Czy aplikacje zabezpieczające iPhone’a faktycznie coś robią?

Apple nie zezwala na aplikacje „antywirusowe” w App Store, ale dostępnych jest wiele aplikacji „zabezpieczających”. Na przykład Norton Mobile Security kosztuje 14,99 USD rocznie, a Lookout Premium 29,99 USD rocznie. Ale czy te aplikacje faktycznie coś robią?

Nie potrzebujesz aplikacji antywirusowej na swój iPhone. Nie znajdziesz żadnego w App Store. Co więc robią te aplikacje „zabezpieczające”? Czy są przydatne i jak dokładnie Cię chronią?

Czy program Norton Mobile Security jest dobry?

Spójrzmy na Norton Mobile Security, który można pobrać bezpłatnie, ale wymaga rocznej opłaty subskrypcyjnej w wysokości 14,99 USD. Posiada trzy funkcje: zabezpieczenia Wi-Fi, ochronę sieci i alerty systemu operacyjnego.

Bezpieczeństwo Wi-Fi informuje, czy Twoja sieć Wi-Fi jest „zagrożona”. W szczególności witryna Norton mówi aplikacja sprawdza usuwanie SSL, deszyfrowanie SSL, manipulowanie treścią, podejrzany sprzęt sieciowy i reputację hotspotu. To sprawdzenie jest wykonywane za każdym razem, gdy łączysz się z nową siecią Wi-Fi.

Zasadniczo Norton sprawdza, czy nie masz połączenia z niebezpieczną publiczną siecią Wi-Fi, która próbuje podsłuchiwać lub modyfikować ruch. Może to pomóc w wykryciu niebezpiecznego publicznego hotspotu Wi-Fi. Nie musisz się martwić, jeśli masz połączenie z zaufaną siecią Wi-Fi w domu lub w pracy – lub jeśli używasz tylko mobilnej transmisji danych.

Stan ochrony sieciowej w programie Norton Mobile Security na telefonie iPhone

Ochrona sieciowa łączy telefon z siecią VPN po jej włączeniu. Norton używa tej sieci VPN do skanowania ruchu w poszukiwaniu znanych niebezpiecznych witryn internetowych. Może wtedy uniemożliwić dostęp do nich. Na przykład, jeśli nawigujesz do witryny phishingowej, Norton może ją zablokować.

To nie jest typ sieci VPN, o którym zwykle myślisz. Norton używa „VPN na urządzeniu” – po włączeniu VPN ruch jest wysyłany do aplikacji Norton na Twoim urządzeniu, a aplikacja Norton sprawdza go na czarnej liście i blokuje wszelkie znane witryny internetowe. To nie jest typowa sieć VPN, która przesyła Twój ruch przez sieć w postaci zaszyfrowanej. Norton oferuje to jako część Norton Secure VPN, co wymaga dodatkowej opłaty miesięcznej.

Może to teoretycznie być przydatne, ale warto zauważyć, że Safari na iPhone’a i iPada ma wbudowaną niebezpieczną blokadę stron internetowych. Po prostu przejdź do Ustawienia> Safari> Ostrzeżenie o fałszywej witrynie, aby upewnić się, że jest włączone.

Możliwe, że Norton wyłapie więcej zagrożeń niż ochrona Apple, ale tak naprawdę ochroni Cię przed witrynami phishingowymi i oszustwami. Włączenie ochrony sieciowej spowoduje również wydłużenie czasu pracy baterii w tle. Dopóki masz aktualny system operacyjny, przeglądarka Safari jest zabezpieczona przed atakami. Złośliwa witryna nie może pobrać niebezpiecznego oprogramowania na Twój telefon spoza App Store, o ile nie zainstalujesz żadnych potencjalnie niebezpiecznych profili konfiguracyjnych.

Jeśli chcesz, aby VPN chronił Twój ruch w publicznych sieciach Wi-Fi, Ochrona sieci tego nie oferuje. Zalecamy inne sieci VPN.

Stan alertów systemu operacyjnego w programie Norton Mobile Security dla systemu iOS

Trzecia ikona, alerty systemu operacyjnego, wyświetli powiadomienie, gdy system operacyjny Twojego iPhone’a lub iPada jest nieaktualny. Ważne jest, aby aktualizować urządzenie, aby mieć najnowsze poprawki zabezpieczeń. Jednak tak naprawdę nie potrzebujesz tej funkcji. Na iPhonie lub iPadzie możesz przejść do Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania i upewnić się, że automatyczne aktualizacje są włączone. Twoje urządzenie automatycznie je zainstaluje.

