Czy kopiowanie / wklejanie haseł ze schowka jest bezpieczne?

Hasła, niezależnie od tego, czy są to usługi online, czy nasze lokalne konto Windows, muszą być starannie chronione. Wyciekające hasło może często pomóc każdemu, kto ma złośliwe zamiary, odgadnąć, jakie mogą być Twoje inne hasła. Osoby, które w hasłach używają ważnych cyfr, takich jak data urodzenia, narażają się na jeszcze większe ryzyko. Ogólny protokół bezpieczeństwa mówi, że nie należy używać tego samego hasła do wielu kont ani zapisywać go w miejscach, w których można je łatwo znaleźć. Wiele osób korzysta ze skarbców haseł, tj. Usług takich jak LastPass, aby nie musieli zapisywać haseł ani zadawać sobie trudu, aby je zapamiętać. W większości przypadków przechowalnia haseł jest bezpiecznym sposobem przechowywania haseł, chyba że użytkownicy naruszają bezpieczeństwo, kopiując hasła do schowka. Schowek to funkcja systemu Windows, do której ma dostęp każda aplikacja w systemie. Nie ma sposobu, aby odfiltrować, które aplikacje mają dostęp do zawartości schowka, a które nie. Jeśli zainstalowałeś złośliwą aplikację w swoim systemie, kopiowanie / wklejanie haseł do / ze schowka stanowi zagrożenie bezpieczeństwa.

Kiedy nie jesteś ryzykiem

Mówimy, że kopiowanie / wklejanie haseł ze schowka jest potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa, ale nie jest to dane zagrożenie bezpieczeństwa. Jeśli masz tylko zaufane aplikacje, pobrane z zaufanego źródła z ważnymi licencjami itp., Działające w swoim systemie, nie masz się czym martwić. Kopiowanie hasła do schowka, aby można było wkleić je w polu hasła, nie jest niebezpieczne.

Kiedy możesz być zagrożony

Jeśli instalujesz aplikacje, przed którymi ostrzega system Windows, takie, które wyglądają na niebezpieczne, używają genów kluczy i narzędzi do łamania zabezpieczeń lub pobierają aplikacje z niewiarygodnych repozytoriów zamiast z oficjalnej witryny, możesz być zagrożony. Ryzyko pochodzi nie tyle z aplikacji, ile ze źródła, z którego jest pobierana. Instalator aplikacji może być dołączony do złośliwego programu. Keygen lub crack, którego używasz, mogą dzwonić do domu bez Twojej wiedzy.

Twoja przeglądarka może również stanowić zagrożenie, jeśli masz otwartą podejrzaną witrynę internetową, chociaż w tym przypadku prawdopodobnie powinieneś zachować ostrożność podczas odwiedzania witryny.

Jeśli masz zainstalowaną aplikację do zarządzania schowkiem, która przechowuje historię wszystkich elementów skopiowanych do schowka, możesz również być zagrożony. O ile aplikacja nie regularnie usuwa elementy ze swojej historii, skopiowanie hasła lub innych poufnych informacji do schowka może być ryzykowne.

Ryzyko błędu ludzkiego

Błądzić jest rzeczą ludzką, a myli się ludzie. Prawdopodobnie słyszałeś o ludziach przypadkowo udostępniających nieodpowiednie linki do swoich kont w mediach społecznościowych, ponieważ wspomniany link został skopiowany do ich schowka. To samo może się zdarzyć z hasłem skopiowanym do schowka. Możesz przypadkowo wkleić go do dokumentu lub prezentacji, nad którą pracujesz, do wiadomości e-mail, którą piszesz lub po prostu do najnowszego posta na Facebooku.

Jak zachować bezpieczeństwo

Nie instaluj podejrzanych aplikacji. Nie używaj keygenów ani pęknięć.
Zawsze pobieraj aplikacje z oficjalnej strony internetowej
Jeśli musisz pobrać aplikację z niezaufanego źródła, dla bezpieczeństwa uruchom ją przez Virus Total
Jeśli skopiujesz hasło do schowka, natychmiast skopiuj do niego obraz lub coś innego po wklejeniu go tam, gdzie chcesz
Uwzględnij potrzebę posiadania aplikacji do zarządzania schowkiem w porównaniu z możliwością trzymania poufnych informacji poza schowkiem. Jeśli wiesz na pewno, że nigdy nie będziesz kopiować swojego hasła z Facebooka do schowka, tylko wtedy aplikacja do zarządzania schowkiem będzie bezpieczna w użyciu

Ryzyko to nie ogranicza się tylko do haseł. Jeśli zdarzy ci się regularnie kopiować poufne informacje do schowka, takie jak odpowiedź na tajne pytanie, kody aktywacyjne lub numer karty kredytowej, narażasz się na ryzyko. Bezpieczniej jest nie kopiować haseł ani innych poufnych informacji do schowka.

x