Czy powinieneś używać HDMI, DisplayPort lub USB-C do monitora 4K?

Jeśli niedawno kupiłeś nowy monitor 4K, być może zdziwił Cię szereg portów z tyłu. HDMI, DisplayPort, USB-C i Thunderbolt są teraz powszechne, ale który z nich jest najlepszy i dlaczego?

HDMI 2.1: wszechstronny

Interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości, czyli HDMI, jest obecnie najpopularniejszym interfejsem wyświetlającym. Jest używany w telewizorach do łączenia konsol do gier i odtwarzaczy Blu-ray. Zapewnia stabilny sygnał cyfrowy, który można dowolnie wymieniać podczas pracy (odłączać i podłączać bez wyłączania urządzeń).

Logo HDMI.

HDMI 2.1 to najnowszy standard przyjęty przez producentów urządzeń, obsługujący przepustowość 48 Gb / s. To wystarczy do obsługi wyświetlacza 10K z szybkością 60 klatek na sekundę w pełnym 10-bitowym kolorze. Ponieważ mówimy o wyświetlaczach 4K, HDMI 2.1 jest więcej niż wystarczające.

Łączenie łańcuchowe – podłączanie komputera do monitora, a następnie podłączanie tego monitora do innego monitora – jest możliwe dzięki HDMI 2.1. Monitory obsługujące tę funkcję są jednak dość rzadkie i można połączyć łańcuchowo tylko dwa wyświetlacze na raz.

HDMI 2.1 ma kilka dodatkowych sztuczek w rękawie, w tym ograniczone dostarczanie energii (rzadkie) i możliwość działania jako adapter Ethernet (z odpowiednim kablem). Może również korzystać z FreeSync (lub VESA AdaptiveSync), aby wyeliminować rozrywanie ekranu.

Kable HDMI są tanie, ale pamiętaj, że jeśli chcesz w pełni wykorzystać zestaw funkcji, musisz je zaktualizować, aby były zgodne ze standardem 2.1.

Dwa kable HDMI.

Chociaż HDMI 2.1 jest bardzo wydajne, uważaj – możliwe, że twój monitor 4K obsługuje tylko starszy standard HDMI 2.0. Oznacza to, że ogranicza się do wysyłania sygnału 4K z prędkością 60 klatek na sekundę w 8-bitowym kolorze. Będziesz także ograniczony do 44,1 kHz i 16-bitowego dźwięku przelotowego z tylko dwoma nieskompresowanymi kanałami audio (kanały audio 5.1 są kompresowane).

W przypadku graczy HDMI 2.0 nie obsługuje standardu FreeSync. Zawartość HDR jest ograniczona do statycznych metadanych (standard HDR 10) w porównaniu do wersji 2.1, która obsługuje dynamiczne metadane (w tym HDR10 + i Dolby Vision). Te starsze monitory HDMI 2.0 4K pozwolą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale stracisz też niektóre funkcje.

Jeśli kołyszesz monitorem 4K z HDMI 2.1, na tym etapie prawdopodobnie nie napotkasz żadnych poważnych wąskich gardeł. Jeśli twój monitor obsługuje tylko HDMI 2.0, DisplayPort może zapewnić lepsze wrażenia pod względem ogólnych funkcji – zwłaszcza jeśli chcesz połączyć szeregowo więcej niż dwa wyświetlacze.

DisplayPort: lepszy, szybszy, mocniejszy

DisplayPort od dawna jest wyborem entuzjastów komputerów PC i na papierze nietrudno zrozumieć, dlaczego. Podczas gdy HDMI 2.1 ogranicza się do 48 Gb / s, nadchodzący standard DisplayPort 2.0 może obsłużyć przepustowość 80 Gb / s. Warto jednak zauważyć, że urządzenia DisplayPort 2.0 pojawią się na rynku dopiero pod koniec 2020 roku.

Logo DisplayPort.

Oznacza to, że większość ludzi nadal będzie korzystać ze standardu DisplayPort 1.4, który nadal wypada korzystnie w porównaniu z HDMI 2.0.

DisplayPort 1.4 obsługuje rozdzielczość 8K przy 60 klatkach w prawdziwym 10-bitowym kolorze, ale tylko z kompresją strumienia wyświetlania. Nieskompresowana wydajność jest taka sama jak HDMI 2.0, przy 4K / 60/8-bit. Możesz podłączyć do dwóch wyświetlaczy poprzez połączenie łańcuchowe w rozdzielczości 4K, pod warunkiem, że Twoje monitory to obsługują.

Nie ma ograniczeń w przekazywaniu dźwięku, tak jak w przypadku HDMI 2.0. DisplayPort 1.4 obsługuje do 192 kHz i 24-bitowy dźwięk z 7.1 kanałami nieskompresowanego dźwięku. Otrzymasz również obsługę FreeSync, ponieważ DisplayPort był wcześniej wymagany do tego przed pojawieniem się HDMI 2.1.

