Czy kryptowaluty są bezpieczne i legalne w użyciu?

Kryptowaluty przyciągnęły wiele uwagi w mediach, a także rosnące zainteresowanie nowych użytkowników. Ale czy są bezpieczne i legalne w użyciu? Odpowiemy na te i wiele innych pytań w naszym obszernym przewodniku poniżej. Podamy również zalecenia dotyczące najwyżej ocenianych sieci VPN, które poprawiły Twoje bezpieczeństwo podczas korzystania z kryptowalut.

Kiedyś tylko ludzie o wysokim poziomie wiedzy w zakresie technologii i finansów byli zaangażowani w wydobywanie i handel kryptowalutami, ale teraz coraz częściej zwykłe osoby zaczynają również używać kryptowalut. Od wielkich nazwisk, takich jak Bitcoin, po mniej znane, ale nadchodzące waluty, takie jak Ethereum, LiteCoin lub Dashcoin, istnieje wiele opcji do wyboru dla użytkowników. Coraz więcej opcji płatności za codzienne transakcje w sklepach lub sklepach internetowych z kryptowalutami.

Ale jeśli jesteś nowy w tym wszystkim, możesz się zastanawiać: czy kryptowaluty są bezpieczne i legalne w użyciu? To jest temat, którym zajmiemy się dzisiaj.

Czy kryptowaluty są legalne?

Status prawny kryptowalut jest raczej skomplikowany. W większości krajów na świecie nie ma konkretnych przepisów zakazujących wydobywania, kupowania lub handlu kryptowalutami. Jednak nawet jeśli kryptowaluty są legalne w posiadaniu i posiadaniu, niekoniecznie mogą być akceptowane jako legalny środek płatniczy. Niektóre kraje wprowadziły nowe przepisy, które wyraźnie zezwalają na używanie i handel kryptowalutami, podczas gdy w innych krajach kryptowaluty zostały uznane za nielegalne z powodu możliwości prania pieniędzy przy użyciu tych walut.

Tak więc dokładny status prawny kryptowalut zależy od tego, gdzie dokładnie mieszkasz, i powinieneś sprawdzić przepisy w swoim kraju przed ich użyciem. Jednak jako przybliżony przewodnik powinieneś wiedzieć, że kryptowaluty są legalne w krajach Europy i Ameryki Północnej, a także w Izraelu, Turcji, Indiach, Pakistanie, Japonii, Korei Południowej i Australii.

Kryptowaluty są nielegalne w Bangladeszu, Nepalu, Kambodży, Ekwadorze, Algierii i Maroku. W Indonezji kryptowaluty nie mogą być wykorzystywane jako płatność, ale ich wydobycie jest legalne.

Dwa kraje, w których kryptowaluty są legalne, ale rząd był pchanie trudne do regulacji lub ograniczają ich użycie to Chiny i Indie. W Chinach wiele giełd kryptowalut zostało zamkniętych, ale zostało to zamknięte za pomocą środków innych niż postępowanie sądowe. W tych krajach użytkownicy powinni bardzo ostrożnie korzystać z kryptowalut, nawet jeśli nie są technicznie nielegalne.

UCZ SIĘ WIĘCEJ: Jak odblokować giełdy Bitcoin w Chinach

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Dużą atrakcją dla użytkowników kryptowalut jest to, że często uważa się ich za anonimowych. Wielu użytkowników uważa, że ​​nie jest możliwe, aby ktoś śledził ich użycie kryptowaluty w celu zakupu towarów lub handlu, dlatego chcą używać kryptowalut, aby zachować prywatność swoich transakcji. Jednak nie jest do końca prawdą, że transakcje kryptowalutowe są całkowicie anonimowe.

