Czy potrzebujesz ekranu projektora w swoim kinie domowym?

Przed zakupem pierwszego projektora powinieneś mieć ogólne pojęcie o tym, dokąd on się znajdzie. Musisz mieć dużo miejsca na ścianie, a także łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego. Po ustaleniu tego musisz również zdecydować, czy chcesz uzyskać ekran. Ekrany do projektorów nie muszą być super drogie, ale zanim wydasz jakąkolwiek kwotę, warto zdecydować, czy potrzebujesz.

Zalety i wady korzystania z ekranu projektora

Największą zaletą zakupu ekranu do projektora jest to, że daje on większą kontrolę niż w przypadku gołej ściany. Idealnie gładka ściana jest świetna, ale wszelkie drobne niedoskonałości mogą zaszkodzić wyświetlanemu obrazowi.

Kolor twojej ściany będzie najważniejszym czynnikiem. Jeśli jesteś właścicielem domu, jest to mniejszy problem, ale najemcy mogą utknąć z kolorem ściany, który sprawiłby, że wyświetlany obraz byłby zbyt ciemny lub zbyt jasny.

Nawet jeśli masz idealnie gładką, białą ścianę, nadal możesz chcieć uzyskać ekran do projektora. Większość ekranów ma wokół siebie czarne obramowanie, które pomaga kadrować filmy i programy telewizyjne. Ekran zapewnia również nieco większą kontrolę nad tym, ile światła jest odbijane: ekran z matową powłoką będzie miał znacznie łatwiejszy czas, aby światło otoczenia nie zepsuło obrazu.

Ale ekran jest przynajmniej trochę trwały. Kilka miesięcy temu, Poruszyłem trochę rzeczy więc mój wyświetlany obraz może być nieco większy niż był. Ponieważ wyświetlam na gołej ścianie, mogłem wyregulować projektor i ruszyć w drogę. Gdybym używał ekranu, musiałbym kupić większy ekran, zdjąć mniejszy ekran, aby zamontować większy, a następnie znaleźć dom dla mniejszego. To nie są niemożliwe zadania i nie zamierzam zbyt często przenosić projektora w nowe miejsce. Ale miło jest wiedzieć, że mam większą elastyczność, aby wypróbować różne aranżacje, ponieważ nie muszę się martwić o przesuwanie gigantycznej ramy.

Zalety i wady projekcji na gołą ścianę

Główną zaletą samego wyświetlania na gołej ścianie jest to, że nie musisz wydawać żadnych pieniędzy na ekran. Podstawowe ekrany do projektorów nie są zbyt drogie – zwłaszcza w porównaniu z ceną samego projektora. Ale będziesz chciał kupić droższy ekran, aby upewnić się, że obraz ma poprawione kolory i pochłonie część światła otoczenia. A dobrej jakości ekran może dodać kilkaset dolarów do projektu kina domowego.

Projekcja na ścianę sprawia, że ​​przesuwanie projektora jest bardzo łatwe: umieść go tam, gdzie chcesz, dokonaj drobnych korekt w razie potrzeby i ciesz się olbrzymim obrazem. Ponownie, nie jest to coś, co większość ludzi będzie robić regularnie, ale lubię elastyczność. Zabieram projektor na podwórkowe wieczory filmowe, wesela, pogrzeby i inne imprezy. Kiedy wracam do domu i chcę zagrać w gry wideo, nie chcę tracić czasu na umieszczenie projektora w 100% idealnym miejscu. Może to wystarczyć na około godzinę, kiedy odprężę się przy grze.

Co roku przeprowadzam się też do innego mieszkania. Są gorsze sposoby na spędzenie dnia niż zdjęcie i ponowne zamontowanie ekranu projektora, ale to tylko jedna rzecz do zrobienia, gdy martwię się o przeniesienie całego mojego mienia. Istnieje również niezerowa szansa, że ​​ekran zostanie uszkodzony, gdy znajduje się w poruszającej się furgonetce.

Twój projektor może mieć również ustawienie, które pozwala skorygować kolor ściany. Ta funkcja będzie się różnić w zależności od producenta i modelu, ale może to być sposób na uzyskanie niektórych korzyści z zakupu ekranu bez dodatkowych kosztów.

Żaden z tych problemów nie pojawia się na co dzień, ale sprzęt kina domowego to duża inwestycja, która powinna trwać latami. Warto pomyśleć o każdym aspekcie użytkowania i utrzymywania zestawu kina domowego przez długi czas.

Który jest odpowiedni dla Ciebie?

Nie wydawaj wygórowanych kwot na farbę.

To, czy kupisz ekran do projektora, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli wiesz na pewno, że projektor będzie znajdować się w tym samym miejscu, dopóki mieszkasz w domu, ekran projektora jest świetną opcją. Możesz sobie poradzić z tańszym ekranem, ale coś w stylu Linia Silver Tickets to uczta, jeśli możesz skoczyć dla nich. Rama jest łatwa do złożenia, a ekran doskonale pochłania światło otoczenia. Czarna ramka wokół ekranu pomoże Ci prawidłowo umieścić obraz i sprawi, że obraz będzie bardziej widoczny. Ich cena waha się od 175 USD za 92-calowy ekran do 770 USD za 200-calowy, więc przed wydaniem pieniędzy upewnij się, jaki rozmiar chcesz.

Linia Nierbo sięga od 100-calowego ekranu za 28 USD do 300-calowego za 178 USD. Nie mają one solidnej metalowej ramy, ale dzięki temu ekran jest tańszy i łatwiejszy do przenoszenia. Możesz także stworzyć własny ekran, przycinając kawałek płótna do żądanego rozmiaru i malując go, jeśli chcesz, aby Twoje kino domowe było wyjątkowo osobiste.

Jeśli nie masz pewności – lub jeśli nie chcesz od razu wydać pieniędzy na ekran – nie ma nic złego w próbie wyświetlenia obrazu na gołej ścianie. Łatwiej jest najpierw wypróbować odsłoniętą ścianę i może się okazać, że po rozpoczęciu oglądania filmu lub grania w grę drobne niedoskonałości ściany znikną.

Możesz ulec pokusie specjalnej „ULTRA PREMIUM SUPER AWESOME PROJECTOR SCREEN PAINT”, która twierdzi, że ściana działa jak ekran projektora. Farba prawdopodobnie nie jest zła, ale jest WAAAAY za droga jak na to, czym jest. Po prostu weź trochę biały matowy lub jasnoszara farba jeśli chcesz urozmaicić swoją ścianę.

x