01/18/2022

Czy potrzebuję VPN w 2019 roku? Pełny przewodnik VPN dla początkujących

Udostępnij teraz w social media:

Cyberbezpieczeństwo to gorący temat, ale możesz nie mieć pewności, kto powinien korzystać z VPN. Spoiler: jeśli cenisz swoją prywatność i korzystasz z Internetu z dowolną częstotliwością, potrzebujesz VPN! Dzisiaj pokażemy powody, dla których VPN jest niezbędnym narzędziem, a także przedstawimy dwóm najlepszym dostawcom VPN na rynku.

Użytkownik komputera

Istnieje kilka powodów, dla których ktoś powinien korzystać z VPN, a powody nie są takie same dla wszystkich. Ma to związek z tym, co robi każda osoba i co stara się osiągnąć. Sieci VPN oferują rozwiązanie kilku problemów. Dziś odpowiadamy na pytanie „Kto powinien korzystać z VPN?” Prosta i łatwa odpowiedź brzmi: „wszyscy”, ale różni użytkownicy mają różne powody korzystania z VPN i właśnie nad tym się zastanowimy.

Dzisiaj zaczniemy naszą dyskusję od wyjaśnienia, czym jest VPN, jak działa i jakie są jej najważniejsze funkcje. Nie martw się, utrzymamy go na wysokim poziomie i nie zajmiemy się zbyt wieloma szczegółami technicznymi. Następnie zbadamy różne potrzeby kilku grup użytkowników i zobaczymy, jak VPN może na nich skorzystać. Zanim zakończymy, krótko przedstawimy jednych z najlepszych dostawców VPN na rynku.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Wprowadzenie do wirtualnych sieci prywatnych

Wcześniej można było zobaczyć, kto powinien korzystać z VPN, najpierw spróbujmy wyjaśnić, czym są wirtualne sieci prywatne. Internet to ogromna sieć milionów komputerów połączonych ze sobą różnymi rodzajami łączy telekomunikacyjnych. W domu lub biurze komputery łączą się za pośrednictwem sieci lokalnych, przewodowych lub bezprzewodowych. Między sieciami lokalnymi wzajemne połączenia zapewniają dostawcy usług internetowych lub dostawcy usług internetowych. Usługa od dostawcy usług internetowych jest z natury niezabezpieczona, odsłaniając wszelkie dane przesyłane lub odbierane w celu przechwycenia.

Wirtualne sieci prywatne zabezpieczają twoje dane poprzez enkapsulację wszelkich danych wchodzących i wychodzących z twojego komputera wewnątrz zaszyfrowanego tunelu. Ponieważ tunel wykorzystuje silne szyfrowanie, każdy, kto przechwyci twoje dane, zobaczy tylko bezsensowny bełkot. Na drugim końcu tego wirtualnego tunelu znajduje się serwer VPN, który odbiera dane i odszyfrowuje je przed wysłaniem przez Internet. Gdy odpowiedź wróci, nastąpi proces odwrotny, a VPN hermetyzuje ją przed wysłaniem do Ciebie przez ten sam tunel.

Niektórzy z was mogą zapytać: „Jeśli dane są odszyfrowane na drugim końcu tunelu i wysłane w Internecie, w jaki sposób są bezpieczne?” Cóż, szczerze mówiąc, część między serwerem VPN a miejscem docelowym nie jest bezpieczna . Nie ma to jednak większego znaczenia. Ktoś, kto chciałby cię szpiegować i przechwytywać twoje dane, zrobi to od końca. Nie mogą tego zrobić inaczej, ponieważ nie wiedzieliby, gdzie szukać ruchu. Nawet jeśli ktoś przechwytywał ruch na drugim końcu tunelu, widziałby żądania przychodzące z serwerów VPN i odpowiedzi wracające do niego, ale nie do ciebie ani twojego komputera.

Dwóch wielkich dostawców VPN, które możemy polecić

Oceniliśmy i przetestowaliśmy kilku dostawców VPN pod kątem naszych ważnych kryteriów (Proszę przeczytać poniżej). I choć istnieje wielu świetnych, wyróżnia się dwóch dostawców, których zalecamy ExpressVPN i CyberGhost.