Sposób działania blockchain polega na tym, że wszystkie transakcje są widoczne dla wszystkich, więc bank centralny nie jest wymagany, ponieważ wszyscy użytkownicy mogą śledzić transakcje. Aby zachować anonimowość, ludzie trzymają w tajemnicy swoje konta kryptowalut. Chodzi o to, że wszyscy widzą, że 0,002 Bitcoiny zostały przeniesione z konta A na konto B, ale nikt inny niż właściciele kont nie wie, kto jest powiązany z kontem A lub B.

Rzeczywistość anonimowości i kryptowalut

W praktyce jednak transakcje nie zawsze są anonimowe. Podczas transakcji jesteś używając pseudonimu. Jeśli więc ktoś będzie w stanie wypracować połączenie między twoją prawdziwą tożsamością a twoim kontem kryptowalutowym, będzie mógł zobaczyć twoją transakcję. Może się tak zdarzyć, jeśli na przykład zamówisz produkt, który ma zostać dostarczony do domu i zapłacisz Bitcoinem. Teraz istnieje link między twoim adresem a kontem Bitcoin.

Kolejny problem pojawia się podczas zawierania transakcji na giełdzie kryptowalut, takiej jak Coinbase lub Coinsquare. Witryny te nie używają szyfrowania do transakcji, więc możliwe jest, że transakcje mogą być obserwowane przez osoby trzecie.

Nic z tego nie oznacza, że ​​kryptowaluty są z natury niebezpieczne lub że nie powinieneś ich używać. Należy jednak pamiętać, że kryptowaluty mogą nie być tak anonimowe, jak myślisz. Więc powinieneś postępować ostrożnie.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z kryptowalut

Teraz wiesz, że istnieją pewne obawy dotyczące anonimowości transakcji kryptowalutowych, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z kryptowalut. Pierwszą wskazówką jest, aby nie używać kryptowaluty do czegokolwiek, na co nie chciałbyś używać zwykłych pieniędzy. Jeśli na przykład używasz kryptowaluty do nielegalnego zakupu towarów, istnieje szansa, że ​​Twoje transakcje będą mogły być śledzone i że możesz zostać oskarżony. Nie zakładaj więc, że korzystanie z kryptowaluty ochroni Cię przed konsekwencjami prawnymi zakupu.

Kolejną dobrą radą podczas pracy z kryptowalutami jest korzystanie z VPN. Gdy wymieniasz duże kwoty w Internecie, dobrą praktyką jest używanie szyfrowanego połączenia, aby mieć absolutną pewność, że nikt nie będzie w stanie przechwycić twoich danych i śledzić twoich transakcji. VPN chroni Cię poprzez szyfrowanie całego ruchu wysyłanego przez twoje urządzenie przez Internet, w tym danych o twoich transakcjach kryptowalutowych. To szyfrowanie uniemożliwia hakerom lub rządowi obserwowanie twoich transakcji i zbieranie informacji o użyciu kryptowaluty.

Jak wybrać odpowiednią sieć VPN

Istnieje wiele sieci VPN, więc jak wybrać dostawcę do użytku z transakcjami kryptowalutowymi? Oto niektóre z kluczowych czynników, które naszym zdaniem są ważne:

 • Doskonałe bezpieczeństwo. Szukamy najwyższego poziomu bezpieczeństwa w sieci VPN, z 256-bitowym szyfrowaniem, którego praktycznie nie da się złamać, oraz polityką braku rejestrowania w celu ochrony Twojej prywatności.
 • Możliwość opłacenia subskrypcji w krypto-walucie. Jeśli zamierzasz używać swojej sieci VPN do ochrony transakcji kryptowalutowych i do ochrony swojej tożsamości, nie chcesz połączenia między swoją tożsamością osobistą a siecią VPN. Dlatego pomocne jest wybranie dostawcy VPN, który pozwala opłacić koszty subskrypcji za pomocą Bitcoin lub innych kryptowalut.
 • Szybkie połączenia. Szybkie połączenia są koniecznością dla najlepszego doświadczenia użytkownika, ponieważ nie ma nic gorszego niż VPN, który spowalnia Twój Internet.
 • Duża sieć serwerów. Aby móc korzystać z VPN dla najlepszej elastyczności, potrzebujesz dostawcy, który ma dużą sieć serwerów, w tym serwerów w wielu różnych krajach.
 • Oprogramowanie, które można zainstalować na różnych platformach. Po opłaceniu subskrypcji VPN możesz użyć tej jednej subskrypcji, aby chronić wszystkie swoje urządzenia. Szukamy więc dostawców VPN, którzy oferują oprogramowanie dla szerokiej gamy systemów operacyjnych.