Alerty systemu operacyjnego mogą zapewnić szybszy alert, gdy dostępna jest aktualizacja, ale prawdopodobnie nie ma nic złego w czekaniu dnia na automatyczną instalację aktualizacji.

Możemy wymyślić jedną zaletę tej aplikacji: alerty systemu operacyjnego poinformują Cię, jeśli Twój iPhone lub iPad jest tak stary i nieaktualny, że Apple nie obsługuje go już aktualizacjami zabezpieczeń.

Nie polecamy Nortona, ale jest w porządku

Uważamy, że funkcje Nortona nie uzasadniają tej ceny 14,99 USD rocznie. Ale jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, czuje się lepiej z zainstalowaną aplikacją zabezpieczającą, Norton nie jest aktywnie szkodliwy. Zapraszam do korzystania z niego.

Czy aplikacja Lookout dla iPhone’a jest pomocna?

Uważaj to kolejna popularna aplikacja zabezpieczająca iPhone’a. Ma kilka dodatkowych funkcji, ale jest też droższy. Oto funkcje Lookout:

Doradca systemowy: Podobnie jak alerty systemu operacyjnego w programie Norton, Lookout może poinformować Cię, czy musisz zaktualizować system operacyjny. Aplikacja Ustawienia Apple może Cię o tym ostrzec, a nawet automatycznie zaktualizować system operacyjny iOS.
Bezpieczne przeglądanie: podobnie jak Ochrona sieci w programie Norton, ta funkcja zapewnia również VPN, który sprawdza potencjalnie niebezpieczne strony internetowe.
Bezpieczne Wi-Fi: podobnie jak Bezpieczeństwo Wi-Fi w Norton, ostrzega o potencjalnie niebezpiecznych publicznych punktach dostępu Wi-Fi po nawiązaniu z nimi połączenia.
Raport o naruszeniu: Lookout może informować Cię o naruszeniach bezpieczeństwa – na przykład o naruszeniu bezpieczeństwa usługi, z której korzystasz, i ujawnieniu Twojego hasła. Usługi takie jak „Have I Been Pwned?” można to zrobić za darmo.
Ochrona tożsamości: Za dodatkową opłatą Lookout oferuje usługę monitorowania kredytu i podobne narzędzia. Otrzymujesz nawet ubezpieczenie od kradzieży tożsamości, aby pokryć koszty prawne i wydatki związane z kradzieżą tożsamości. Narzędzia takie jak CreditKarma oferują bezpłatne usługi monitorowania kredytów.
Brakujące urządzenie: Lookout udostępnia narzędzia, które pomogą zlokalizować iPhone’a, jeśli go zgubisz. Jest to wbudowane w Twój iPhone za pomocą funkcji Find My iPhone firmy Apple. Jednak Lookout może wysłać alert, gdy ktoś wyjmie Twoją kartę SIM lub włączy tryb samolotowy – to coś więcej.

Lookout może Ci powiedzieć, czy system operacyjny Twojego iPhone’a wymaga aktualizacji, lub bezpłatnie śledzić zgubiony telefon – obie te rzeczy, które Twój iPhone może normalnie wykonywać bez dodatkowego oprogramowania – ale inne funkcje będą Cię kosztować. Lookout Premium zawiera większość pozostałych funkcji i kosztuje 2,99 USD miesięcznie lub 29,99 USD rocznie. Ochrona tożsamości i ubezpieczenie wymagają Premium Plus za 9,99 USD miesięcznie lub 99,99 USD rocznie.

Główny ekran aplikacji Lookout na iPhonie

Nie zalecamy Lookout, ale jest też w porządku

Nie polecamy też Lookout na iPhonie. Podobnie jak Norton, Lookout powiela niektóre funkcje zabezpieczeń dostępne w systemie iOS, a niektóre są dostępne osobno bezpłatnie. Dzięki droższemu poziomowi Premium Plus Lookout płacisz po prostu kolejne 70 USD oprócz zwykłej ceny za usługę monitorowania kredytu sprzedawaną za pośrednictwem aplikacji Lookout na iPhone’a. To nie jest tak naprawdę funkcja bezpieczeństwa iPhone’a.

Ale jeśli Ty lub członek rodziny poczujecie się lepiej dzięki tym usługom, możecie za nie zapłacić! Nie będą aktywnie szkodliwe dla Twojego iPhone’a.

x