Czy ktoś może naprawdę śledzić dokładną lokalizację mojego telefonu?

Jest rok 2019 i każdy chętnie nosi w kieszeni urządzenie śledzące. Ludzie mogą mieć dokładne lokalizacje śledzone w czasie rzeczywistym przez rząd, firmy reklamowe, a nawet nieuczciwych łowców nagród. Brzmi jak dystopijna fikcja – ale taka jest rzeczywistość.

Lubimy obalać sensacyjne historie, ale ta ostatnia kontrowersja jest prawdziwa. Dokładną lokalizację telefonu można śledzić na kilka różnych sposobów.

Jak łowcy nagród łotrzy mogą śledzić Twoją lokalizację

Ludzie spacerujący po ulicach Toronto nocą w deszczu

Ostatnie kontrowersje wywołały Joseph Cox w Motherboard, który dał łowcy nagród 300 dolarów i numer telefonu. Łowcy nagród udało się ustalić dokładną, aktualną lokalizację telefonu komórkowego powiązanego z tym numerem z dokładnością do kilkuset metrów.

Poczekaj, zwolnij: jak?

Cóż, najwyraźniej AT&T, Sprint i T-Mobile sprzedają dane – w tym lokalizacje geograficzne powiązane z numerami telefonów klientów – różnym pobieżnym firmom zewnętrznym. Dane te mogą być wykorzystywane na przykład przez branżę poręczeń do śledzenia ludzi. Nie ma jednak zbytniego nadzoru, a nieuczciwi łowcy nagród mają dostęp do danych. „Ludzie odsprzedają niewłaściwym osobom” – powiedział Motherboard źródło z branży kaucji.

Oto smutna rzecz: to nawet nie jest nowy problem! The New York Times zgłosił, że może się to zdarzyć w maju 2018 r. Operatorzy komórkowi obiecali, że będą działać lepiej. Na przykład dyrektor generalny T-Mobile John Legere obiecał nie „sprzedawać danych o lokalizacji klientów podejrzanym pośrednikom” w odpowiedzi na artykuł z New York Times w czerwcu 2018 r

Dobra wiadomość jest taka AT&T, Sprint, i T Mobile wszyscy obiecali zaprzestać sprzedaży tych danych agregatorom w odpowiedzi na historię płyty głównej ze stycznia 2019 roku. Wygląda na to, że Verizon już się zatrzymał po wcześniejszej historii z New York Times.

Co możesz z tym zrobić: zgodnie z obietnicą przewoźnicy mają nadzieję, że tym razem Twoje dane przestaną sprzedawać podejrzanym pośrednikom.

Jak rząd może śledzić Twoją lokalizację

Spiżowa statua sprawiedliwości

Warto podkreślić, że sam rząd może nadal uzyskać dostęp do danych o Twojej lokalizacji z Twojej firmy komórkowej. Muszą tylko uzyskać nakaz i mogą go przekazać dostawcy usług komórkowych. Operator sieci komórkowej może następnie udostępnić rządowi Twoją lokalizację, posuwając się nawet do dostarczania aktualizacji w czasie rzeczywistym. (I tak, plik Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że policja potrzebuje nakazu, aby uzyskać te informacje!)

To wszystko ma sens. Oczywiście, jeśli taka technologia istnieje, rząd może uzyskać do niej dostęp na podstawie nakazu. Ale to spora zmiana w porównaniu z dekadami temu, kiedy rząd nie miał możliwości śledzenia lokalizacji ludzi w czasie rzeczywistym za pomocą urządzenia, które prawie zawsze ma w kieszeniach.

Rząd nie musi nawet angażować Twojej firmy komórkowej. Istnieją inne sztuczki, których mogą użyć, aby wskazać Twoją lokalizację z jeszcze większą dokładnością, na przykład wdrażając urządzenia płaszczki blisko Ciebie. Podszywają się pod pobliskie wieże telefonii komórkowej, zmuszając telefon do łączenia się z nimi. (Więcej sądów w USA rządzący że policja również potrzebuje nakazu na tego typu śledzenie).

Co możesz z tym zrobić: Nic, chyba że chcesz przestać nosić telefon.

