Co zrobić przed (i po) kradzieży telefonu

Udostępnij teraz w social media:

Kradzione są miliony telefonów każdego rokui jest szansa, że ​​Twój może być jednym z nich. Ale to nie musi być – możesz zabezpieczyć swój telefon przed kradzieżą! Pokażemy Ci, jak i co powinieneś zrobić, jeśli Twój telefon zostanie skradziony.

Włącz zdalne śledzenie

Zdalne śledzenie (zwane „Znajdź moje urządzenie” w systemie Android i „Znajdź mój iPhone” w systemie iOS) umożliwia śledzenie lokalizacji telefonu i zdalne czyszczenie jego danych. Oznacza to, że możesz znaleźć telefon, jeśli go brakuje, lub wyczyścić jego dane, jeśli zostanie skradziony.

Jeśli używasz telefonu z Androidem, przejdź do „Ustawień”, otwórz opcję Google, przewiń w dół do „Zabezpieczenia” i włącz „Znajdź moje urządzenie”. Następnie możesz śledzić swój telefon lub usunąć jego dane z Znajdź swój telefon Strona internetowa.

Jeśli używasz iPhone’a, przejdź do „Ustawień”, stuknij swój Apple ID (swoje imię i nazwisko), otwórz „Ustawienia iCloud” i włącz „Znajdź mój iPhone”. Teraz możesz śledzić lub wyczyścić telefon z iCloud stronie internetowej.

Użyj silnego hasła

Skomplikowane hasło do ekranu blokady może być uciążliwe, ale jest to najlepszy sposób, aby uniemożliwić złodziejom kopanie wokół telefonu. Spróbuj ustawić silne hasło na wszystkich swoich urządzeniach. Idealnie byłoby, gdyby hasło zawierało wielkie litery, cyfry i symbole. (Możesz użyć Jak bezpieczne jest moje hasło narzędzie zapewniające, że używasz hasła niemożliwego do złamania).

  Jak zeskanować kod QR w systemie Android

Jeśli nie chcesz wpisywać skomplikowanego hasła za każdym razem, gdy używasz telefonu, włącz uwierzytelnianie biometryczne. Face ID, skanowanie tęczówki lub linii papilarnych to świetne, bezpieczne opcje.

Ustaw powiadomienia jako prywatne

Jeśli obawiasz się, że złodzieje czytają wiadomości tekstowe i powiadomienia na ekranie blokady, możesz ukryć zawartość tych powiadomień na ekranie blokady.

Na urządzeniu z Androidem przejdź do „Ustawień”, otwórz „Dźwięk i powiadomienia”, znajdź opcję „Kiedy urządzenie jest zablokowane”, a następnie ustaw ją na „Ukryj poufne treści powiadomień”. Jeśli naciśniesz „W ogóle nie pokazuj powiadomień”, nie zobaczysz powiadomień, nawet gdy telefon jest odblokowany (niekoniecznie jest to zła rzecz).

Na iPhonie przejdź do „Ustawień”, otwórz menu „Powiadomienia” i wybierz opcję „Pokaż podglądy”. Tutaj możesz ukryć podglądy powiadomień na ekranie blokady lub całkowicie się ich pozbyć.

Jeśli masz iPhone’a z funkcją Face ID, ukrywa on powiadomienia na ekranie blokady do momentu domyślnego odblokowania telefonu. Zapobiega to wyświetlaniu przez złodzieja powiadomień z kodami bezpieczeństwa bez odblokowywania telefonu.

Włącz synchronizację z chmurą

Jeśli zależy Ci na danych w telefonie, włącz synchronizację w chmurze. Zaufaj nam – zdalne czyszczenie telefonu jest o wiele mniej przerażające, gdy wiesz, że kopie zapasowe wszystkich zdjęć i kontaktów znajdują się w chmurze.

  Co zrobić, jeśli Twoja tożsamość zostanie skradziona? Zacznij tutaj!

