Udostępnij teraz w social media:

Szukasz informacji, co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości? Wiemy, że może to być przerażający czas, ale na szczęście bardzo możliwe jest skuteczne złagodzenie i naprawienie wyrządzonych szkód – jeśli wiesz jak. Celem dzisiejszego artykułu jest posłużenie jako punkt wyjścia do przywrócenia życia po kradzieży tożsamości.

Jak powszechna jest kradzież tożsamości? Badanie z 2016 r. Wykazało 41 milionów Amerykanów padło ofiarą kradzieży tożsamości. Chociaż nie ma gwarancji, że kiedykolwiek zdarzy Ci się skradzić tożsamość, liczba ta rośnie. Warto dowiedzieć się, co zrobić, gdy ktoś ukradnie Twoją tożsamość.

W końcu kradzież tożsamości nie dotyczy tylko twojej tożsamości. Każdy, kto ma Twoje dane osobowe – takie jak adres, numer telefonu, numer ubezpieczenia społecznego i inne – może robić różne rzeczy, udając Ciebie. Obejmuje to otwieranie linii kredytowych w Twoim imieniu i narażanie Cię na zarzuty karne. Aby upewnić się, że jesteś bezpieczny przed takimi scenariuszami, nawet po kradzieży tożsamości, czytaj dalej.

Co zrobić, jeśli moja tożsamość została skradziona?

Właśnie dowiedziałeś się lub mocno podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa tożsamości. Co teraz? Postępuj zgodnie z poniższym procesem, aby piłka się toczyła:

Poszukaj informacji / zatrudnij profesjonalną usługę identyfikacji

Po pierwsze: musisz zminimalizować bezpośrednie ryzyko finansowe, upewniając się, że nikt nie może uzyskać dostępu do twoich kont pieniężnych ani nie może zaciągnąć linii kredytowej w Twoim imieniu. Kolejność wykonywania tych dwóch czynności zależy od sytuacji w banku. Jeśli masz mały dzienny limit na wypłaty gotówki i dokonywanie płatności lub niewielkie saldo na jakimkolwiek rachunku, do którego masz natychmiastowy dostęp, możesz najpierw skontaktować się z jedną z trzech dużych firm kredytowych. Po skontaktowaniu się z Equifax, Experian lub TransUnion i poinformowaniu ich o kradzieży tożsamości, natychmiast poinformują o tym pozostałe dwie agencje, zapobiegając nielegalnemu zaciągnięciu kredytu w Twoim imieniu.

Sprawdź -   Jak zrobić szablon papieru z kropkami w programie Microsoft Word

I odwrotnie, jeśli możesz stracić dużą ilość pieniędzy bezpośrednio ze swoich kont bankowych i kart, skontaktuj się z obsługą konta w swoim instytucie finansowym. Poproś o zamknięcie lub ograniczenie dostępu do kont oraz zablokuj lub zamknij karty kredytowe i debetowe i / lub ogranicz dostęp iPhone’a do swoich kont. Po wykonaniu powyższych kroków rozważ skorzystanie z usługi ochrony przed kradzieżą tożsamości, aby sprawdzić wszystkie zakamarki swojej tożsamości (w tym sposób wykorzystania numeru PESEL, imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu, adresu e-mail, telefonu i innych danych uwierzytelniających ) lub zatrudnić prywatnego detektywa. Wśród najgorszych rzeczy, które te środki mogą ujawnić, są nadużycia na rachunkach finansowych lub otwarcie nowej linii kredytowej w Twoim imieniu.

Poza powyższym, wiele z tego, co musisz zrobić, będzie subiektywnych i różni się w zależności od przypadku. Jedną rzeczą, którą zawsze powinieneś zrobić, jest złożenie raportu policyjnego. Jednym z powodów jest to, że raport policyjny umieszczony raczej wcześniej niż później jest najlepszym sposobem na złapanie przestępców i odwrócenie wyrządzonych przez nich szkód. Innym powodem jest to, że raport stanowi dowód na to, że miało miejsce przestępstwo. Przyda się, gdy będziesz musiał usunąć oszukańcze opłaty i działania z raportu kredytowego i kont bankowych, gdy pojawi się monit, aby to zrobić później.

Czy powinieneś zatrudnić prywatnego detektywa do głębokiego nurkowania?