1. ExpressVPN

Niektóre z najbardziej znanych funkcji ExpressVPN to silne protokoły szyfrowania, niesamowita szybkość serwerów i ich ogólnoświatowa pula serwerów obejmująca ponad 3000 serwerów w 94 krajach. Przy tak wielu krajach i tylu serwerach jest to najlepszy sposób na ominięcie blokowania geograficznego.

ExpressVPN korzysta z protokołu OpenVPN z 256-bitowym szyfrowaniem AES i idealną tajemnicą przekazywania. Wykorzystuje 4096 bitów kluczy DHE-RSA, które są chronione algorytmem SHA-512. Jeśli chodzi o zasady rejestrowania, mają one tylko częściowe zasady braku rejestrowania. Jednak jedyne przechowywane przez nich dane to serwery, z którymi łączą się użytkownicy, oraz daty, z którymi się łączą. Zapewnia rozsądny poziom ochrony prywatności. Ich funkcja blokady sieci zablokuje cały ruch internetowy, jeśli VPN spadnie. Subskrypcja ExpressVPN umożliwia połączenie z trzech urządzeń jednocześnie. Istnieją komputery stacjonarne dla systemów Windows, MacOS i Linux oraz aplikacji na iOS i Androida.

Sprawdź -   Jak zdobyć zapasową powłokę Gnome w Ubuntu 17.10

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy
 • Współpracuje z US Netflix, iPlayer, Hulu i innymi usługami
 • Niezawodne i szybkie połączenia
 • Obsługuje WSZYSTKIE urządzenia
 • Nie są przechowywane dzienniki danych osobowych
 • Obsługa klienta 24/7.
Cons
 • Ograniczone opcje konfiguracji
 • Wysokie koszty dla użytkowników z miesiąca na miesiąc.

2. CyberGhost

CyberGhost ma aż 5900 serwerów w około 90 różnych krajach. Wśród nich 1043 serwery znajdują się w Stanach Zjednoczonych. To sprawia, że ​​CyberGhost jest doskonałą opcją do odblokowania amerykańskiej zawartości blokowanej geograficznie.

Domyślnie CyberGhost używa protokołu OpenVPN z 256-bitowym szyfrowaniem AES i 2048-bitowymi kluczami. Dla najwyższego bezpieczeństwa CyberGhost stosuje idealną tajemnicę. Generowanie losowego klucza dla każdej sesji znacznie utrudnia przechwytywanie połączenia. Mają ścisłe zasady zerowego logowania. Nie przechowują nawet adresów e-mail użytkownika. CyberGhost zdecydował, że zakupy będą przetwarzane przez sprzedawców, więc jedynymi danymi osobowymi CyberGhost, które mają o użytkownikach, są ich nazwy użytkowników. Inne ważne funkcje CyberGhost obejmują przełącznik Internet Kill, który automatycznie rozłączy sieć w przypadku awarii połączenia VPN, a także ochronę przed wyciekiem DNS i IP. Po stronie klienta mają dostępne aplikacje dla systemów Windows, MacOS, iOS i Android.

Przeczytaj naszą pełną recenzję CyberGhost.

Plusy
 • Odblokowuje US Netflix + BBC iPlayer
 • P2P dozwolone na dowolnym serwerze z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych i Rosji
 • Nie wykryto wycieków
 • Prywatne: silne zasady braku dzienników
 • Wsparcie 24/7 na żywo.
Cons
 • Nie można odblokować innych witryn do przesyłania strumieniowego.

Różni użytkownicy mają różne potrzeby

Korzystanie z VPN ma wiele zalet. Ale to, co jest korzystne dla jednego użytkownika, niekoniecznie musi być dla innego. Przyjrzyjmy się różnym typom użytkowników, jakie są ich specyficzne potrzeby i obawy oraz jakie korzyści mogą przynieść im wirtualne sieci prywatne.

