Udostępnij teraz w social media:

Może to zabrzmieć niedorzecznie, ale niektórzy obawiają się, że inteligentne termostaty są złe dla systemów ogrzewania i klimatyzacji. Oto dobra wiadomość: nie masz się czym martwić, ale jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać.

Względnie ostatni post na Reddicie przypomniał ostrzeżenie technika HVAC dotyczące inteligentnych termostatów:

„Powiedział, że nigdy ich nie zaleca, a ich firma REGULARNIE wymienia systemy, które uległy awarii lub przedwcześnie zepsuły się z powodu przepracowania przez Nest systemów komputerowych / płyt głównych wbudowanych w większość jednostek HVAC – nawet zupełnie nowych modeli”.

Technik nie jest tym do końca pełen. Jeśli inteligentny termostat nie jest prawidłowo podłączony, może to powodować problemy w systemie HVAC. Jednak jego wyjaśnienie jest w większości wypełnione dużą ilością FUD (strachu, niepewności i wątpliwości).

Chodzi o przewód C, kochanie

Każdy termostat ma kilka podłączonych do niego przewodów (cztery lub pięć), które prowadzą z powrotem do tablicy sterowania elektrycznego systemu HVAC. Każdy przewód jest zwykle odpowiedzialny za coś konkretnego, na przykład jeden przewód służy do chłodzenia, a drugi do ogrzewania. Wiele systemów ma przewód „C” (lub „wspólny przewód”), który służy do dostarczania energii elektrycznej do termostatu w celu zasilania ekranu i innych funkcji elektronicznych.

Sprawdź -   Jak sprawdzić, czy funkcja TRIM jest włączona dla dysku SSD w systemie Windows 10

Starsze systemy zwykle nie mają jednak przewodu C, ponieważ wtedy termostaty nie wymagały prądu dzięki w pełni mechanicznej pracy termostatów z przełączaniem rtęci. Ale dziś większość nowoczesnych termostatów ma więcej dzwonków i gwizdków, które wymagają energii elektrycznej. Tak więc celem drutu C.

Przewód AC niekoniecznie jest wymagane w przypadku inteligentnych termostatów, ale jest wysoce zalecane. A jeśli okablowanie termostatu zawiera przewód C, należy podłączyć go do inteligentnego termostatu – większość problemów związanych z inteligentnym termostatem ma miejsce, ponieważ nie jest do niego podłączony przewód C.

Jednak to nie koniec świata, jeśli twój system HVAC nie zapewnia przewodu C dla twojego termostatu, ponieważ inteligentny termostat może działać dobrze z twoim konkretnym systemem. Mój system nie zapewnia przewodu C, ale bez problemu korzystałem z termostatów Nest i Ecobee. Jednak zainstalowałem zestaw Power Extender dostarczony z moim Ecobee3, który zapewnił rozwiązanie dla brakującego przewodu C (więcej o tym później).

Sprawdź -   Czy tryb gry w systemie Windows 10 zapewnia lepszą wydajność w grach?

Co się dzieje, gdy Twój system nie ma przewodu C.

IMG_2415_stomped

Jeśli chcesz zainstalować inteligentny termostat, ale Twój system nie dostarcza przewodu C, nie masz szczęścia. Podobnie jak ja, możesz mieć system HVAC, który nadal będzie działał dobrze z inteligentnym termostatem bez przewodu C, dzięki tak zwanej „kradzieży mocy”.

Brzmi to źle (i może być), ale w niektórych systemach może działać dobrze. Kradzież mocy polega na pobieraniu niewielkiej ilości energii z innych przewodów, gdy działa ogrzewanie lub klimatyzacja. Jeśli nie uruchamiasz swojego systemu wystarczająco często, inteligentny termostat sam na chwilę włączy system HVAC, aby przez krótką chwilę pobierać trochę energii.

Jednak ta sama metoda może nie działać poprawnie w konkretnym systemie i może spowodować zwarcie lub uszkodzenie komponentów w dłuższej perspektywie. W takim przypadku (lub nie masz pewności, czy inteligentny termostat będzie działał z twoim systemem), poleciłbym zadzwonić do specjalisty HVAC, aby sprawdzić konfigurację i sprawdzić, czy możliwe jest zainstalowanie inteligentnego termostatu bez przewodu C.

Sprawdź -   Jak sprawdzić, czy firma Apple odzyskała MacBooka (w celu bezpłatnej naprawy)

A jeśli nie masz przewodu C?

IMG_2523_stomped

Jeśli Twój system HVAC nie ma przewodu C do termostatu, jak wspomniano powyżej, możesz nie martwić się o to. Jeśli jednak chcesz grać bezpiecznie, możesz zrobić kilka rzeczy.

Po pierwsze, najlepiej jest poprosić technika HVAC o zainstalowanie przewodu C, aby móc bez obaw korzystać z inteligentnego termostatu. Zwykle obejmuje to całkowite usunięcie istniejącego okablowania i uruchomienie całego nowego okablowania, w tym przewodu C. To całkiem łatwa praca dla elektryka lub technika HVAC.

Niektóre inteligentne termostaty oferują również zestawy adapterów (takie jak Zestaw przedłużacza mocy do termostatów Ecobee. Możesz też kupić zestawy uniwersalne), który może dodać półfałszywy przewód C do systemu HVAC za pośrednictwem tablicy sterowania. Nie jest to tak przyjemne, jak posiadanie prawdziwego drutu C, ale z pewnością jest lepsze niż nic i wykona zadanie.

Na koniec zachowaj ostrożność i upewnij się, że okablowanie termostatu jest dostarczane z przewodem C. Jeśli nie, nadal możesz być w porządku, ale prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zainstalowanie przewodu C lub zestawu adaptera.