Dłoń trzymająca telefon, gdy unoszą się z niej chmury, symbolizujące zapisywanie plików w chmurze.

W telefonach z Androidem przejdź do „Ustawienia”, „Konta i kopia zapasowa” i włącz „Utwórz kopię zapasową moich danych”. Spowoduje to utworzenie kopii zapasowej kontaktów, danych logowania i ustawień. Następnie pobierz aplikację, taką jak Dropbox, Dysk Google, Zdjęcia Google lub Zdjęcia Amazon, aby tworzyć kopie zapasowe dokumentów, zdjęć i filmów. Ustawienia telefonu i kontakty są automatycznie synchronizowane z nowym telefonem. Możesz uzyskać dostęp do swoich zdjęć i filmów z wybranego rozwiązania chmurowego.

W przypadku iPhone’ów przejdź do „Ustawienia”, stuknij swój Apple ID (swoje imię i nazwisko), otwórz „Ustawienia iCloud”, otwórz „Kopia zapasowa iCloud” i włącz „Kopia zapasowa iCloud”. Gdy otrzymasz nowy iPhone, podczas procesu konfiguracji pojawi się pytanie, czy chcesz przywrócić ustawienia, kontakty, zdjęcia i filmy z iCloud.

Rozważ ubezpieczenie przewoźnika

W przeciwieństwie do większości przedłużonych gwarancji, ubezpieczenie przewoźnika jest zwykle warte kilkaset dolarów. Ubezpieczenie przewoźnika obejmuje wypadki, pęknięte ekrany, rozładowane baterie i, oczywiście, zgubione lub skradzione telefony. Jednak zwykle musisz zapłacić odliczenie lub dokończyć spłatę oryginalnego telefonu, aby otrzymać nowy.

Jeśli chcesz mieć ubezpieczenie przewoźnika (nie jest to konieczne, po prostu fajnie jest zgubić lub zepsuć telefon), skontaktuj się z operatorem. Lub przejdź do Verizon, Sprintlub AT&T strony internetowe. Jeśli masz iPhone’a, zastanów się rejestracja w AppleCare + (który teraz obejmuje skradzione iPhone’y).

  Jak naprawić Google Home Hub, który nie ściemnia się automatycznie

Co zrobić, jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony

Teraz, gdy Twój telefon ma bezpieczne hasło, jest zsynchronizowany z chmurą i dostępny za pośrednictwem zdalnego śledzenia, nie musisz się zbytnio martwić, jeśli zostanie skradziony.

Mężczyzna w masce narciarskiej rozmawia przez telefon.

Mimo to, oto kilka dodatkowych kroków, które możesz podjąć, aby uniemożliwić złodziejowi dostęp do twoich prywatnych plików, kontaktów, zdjęć i kont:

Śledź swój telefon: przejdź do Znajdź mój telefon lub iCloud stronę internetową, aby zlokalizować telefon. Jeśli jest w pobliżu lub w lokalnej firmie, sprawdź, czy możesz ją znaleźć.
Jeśli zostanie skradziony, wyczyść go: nie ma sensu walczyć z gangiem złoczyńców tylko po to, by odzyskać telefon. Jeśli podejrzewasz, że został skradziony, wyczyść dane.
Poinformuj operatora, że ​​został skradziony: po wyczyszczeniu telefonu skontaktuj się z operatorem, aby zgłosić kradzież. Możesz sprawdzić numer telefonu swojego operatora lub zgłosić go online pod adresem Mój Verizon lub Mój Sprint (musisz zadzwonić AT&T-Przepraszam!). W ten sposób Twoja karta SIM jest zablokowana i nie można jej używać na innym urządzeniu. Dodatkowo możesz spieniężyć dowolne posiadane ubezpieczenie przewoźnika.
Sprawdź swoje konta: nawet jeśli masz włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dobrze jest sprawdzić, czy nie

x