Różni ludzie

Użytkownicy, którzy chcą oglądać treści objęte ograniczeniami geograficznymi

Czy zdarzyło ci się kiedyś znaleźć sytuację, w której chcesz obejrzeć niektóre treści wideo, aby znaleźć komunikat z informacją, że nie jest on dostępny w Twojej okolicy? A może jesteś na wakacjach za granicą, aby dowiedzieć się, że nie możesz uzyskać dostępu do Netflix z miejsca, w którym się znajdujesz.

Ograniczenia geograficzne są powszechne w Internecie. Są szczególnie popularne wśród nadawców i dostawców treści, ale korzystają z nich także inne strony. Dotyczą one praw autorskich, umów dystrybucyjnych i ochrony dochodów reklamodawców.

Weźmy na przykład Netflix. W USA CBS nie pozwala im prowadzić teorii Wielkiego Wybuchu. Jest to zrozumiałe, ponieważ uzyskują znaczne przychody z reklam z programu. Z drugiej strony na rynkach, na których CBS nie jest obecny, takich jak Wielka Brytania czy Holandia, Netflix prowadzi program. Aby wdrożyć te ograniczenia, Netflix używa blokowania geograficznego, aby umożliwić użytkownikom łączenie się tylko z lokalną wersją Netflix.

Dostawcy treści i strony internetowe dokonują ekstrapolacji lokalizacji użytkowników na podstawie ich adresów IP, unikatowego adresu, który służy do trasowania danych przez Internet. Więc zamaskuj swoją lokalizację, musisz wyglądać na pochodzącego z innego adresu IP, jednego z autoryzowanej strefy.

Użytkownicy, którzy chcą chronić swoją prywatność

To pstrokata grupa użytkowników. Niektórzy pracują z publicznego hotspotu Wi-Fi w bibliotece lub kawiarni, nawet w McDonald's. Inni są po prostu bardzo ostrożni – czasami na paranoi – z danymi osobowymi. Chcą to zabezpieczyć w jak największym stopniu i przez cały czas, nawet w domu.

Sprawdź -   4 alternatywy Discord dla graczy korzystających z Linuksa

Jeśli chcesz się upewnić, że nikt nie może przechwycić twoich danych, należysz do tej grupy użytkowników. Jedyny problem polega jednak na tym, że naprawdę nie ma sposobu, aby powstrzymać ludzi przed przechwyceniem danych. Jednak w przypadku VPN i jego silnego schematu szyfrowania wszelkie przechwycone dane byłyby zaszyfrowane i bezużyteczne dla przechwytującego. Po prostu pozwól im przechwycić twoje dane, jest to dla nich bezsensowne śmieci.

Dzięki VPN możesz swobodnie wprowadzać dowolne dane osobowe w formularzach internetowych. Hasła, nazwy użytkowników. numery kont, wszystkie informacje będą chronione. Będziesz mieć możliwość robienia zakupów online, a nawet bankowości, bez żadnych zmartwień.

POWIĄZANE CZYTANIE: Co zrobić, jeśli twoja tożsamość została skradziona

Użytkownicy mieszkający lub podróżujący do kraju o ograniczonym dostępie

Niektóre kraje nakładają surowe ograniczenia użytkowania w Internecie. Na przykład rząd chiński sprawuje całkowitą kontrolę nad mediami informacyjnymi, w tym internetem. Zachodnie sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Pinterest czy Twitter, nie są dostępne z Chin. Nawet wyniki wyszukiwania Google w Chinach nie są tymi, które można zobaczyć w innym kraju. W rzeczywistości Google nie jest tam tak popularny i wiele osób woli korzystać z lokalnych wyszukiwarek. A Chiny to tylko jeden z wielu krajów z ograniczonym lub ograniczonym dostępem do Internetu.

Istnieje kilka metod stosowanych przez rządy w celu wdrożenia tych ograniczeń. Czasami używają filtrowania docelowego adresu IP i po prostu blokują dostęp do znanych adresów IP usług, które zamierzają zablokować. Używają również przezroczystego proxy, gdzie wymuszają cały ruch przez serwery proxy, które nie tylko analizują adres docelowy, ale także kilka innych elementów, takich jak używany protokół lub nawet rzeczywista zawartość danych.