4 najlepsze VPN dla bezpiecznych transakcji kryptowalutowych

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, oto najlepsze sieci VPN, które zalecamy użytkownikom kryptowaluty:

1. ExpressVPN

Jednym z największych i najlepszych dostawców VPN w Internecie jest ExpressVPN. Oferują najlepsze ze wszystkich światów z doskonałym bezpieczeństwem, szybkimi połączeniami i dużą siecią serwerów. Najważniejsze funkcje bezpieczeństwa obejmują silne szyfrowanie 256-bitowe i zasady braku rejestrowania w celu ochrony Twojej prywatności. Oprogramowanie zawiera także więcej funkcji bezpieczeństwa, takich jak wyłącznik awaryjny, który zapobiega przypadkowemu wysyłaniu danych przez niezabezpieczone połączenie.

Ponad 3000 serwerów w 94 różnych krajach sprawia, że ​​sieć serwerów jest ogromna, a połączenia bardzo szybkie. Oprogramowanie jest dostępne dla starszych i nowszych wersji systemu Windows, a także Mac OS, Linux, iOS, Android i innych, a także rozszerzeń przeglądarki dostępnych dla Mozilla Firefox i Google Chrome. Co najlepsze, możesz zapłacić za subskrypcję ExpressVPN za pomocą Bitcoin.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • Odblokowuje amerykański serwis Netflix
 • Superszybkie serwery (minimalna utrata prędkości)
 • Szyfrowanie AES-256
 • Żadne zasady rejestrowania nie są dobrze egzekwowane
 • Obsługa klienta (czat 24/7).
Cons

 • Opcje konfiguracji dla zaawansowanych użytkowników.

2. NordVPN

Dla tych, którzy chcą absolutnie najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa, NordVPN musi być wybranym dostawcą VPN. Funkcje bezpieczeństwa zaczynają się od niezbędnych elementów, takich jak silne 256-bitowe szyfrowanie i zasada braku rejestrowania. Ale oprócz tych niezbędnych elementów, NordVPN posiada funkcję zabójcy w specjalnej procedurze podwójnego szyfrowania. To podwójne szyfrowanie polega na szyfrowaniu danych nie tylko wtedy, gdy najpierw opuszcza urządzenie i kieruje się na serwer, ale także szyfruje po raz drugi na tym pierwszym serwerze, zanim zostanie wysłany na drugi serwer w celu odszyfrowania. Oznacza to, że Twoje dane są praktycznie niemożliwe do złamania, nawet jeśli mają najnowocześniejsze i zaawansowane oprogramowanie do łamania zabezpieczeń.

Oprócz podwójnego szyfrowania, kolejną funkcją bezpieczeństwa jest opcja CyberSec, którą możesz włączyć, aby chronić cię przed złośliwym oprogramowaniem, a także ochrona przed wyciekiem DNS i opcja korzystania z Onion Over VPN. Dzięki ponad 5600 serwerom w ponad 60 różnych krajach sieć serwerów jest ogromna.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • Serwery zoptymalizowane do odblokowywania Netflix
 • Rozległy park serwerów obejmujący ponad 5400 różnych serwerów
 • Podłącz do 6 urządzeń jednocześnie
 • Z siedzibą w Panamie
 • Obsługa czatu na żywo.
Cons

 • Przetwarzanie zwrotu środków może potrwać do 30 dni.

