Czy mogę odzyskać dane z karty SD z systemem Android lub dysku USB sformatowanego jako pamięć wewnętrzna?

Android kilka lat temu wprowadził możliwość korzystania z pamięci zewnętrznej jako pamięci wewnętrznej, ale wiąże to ze sobą kartę SD i telefon. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie będziesz w stanie odzyskać danych znajdujących się na karcie.

Dlaczego miałbyś sformatować kartę SD lub dysk USB jako pamięć wewnętrzną?

Jeśli sformatujesz kartę SD lub dysk USB jako pamięć wewnętrzną, oryginalna pamięć telefonu i dodana pamięć zostaną połączone w jedną wielką pulę. Oznacza to, że aplikacje, które zwykle nie obsługują zapisywania danych w pamięci zewnętrznej, mogą skorzystać z dodatkowej przestrzeni. Oznacza to również, że nie musisz ręcznie przenosić aplikacji między pamięcią telefonu a kartą SD.

Dotyczy to również pudełek z Android TV. SHIELD TV jest dostarczany z 16 GB lub 500 GB pamięci, przy czym większa wersja jest o 100 USD więcej niż mniejsza. Osobiście potrzebuję nieco więcej niż 16 GB, ale taniej jest kupić dysk USB i sformatować go jako pamięć wewnętrzną. To daje mi wystarczająco dużo miejsca na wszystkie moje gry, ale nadal oszczędza pieniądze w porównaniu z wyższym poziomem.

Po sformatowaniu dysku lub karty jako pamięci wewnętrznej jest ona szyfrowana i traktowana jako część pamięci telefonu. Wszystko, co znajdowało się na dysku, jest usuwane po sformatowaniu, a próba usunięcia dysku może spowodować awarię urządzenia i aplikacji, ponieważ niektóre z potrzebnych plików nie są tam, gdzie powinny.

Czy możesz odzyskać dane z pamięci zewnętrznej sformatowanej jako pamięć wewnętrzna?

Prawdopodobnie nie. Jeśli karta SD lub dysk USB zostanie wyjęty, otrzymasz powiadomienie z informacją, że musisz włożyć kartę lub napęd z powrotem do urządzenia. Jeśli włożysz kartę lub wrócisz do niej, a urządzenie rozpozna ją poprawnie, wszystko powinno wrócić do normy. Twoje aplikacje otworzą się tak, jak powinny, a wszystkie Twoje zdjęcia i filmy będą tam.

Ale nie możesz po prostu włożyć dysku lub karty SD do innego telefonu lub komputera, aby sprawdzić, jakie pliki mogą się tam znajdować. Ponieważ jest zaszyfrowany, możesz go używać tylko na urządzeniu, na którym skonfigurowałeś go jako pamięć wewnętrzną. Próba podłączenia dysku w innym miejscu nie zadziała, a jeśli kiedykolwiek zechcesz użyć dysku w innym urządzeniu, musisz go najpierw sformatować. Wreszcie, jeśli karta lub dysk zginą w urządzeniu (choć jest to mało prawdopodobne), prawdopodobnie będziesz musiał zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych, aby ponownie działało.

Jak zapobiec utracie danych

Nawet jeśli Twoja karta SD lub dysk USB działa prawidłowo, poświęć kilka minut na wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych u dostawcy chmury. Możesz automatycznie tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów, więc nie musisz nawet myśleć o ich regularnym tworzeniu.

Zawsze możesz ponownie pobrać cyfrowe zakupy, takie jak filmy i programy telewizyjne, w przyszłości, a jeśli Twoja ulubiona gra nie obsługuje zapisów w chmurze, ponowne granie w nią to nie koniec świata.

Używanie karty SD jako pamięci wewnętrznej jest świetne, ale poświęć kilka minut na wykonanie kopii zapasowej, aby zachować bezpieczeństwo!