Wirtualne sieci prywatne pomagają użytkownikom obchodzić krajowe ograniczenia. Robią to, zmieniając adres docelowy na adres serwera VPN i szyfrując wszystkie dane, skutecznie czyniąc go niemożliwym do zidentyfikowania. Słowo ostrzeżenia, jeśli podróżujesz do takiego kraju. W tych miejscach lokalne przepisy mogą się bardzo różnić od tych tutaj, a obejście ograniczeń można uznać za bardzo poważne przestępstwo. Zanim podejmiesz niepotrzebne ryzyko, powinieneś sprawdzić lokalne przepisy.

Pracownicy, którzy chcą ominąć korporacyjne ograniczenia dostępu

Kiedy firmy zaczęły oferować swoim pracownikom dostęp do Internetu przez WiFi, szybko zdali sobie sprawę, że jest to bardzo popularne. Zbyt popularny. Zaczęło powodować różnego rodzaju problemy. Korporacyjne połączenia internetowe zaczęły być przeciążone, pracownicy zaczęli spędzać czas w Internecie zamiast wykonywać swoją pracę, a dane korporacyjne były narażone na ryzyko.

Aby rozwiązać ten problem, firmy zaczęły ograniczać dostęp pracowników do Internetu do tego, co uważają za „dopuszczalne użycie”. Konkretnie sieci korporacyjne często blokują dostęp do pornografii, nienawiści, broni, przemocy. Ponadto często zezwalają tylko na połączenia internetowe i blokują przesyłanie plików lub strumieni wideo.

Korporacje stosują ten sam rodzaj metod ograniczania dostępu do Internetu, co rządy. Dlatego to, co skutecznie obejdzie ograniczenia krajowe, obejmie również ograniczenia korporacyjne. W rzeczywistości korporacje używają podobnych systemów, ale zwykle wdrażają je tak ściśle, jak kraje. Na przykład niektóre kraje będą blokować ruch VPN, podczas gdy korporacje rzadko. Nadal istnieje ryzyko związane z obejściem blokad korporacyjnych i na pewno powinieneś zapoznać się z zasadami korzystania z Internetu przez pracodawcę, zanim podejmiesz niepotrzebne ryzyko.

Uczniowie, którzy chcą korzystać z sieci społecznościowych ze szkoły

Szkoły często nakładają ograniczenia na korzystanie z Internetu, choć z różnych powodów. Często zdarza się, że dostęp do większości sieci społecznościowych jest zablokowany w systemie szkolnym. Wynika to z chęci ograniczenia liczby rozproszeń w klasie. Niektóre większe szkoły będą miały różne ograniczenia w różnych lokalizacjach i mogłyby, na przykład, dopuszczać sieci społecznościowe w stołówce, ale nie w klasie.

Bez względu na to, jakie treści są ograniczone i jakie są przyczyny ograniczeń, środki zastosowane do ich wdrożenia są takie same jak ograniczenia krajowe i korporacyjne. Opierają się albo na docelowym adresie IP, albo na głębokiej inspekcji pakietów, ponieważ wywoływana jest analiza danych.

Sprawdź -   Popraw siłę sygnału sieci komórkowej i WiFi dzięki wzmacniaczowi sygnału

Biorąc pod uwagę, że te same metody są używane do blokowania pewnego ruchu, łatwo jest stwierdzić, że użytkownicy mogą zastosować te same metody, aby je obejść. I podobnie jak w poprzednim przykładzie, szyfrując dane i wysyłając je do serwera VPN, a nie do jego prawdziwego miejsca docelowego, większość systemów filtrujących zostanie oszukanych, czyniąc VN idealnym narzędziem dla tej grupy użytkowników.

Ważne funkcje wirtualnych sieci prywatnych

Przy tak wielu dostawcach VPN do wyboru, wybór najlepszych może być wyzwaniem. Każda z nich reklamuje wiele różnych, a czasem mylących funkcji, które często robią tylko komplikacje. Aby ułatwić proces selekcji, zidentyfikowaliśmy niektóre z najważniejszych funkcji wirtualnych sieci prywatnych.