3. PureVPN

Jeśli szukasz wszechstronnego systemu bezpieczeństwa, który zawiera wiele dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, a także VPN, PureVPN jest dla Ciebie. Subskrypcja PureVPN obejmuje dostęp do wysokiej jakości sieci VPN z silnym 256-bitowym szyfrowaniem i zasadą braku rejestrowania. Ponadto ma dużą sieć serwerów z ponad 2000 serwerów w ponad 140 różnych krajach.

Oprócz VPN masz dostęp do funkcji bezpieczeństwa obejmujących ochronę antywirusową i anty złośliwym oprogramowaniem, a także filtr antyspamowy do wiadomości e-mail. Użytkownicy mobilni mogą skorzystać z opcji filtrowania aplikacji, która pozwala ustawić różne uprawnienia bezpieczeństwa dla różnych programów, dzięki czemu niektóre aplikacje przesyłają swoje dane przez VPN, a niektóre przez niezaszyfrowane połączenie. Ponadto masz takie funkcje, jak ochrona przed DDoS, przełącznik „zabicia”, opcja dedykowanego adresu IP i zapora NAT.

Oprogramowanie można zainstalować na urządzeniach Windows, Mac OS, Android, iOS i Android TV, a także na rozszerzeniach przeglądarek Chrome i Firefox. Jeśli chodzi o płatności, możesz zapłacić za subskrypcję za pomocą systemu CoinPayments, który pozwala płacić altcoinami, takimi jak Ether, Litecoin, BitBean, CloakCoin, Dash i LeoCoin, a także Bitcoin.

Przeczytaj naszą pełną recenzję PureVPN.

4. StrongVPN

Jeśli obawiasz się, że hakerzy próbują uzyskać dostęp do twoich danych i chcesz absolutnie najtwardszego szyfrowania, jakie możesz uzyskać, powinieneś wybrać StrongVPN. Ma to opcję uruchamiania VPN przy użyciu szyfrowania do 256 bitów, co jest niezwykle silne i zasadniczo niemożliwe do złamania. Ten wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa uzupełniony jest również polityką braku rejestrowania, aby zapewnić, że Twoje dane nigdy nie zostaną zapisane ani sprzedane. Minusem tego niesamowitego bezpieczeństwa jest to, że sieć serwerów jest mniejsza niż inni dostawcy, a ponad 650 serwerów jest dostępnych w 26 krajach. Na plus jednak połączenia są szybkie i niezawodne.

Oprogramowanie można zainstalować na systemach Windows, Mac, iOS i Android, a za abonament StrongVPN można zapłacić za pomocą Bitcoin, aby chronić swoją anonimowość.

Wniosek

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a coraz więcej osób zaczyna używać kryptowalut do codziennych transakcji. Status prawny kryptowalut jest jednak nieco złożony. W krajach Europy i Ameryki Północnej oraz w niektórych innych krajach na całym świecie kryptowaluty są legalne i często używane. Jednak w innych krajach, takich jak Bangladesz i Nepal, kryptowaluty są nielegalne. W miejscach takich jak Chiny i Indie kryptowaluty są technicznie legalne, ale są prześladowane przez rząd, więc należy ich używać ostrożnie.

Istnieją również pewne problemy z bezpieczeństwem, o których należy pamiętać podczas korzystania z kryptowalut. Większość ludzi uważa, że ​​transakcje kryptowalutowe są anonimowe, ale nie jest to ściśle dokładne. Jeśli bardzo martwisz się anonimowością, powinieneś podjąć dodatkowe kroki w celu ochrony siebie podczas dokonywania transakcji kryptowalutowych, takich jak korzystanie z VPN. Zalecamy wybór VPN, które są odpowiednie dla użytkowników kryptowaluty i które akceptują płatności w krypto-walucie.

Czy masz obawy związane z bezpieczeństwem kryptowalut? A czy kryptowaluty są legalne w miejscu zamieszkania? Daj nam znać o sytuacji kryptowalut w twoim kraju, zostawiając komentarz poniżej.

x