Mówiąc prościej, zatrudnienie PI jest drogie, więc chcesz uzyskać ogólną ocenę szkód wyrządzonych przed ostrzałem. Dla porównania, PI może przeprowadzić podstawowe testy, aby pomóc Ci odkryć luki w Twojej sieci tożsamości, które kosztują od 500 do 1000 USD. Bardziej kompleksowe nurkowania mogą z łatwością wzrosnąć do 2500 $ +. Dlatego zawsze ważne jest, aby zebrać jak najwięcej informacji wstępnych, jeśli nie jesteś od razu świadomy powagi wycieku.

Sprawdź -   Jak zrobić tekst ukośny w programie Word

Kiedy warto zatrudnić PI? Pierwszy scenariusz to sytuacja, w której na pewno wiesz, że Twój dowód tożsamości został skradziony. Jeśli taka jest Twoja sytuacja, badacz może naprawdę wiele dla Ciebie zrobić. Mogą pomóc Ci dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskano dostęp do Twoich informacji i jak można zapobiec przyszłym wyciekom. Mogą pomóc ci wyśledzić osobę odpowiedzialną za przestępstwo i naprawić część szkód – lub przynajmniej postawić sprawcę przed wymiarem sprawiedliwości. Być może co najważniejsze, PI może potwierdzić – bez cienia wątpliwości – czy Twój identyfikator rzeczywiście został skradziony, jeśli ochrona tożsamości lub usługa sprawdzania tożsamości pozostawiła Cię w wątpliwość.

Jakie jest ryzyko wykorzystania Twojej tożsamości przez inną osobę?

Poniżej wymieniono niektóre z głównych typów problemów, które mogą wystąpić, jeśli ktoś inny uzyska dostęp do informacji o Twojej tożsamości.

Przejęcia kont. Jest to najpowszechniejszy rodzaj oszustwa, ponieważ jest szybki, opłacalny i stosunkowo bezpieczny dla przestępców. Dzieje się tak, gdy ktoś inny uzyskuje dostęp do numeru telefonu, konta bankowego lub konta internetowego, korzystając z Twoich informacji. Następnie wykorzystują ten dostęp, aby wyprowadzić pieniądze z dala od Ciebie, np. Używając Twojego numeru w celu uzyskania dostępu do Twojego banku internetowego.
Tworzenie nowego konta. Innym popularnym rodzajem oszustwa związanego z tożsamością jest tworzenie nowych kont, zwłaszcza kont z kartami kredytowymi na Twoje nazwisko. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał zapłacić potencjalnie ogromną sumę pieniędzy. Aby temu zapobiec, upewnij się, że każda usługa sprawdzania przeszłości, z której korzystasz, aby zabezpieczyć siebie i swoje pieniądze, zawiera raporty dotyczące zdolności kredytowej.
Kradzież tożsamości pracowników i usług medycznych. Może wydawać się to zbyt dziwne, aby mogło być prawdziwe, ale osoba, która w innym przypadku nie mogłaby znaleźć pracy lub opieki zdrowotnej, może wykorzystać Twoje informacje, aby uzyskać je w Twoim imieniu. W przypadku usług medycznych może to prowadzić do problemów z ubezpieczycielem i dokumentacji medycznej, która nie odzwierciedla tego, co faktycznie się z tobą stało. W przypadku miejsc pracy może to stanowić problem, ponieważ IRS prawdopodobnie przyjdzie do Ciebie, aby odebrać pieniądze z podatku, które oszust jest im winien.
Kradzież tożsamości kryminalnej. W tym scenariuszu przestępca przekazuje Twoje informacje zamiast własnych, gdy ma kłopoty z prawem. Może to skutkować grzywnami, karami, a nawet ograniczeniami w podróżowaniu i czasem spędzonym w sądzie. Jest to prawdopodobnie najtrudniejsza konsekwencja kradzieży tożsamości, ponieważ może nawet uniemożliwić opuszczenie swojego stanu lub kraju.
Syntetyczna kradzież tożsamości. Ten rodzaj kradzieży jest najtrudniejszy do wykrycia i często wymaga pomocy prywatnego detektywa. Tożsamości syntetyczne są również znane jako tożsamości złożone i składają się z rzeczywistych danych różnych osób. Na przykład tożsamość syntetyczna może zawierać Twój numer ubezpieczenia społecznego, ale imię i nazwisko innej osoby, co utrudnia stwierdzenie, że zostałeś oszukany.

Sprawdź -   Jak uzyskać dostęp do serwera Plex na Raspberry Pi - AddictiveTips

W zamknięciu

Kradzież tożsamości to nie żart. Może łatwo doprowadzić do utraty pieniędzy, wpisu do rejestru karnego i nie tylko. Teraz, kiedy wiesz, jak się chronić, co zamierzasz zrobić dalej? Zostaw notatkę poniżej i daj nam znać!