 • Wydajność i stabilność: Bez względu na to, VPN ma negatywny wpływ na wydajność sieci, ponieważ klient i serwer VPN muszą szyfrować i deszyfrować dane. Możesz to zminimalizować, wybierając dostawcę VPN z szybkimi serwerami. Aby mieć pewność, że usługa jest dostępna, gdy jej potrzebujesz, niezbędny jest niezawodny dostawca o wysokiej wydajności.
 • Lokalizacja i liczba serwerów: Podczas korzystania z VPN w celu ominięcia ograniczeń geograficznych lokalizacja serwerów jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem. Niektórzy dostawcy mają ponad tysiąc serwerów w stu krajach. Ale liczba dostępnych krajów niekoniecznie jest najważniejszym czynnikiem. Potrzebujesz dostawcy z serwerami w odpowiednim kraju. Zanim wybierzesz jeden, upewnij się, że dostawca ma serwery w kraju lub krajach, których potrzebujesz. Ważna jest także liczba serwerów w każdym kraju. Im więcej serwerów, tym więcej jednoczesnych użytkowników może być zakwaterowanych. Każdy serwer może obsługiwać ograniczoną liczbę użytkowników, zanim stanie się zbyt zajęty, aby był przydatny.
 • Silne parametry szyfrowania: Dla użytkowników dbających o prywatność i bezpieczeństwo będzie to z pewnością najważniejsza funkcja. Obecnie większość dostawców VPN korzysta z protokołu OpenVPN, który jest bardzo bezpieczny i interoperacyjny. Jednak stosowane parametry szyfrowania mogą się różnić od dostawcy do dostawcy, a także między poziomami subskrypcji. Oczywiście wyższe szyfrowanie oznacza, że ​​Twoje dane będą trudniejsze do złamania. Nie używaj niczego poniżej 128 bitów, ale spróbuj uzyskać co najmniej 256 lub więcej.
 • Dostępne oprogramowanie dla Twojej platformy: Jest to oczywista, ale często pomijana funkcja. Aby w pełni skorzystać ze wszystkich zaawansowanych funkcji oferowanych przez dostawcę VPN, należy użyć jego oprogramowania klienckiego. Najlepiej wybrać dostawcę, który oferuje oprogramowanie dla wszystkich urządzeń, z których zamierzasz korzystać.
 • Rezerwa na jednoczesne połączenia: Jeśli zamierzasz używać sieci VPN z wielu platform jednocześnie, musisz upewnić się, że wybrany dostawca zezwala na wystarczającą liczbę jednoczesnych połączeń dla Twoich potrzeb. Może się to różnić od dostawcy do dostawcy, a także między poziomami subskrypcji.
 • Ścisłe zasady braku logowania: Dla użytkowników dbających o prywatność jest to niezbędna funkcja. Dzięki zasadom braku logowania nawet jeśli Twój dostawca VPN został zhakowany lub został zmuszony przez władze do ujawnienia informacji o tobie lub twoich działaniach online, będziesz chroniony, jeśli go nie mają.

Podsumowując

Bez względu na to, jakiej grupy użytkowników jesteś członkiem, VPN może rozwiązać twoje obawy. Niezależnie od tego, czy dotyczą bezpieczeństwa, czy mają związek z obchodzeniem różnych rodzajów ograniczeń, krajowych, korporacyjnych lub instytucjonalnych, VPN jest właściwym narzędziem do tego zadania. Dzięki podanym przez nas informacjom będziesz mógł wyraźnie przejrzeć labirynt dostawców VPN i wybrać najlepszy dla swoich konkretnych potrzeb. Jeśli wolisz wybrać łatwą trasę, możesz po prostu wybrać jednego z naszych rekomendowanych dostawców.

Jak o tobie? Do czego używasz VPN? Czy należysz do jednego z zidentyfikowanych przez nas typów użytkowników? Skorzystaj z poniższych komentarzy, aby podzielić się swoimi doświadczeniami ze społecznością.

x