Czy ekran dotykowy Twojego telefonu jest uszkodzony? Unikaj tych złych wskazówek dotyczących naprawy

Tak więc zarysowałeś lub pękłeś ekran swojego nowego smartfona lub tabletu. W poszukiwaniu szybkiego rozwiązania natrafisz na niekończące się listy, które zalecają użycie wosku samochodowego, pasty do zębów, a nawet szklanego bufora. Czy którakolwiek z tych metod faktycznie działa?

W większości przypadków odpowiedź brzmi: nie. W rzeczywistości niektóre z nich mogą pogorszyć Twój problem. Mamy kilka prawdziwych wskazówek, które mogą naprawić zarysowany ekran smartfona lub tabletu.

Nie szlifuj porysowanego wyświetlacza

Ręczne szlifowanie drewna kawałkiem papieru ściernego.

Papier ścierny to materiał ścierny przeznaczony do stopniowego usuwania cienkiej warstwy tego, na czym go używasz. Możesz go dostać w różnych odmianach grysiku, od bardzo grubego do bardzo drobnego. Najczęściej ludzie używają go na drewnie, aby usunąć drzazgi i stworzyć gładką powierzchnię.

Jeśli budujesz stół piknikowy, możesz potrzebować rolki papieru ściernego. Jeśli próbujesz usunąć zadrapania ze smartfona, papier ścierny jest jedną z ostatnich rzeczy, których powinieneś użyć. Nawet jeśli użyjesz bardzo drobnego żwiru na okolicy, nadal jest to zły pomysł.

Podczas szlifowania powierzchni ekranu dotykowego po prostu tworzysz więcej zadrapań. Zetrzesz pozostałą powłokę oleofobową (olejową), a ekran prawie na pewno będzie wyglądał gorzej niż przed pierwszym uruchomieniem. Jeśli nie chcesz zamienić zadrapań na rozmyty bałagan, zostaw papier ścierny w spokoju.

Unikaj polerowania szkła tlenkiem ceru

Ręce mężczyzny polerujące szybę samochodu za pomocą maszyny buforowej.

Aby coś wypolerować, użyj wiertła i tarczy polerskiej, aby stopniowo ścierać warstwę szkła, co usuwa wszelkie zadrapania w trakcie procesu. Specjaliści robią to, aby usunąć zarysowania z szyb samochodowych i witryn sklepowych; to precyzyjny i wymagający proces. Wymaga również stałego nakładania tlenku ceru i wody oraz starannego zarządzania termicznego.

John Herrman próbował tego procesu dla Popular Mechanics, ale nie poszło mu dobrze:

„Szlifowanie szkła wymaga ciągłego nakładania mieszanego na mokro tlenku ceru, który jest dość brudny, i rozpylonej wody, naturalnego wroga wszystkich rzeczy elektronicznych. Próbowałem zakleić telefon taśmą, ale lepka plama ceru przedostała się do prawie każdego otworu, wysychając jak drobny cement.

Pomimo bałaganu, John kontynuował z rozczarowującymi wynikami:

„Moje niespójne nakładanie wody spowodowało przegrzanie, które zniszczyło obszar znajdującego się pod spodem wyświetlacza LCD. Innymi słowy, mielenie szkła w przypadku urządzenia z ekranem dotykowym jest przesadą ”.

Nawet przy starannym zarządzaniu temperaturą, precyzyjnym nakładaniu wody i tlenku ceru oraz mistrzowskim użyciu tarczy polerskiej nadal usuwasz warstwę ekranu dotykowego, co jest niewskazane.

Skip Turtle Wax i inne produkty Auto Scratch

Cztery butelki produktów do naprawy zarysowań szyb samochodowych firmy Turtle Wax.

Wosk Turtle Wax i inne środki do automatycznego cięcia są przeznaczone do usuwania zadrapań z metalu i farby poprzez usuwanie cienkiej warstwy porysowanego materiału. Ponieważ środek tnący działa magicznie, rysy wydają się mniej głębokie, aw niektórych przypadkach znikają całkowicie po dobrym polerowaniu.

Ekran twojego smartfona nie jest jednak wykonany z metalu ani pokryty farbą. Szkło w Twoim smartfonie nigdy nie miało być „przecinane” w ten sposób. Przynajmniej automatyczny wosk całkowicie usunie oleofobową powłokę z wyświetlacza. Oznacza to więcej smug i tłuszczu na ekranie.

Testy wosku samochodowego w świecie rzeczywistym ujawniają jeszcze bardziej rozczarowujące wieści, jak również John Herrman z Popular Mechanics wskazany:

„Jednym z wyróżniających się twierdzeń jest to, że warstwa Turtle Wax minimalizuje zarysowania; w moich testach nic takiego nie dało, pozostawiając cienką warstwę wosku, na której znajdowały się odciski palców. Inni wskazują na możliwość usuwania zarysowań samochodów przez 3M; trzy rygorystyczne aplikacje nic nie dały iPhoneowi. Displex, środek do polerowania plastikowych ekranów i kolejny ulubiony wśród majsterkowiczów online, sprawił, że ekran był nieskazitelnie błyszczący i zdawał się przyciemniać rysy, ale był to tymczasowy efekt utrzymującego się osadu ”.

Nie używaj pasty do zębów ani sody oczyszczonej do usuwania zadrapań

Wyciskanie pasty do zębów z tubki na szczoteczkę do zębów.

