urządzeń i dalsze poszukiwania zaktualizowanego sterownika.
Czasami może być konieczne aktywowanie sprzętu. Dotyczy to głównie urządzeń Bluetooth. Wiele laptopów ma opcję w BIOSie, która pozwala na włączenie lub wyłączenie tych funkcji. Podobnie może być w przypadku innych urządzeń. W takim przypadku należy je aktywować, a następnie wyszukiwać sterowniki. Zazwyczaj nie dotyczy to urządzeń wyświetlających lub dźwiękowych.