Jak reklamodawcy mogą śledzić Twoją lokalizację

Burza z piorunami nad miastem w fioletowym świetle

To nie tylko Twój operator komórkowy. Nawet jeśli Twój operator komórkowy doskonale chronił Twoje dane, prawdopodobnie bardzo łatwo będzie Cię śledzić dzięki dostępowi do lokalizacji, który nadałeś aplikacjom zainstalowanym na smartfonie.

Aplikacje pogodowe są szczególnie złe. Instalujesz aplikację pogodową i dajesz jej dostęp do swojej lokalizacji – w końcu potrzebuje Twojej lokalizacji, aby pokazywać Ci pogodę. To wszystko prawda i ponad pokładem.

Ale poczekaj: ta aplikacja pogodowa również sprzedaje Twoje dane temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. W końcu prawdopodobnie nie zapłaciłeś za swoją aplikację pogodową, więc musi jakoś zarabiać!

Miasto Los Angeles jest pozywanie Weather Channel, mówiąc, że jej aplikacja inwazyjnie wydobywa i sprzedaje dane o lokalizacji swoich użytkowników. AccuWeather został przyłapany na wysyłaniu danych o lokalizacji swoich użytkowników do zewnętrznego reklamodawcy również w 2017 roku – nawet po zaktualizowaniu aplikacji w celu usunięcia tej funkcji, po tym, jak została po raz pierwszy zgłoszona! Jest to wzorzec w szczególności dla aplikacji pogodowych. Możliwe, że ludzie mogą wykorzystać te dane do znalezienia dokładnych lokalizacji użytkowników aplikacji pogodowej.

Ciemne niebo obietnice nie nadużyje danych o lokalizacji, a my lubimy Dark Sky. Ale Dark Sky może sobie na to pozwolić tylko dlatego, że z góry pobiera pieniądze za swoją aplikację pogodową.

Aplikacje pogodowe to tylko jeden przykład, a wszelkiego rodzaju aplikacje, które żądają dostępu do Twojej lokalizacji, prawdopodobnie w jakiś sposób ją sprzedają. Nieuczciwi łowcy nagród prawdopodobnie w przyszłości mogą zacząć uzyskiwać dane o lokalizacji z tego rodzaju aplikacji, a nie z operatorów komórkowych.

Co możesz z tym zrobić: Unikaj udzielania aplikacjom innych firm dostępu do swojej lokalizacji. Tak jak Płyta główna zaleca, zaprzestań korzystania z aplikacji pogodowych innych firm i użyj aplikacji pogodowej wbudowanej w telefon. (Oto jak zarządzać uprawnieniami aplikacji na iPhonie lub telefonie z Androidem). Wiele aplikacji pogodowych pozwala również wprowadzić kod pocztowy lub nazwę miasta dla miast, które chcesz śledzić, co jest przynajmniej lepsze niż udostępnianie danych o lokalizacji.

Jak Twoja rodzina może śledzić Twoją lokalizację

Twój telefon jest w stanie określić swoją lokalizację i udostępniać ją w tle, nawet jeśli ekran jest wyłączony. Nie musisz mieć otwartej aplikacji.

Możesz to zobaczyć, jeśli korzystasz z usługi takiej jak Find My Friends firmy Apple, która jest dostępna na iPhone’ach. Funkcja Znajdź moich znajomych może służyć do udostępniania dokładnych lokalizacji w czasie rzeczywistym członkom rodziny lub znajomym. Gdy udzielisz komuś dostępu, może otworzyć aplikację, a serwery Apple wyślą ping do Twojego iPhone’a, uzyskają Twoją lokalizację i pokażą ją. To wygodny sposób, aby sprawdzić, czy Twój partner jest już w drodze do domu z pracy, czy też znaleźć znajomych w tłumie.

Telefony z Androidem mają coś podobnego w aplikacji Google o nazwie Zaufane kontakty i oczywiście istnieje wiele aplikacji innych firm, które pomagają udostępniać innym lokalizacje w czasie rzeczywistym.

Oczywiście dzieje się to tylko za Twoją zgodą, ale to tylko pokazuje, jak wszechobecna jest ta technologia. W końcu jest to ta sama technologia, której możesz użyć do zdalnego śledzenia zgubionego iPhone’a lub telefonu z Androidem, jeśli go zgubisz. Ale jest dostępny dla każdej aplikacji, która prosi o dostęp do Twojej lokalizacji w tle.

Co możesz z tym zrobić: Uważaj na to, komu udostępniasz swoją lokalizację w czasie rzeczywistym.