Pasta do zębów i soda oczyszczona działają tak samo, jak inne związki ścierne. Odcinają cienką warstwę porysowanej powierzchni, dzięki czemu rysy wydają się mniej głębokie lub całkowicie znikają.

W zależności od marki i składników, pasta do zębów może mieć od delikatnej do ściernej. Nawet jeśli nałożysz pastę do zębów na ekran i energicznie go wypolerujesz, nadal usuwasz warstwę ekranu dotykowego. Żegnaj oleofobowa powłoka, witaj smugi.

Może się okazać, że pasta do zębów jest całkowicie nieskuteczna i przejść do sody oczyszczonej, która jest również częstym składnikiem wielu wybielających past do zębów. Jest to podobne do przecinania ekranu za pomocą wosku samochodowego lub innych środków czyszczących i tylko pogorszy sytuację.

Chociaż możesz rozpocząć proces od kilku paskudnych zadrapań, możesz skończyć z poplamionym ekranem, który jest nieprzyjemny i niepraktyczny w użyciu.

Nie możesz wypełnić zadrapania olejem

Olej spożywczy wlewa się do szklanej miski.

Plotka, że ​​można „wypełnić” rysy olejem, jest dziwaczna, ale jakoś utrzymuje się w Internecie. Chociaż olej ma tendencję do przedostawania się do zakamarków, nie ma powodu, aby tam pozostawał po nałożeniu.

Jeśli nałożysz na ekran olej roślinny lub mineralny, po prostu zrobisz bałagan. Po włożeniu urządzenia z powrotem do kieszeni lub podniesieniu go, olej się rozproszy. Zadrapanie nadal tam będzie, a będziesz miał po prostu olej na dłoniach iw kieszeni.

Co zamiast tego zrobić

Teraz, gdy udało Ci się uniknąć najgorszych porad dotyczących usuwania zadrapań z ekranu telefonu, co możesz zrobić?

Zastosuj osłonę ekranu

Może się wydawać, że „za mało, za późno”, ale folia ochronna na ekran może zmniejszyć widoczność zarysowań. Jeśli zastosujesz miękki plastikowy ochraniacz ekranu, może on „wypełnić” rysy i zapewnić niewielką warstwę ochronną.

Ochraniacz ekranu ze szkła hartowanego jest jeszcze lepszy! Nakłada świeżą warstwę szkła na ekran dotykowy. Możesz nadal zobaczyć stare rysy pod spodem, ale nie będziesz w stanie ich poczuć. Ponadto szkło zapewni doskonałą ochronę przed nowymi zadrapaniami.

Osłona ekranu, która ma zostać założona na iPhone'a.

Przed założeniem zabezpieczenia ekranu należy dokładnie wyczyścić ekran miękką, wilgotną bawełnianą szmatką. Unikaj ściernych środków czyszczących, środków do cięcia lub produktów gospodarstwa domowego, takich jak Windex.

Wymień ekran

Jeśli nie możesz żyć ze zera, zawsze możesz wymienić ekran. Większość ludzi czeka, aż ekran pęknie, zanim wykonają ten krok, ponieważ koszt jest stosunkowo wysoki.

Najtańszą opcją jest samodzielna wymiana ekranu. Z naprawię to przewodnik, odpowiedni zestaw narzędzi i części zamiennych oraz trochę wiedzy technicznej, często możesz samodzielnie wymienić ekran po dość niskich kosztach. Powinieneś jednak tego unikać, chyba że masz pewność, że możesz zdemontować urządzenie, wymienić zespół ekranu, a następnie złożyć wszystko z powrotem.

Zestaw naprawczy iFixit do smartfonów.

Inną opcją jest zabranie urządzenia do zewnętrznego centrum naprawczego. Jednak części zamienne prawdopodobnie będą pochodzić również od strony trzeciej. Mogą działać słabo, nawet w porównaniu do uszkodzonego urządzenia z własnym wyświetlaczem. Zadrapania są jedynie kosmetyczne; nie wpływają na funkcjonalność urządzenia.

Możesz także skorzystać z naprawy własnej. Jeśli masz iPhone’a, Apple wymieni dla Ciebie ekran za dodatkową opłatą. Jednak części będą wysokiej jakości i zostaną wymienione przez przeszkolonego technika. Nie będziesz też musiał sobie z tym radzić problemy, które możesz napotkać jeśli otrzymasz naprawy na iPhonie lub iPadzie od strony trzeciej.

Jeśli masz AppleCare +, ta usługa kosztuje 29 USD. Pamiętaj, że AppleCare + obejmuje tylko dwa przypadki przypadkowego uszkodzenia. Skontaktuj się z producentem swojego smartfona, aby poznać pełną gamę dostępnych opcji.

Zignoruj ​​to

Najtańszą opcją jest zignorowanie zarysowania. W końcu ekran nie jest uszkodzony, a kilka niedoskonałości nie wpłynie na funkcjonalność telefonu. I tak prawdopodobnie wymienisz go za mniej więcej rok.

Podczas ulepszania telefonu pamiętaj o zastosowaniu wysokiej jakości szklanego zabezpieczenia ekranu. O wiele łatwiej jest wymienić ochraniacz niż usunąć zarysowania lub wymienić uszkodzony ekran.