Kabel DisplayPort.

DisplayPort 1.4a obsługuje również dynamiczne metadane dla treści HDR, co oznacza obsługę Dolby Vision i HDR10 + dla szerszej jasności i gamy kolorów. Ograniczeniem będą tutaj możliwości twojego monitora, a nie DisplayPort.

W przeciwieństwie do HDMI, DisplayPort nie obsługuje żadnego rodzaju obsługi sieci Ethernet. Dzieje się tak głównie dlatego, że DisplayPort jest najczęściej używany do połączeń między komputerem a monitorem. Z drugiej strony HDMI ma szersze zastosowanie, w tym podłączanie amplitunerów AV, telewizorów i innych konsumenckich urządzeń elektronicznych.

DisplayPort oferuje kilka dobrych zalet w porównaniu z HDMI 2.0, ale przeważnie mają one zastosowanie tylko wtedy, gdy chcesz połączyć szeregowo wiele monitorów. W przyszłości, wraz z pojawieniem się DisplayPort 2.1, będzie możliwe 4K przy częstotliwościach klatek wyższych niż 60 klatek w prawdziwym 10-bitowym kolorze, ale tylko na monitorze, który go obsługuje.

USB-C: idealne dla właścicieli laptopów

USB-C ma szeroki zakres zastosowań. Możliwość przenoszenia sygnału wyświetlania przez USB-C opiera się na technologii zwanej trybem USB-C Alt Mode. W zasadzie to tylko DisplayPort przez wtyczkę USB-C. Surowa przepustowość i obsługiwane rozdzielczości zależą od używanego standardu DisplayPort (na tym etapie jest to prawdopodobnie 1,4).

Oznacza to, że wszystkie techniczne aspekty USB-C DisplayPort w trybie alternatywnym odzwierciedlają te ze zwykłego DisplayPort 1.4. Dzięki kompresji strumienia obrazu teoretycznie możliwe jest uzyskanie sygnału 4K przy 60 klatkach z 8-bitowym kolorem, choć w rozdzielczości 8K w 10-bitach.

Jednym z głównych powodów wyboru USB-C jest łatwość obsługi – porty USB-C znajdują się we wszystkich nowoczesnych laptopach. Musisz jednak upewnić się, że Twój laptop obsługuje wyświetlanie w trybie USB-C Alt. Prawdopodobnie zostanie to uwzględnione w specyfikacjach technicznych lub na stronie internetowej producenta.

Kabel USB-C do USB-C.

Wyjście wyświetlacza USB-C Alt Mode powinno również zapewniać obsługę USB Power Delivery (USB-PD). Jeśli Twój laptop obsługuje USB-PD (i wiele z nich), możesz go ładować i wyświetlać na monitorze za pomocą jednego kabla.

Najpierw musisz przeprowadzić badania, aby upewnić się, że monitor zapewnia odpowiednią moc wyjściową do laptopa. Na przykład Dell UltraSharp U3219Q oferuje łączność USB-C z 90 W USB-PD. To więcej niż potrzeba, aby naładować MacBooka Air lub laptopa Dell XPS 13. Jednak jest nieco niższy od 96 W „wymaganych” przez 16-calowy MacBook Pro (chociaż maszyna rzadko pobiera tyle mocy).

USB-C to doskonały wybór, jeśli Twój laptop jest z nim zgodny – szczególnie jeśli często przemieszczasz się po domu lub w miejscu pracy. USB-PD oznacza, że ​​nie będziesz musiał zabierać ze sobą ładowarki, aby podłączyć ją do monitora. Zyskasz także wszystkie zalety DisplayPort 1.4, który nadal jest wysoce wydajnym standardem.

Istnieje jednak spór o to, czy połączenie łańcuchowe wielu monitorów 4K jest możliwe przez USB-C. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, lepiej wybierz zamiast tego DisplayPort lub wybierz monitor Thunderbolt 3.

Thunderbolt: doskonały do ​​łączenia łańcuchowego i komputerów Mac

Thunderbolt wykorzystuje również port USB-C, ale na tym kończą się podobieństwa. Thunderbolt 3 to aktywna technologia, oferująca przepustowość do 40 Gb / s przy użyciu kabla Thunderbolt 3. USB 3.2 Gen 2 to pasywna technologia oferująca do 20 Gb / s.

Logo Thunderbolt.

Chociaż te dwie technologie używają tego samego portu USB-C, nie można ich używać zamiennie. Thunderbolt 3 oferuje kilka poważnych zalet w porównaniu z najnowszym standardem USB, dzięki całej tej dodatkowej przepustowości. Możliwe jest uruchomienie dwóch wyświetlaczy 4K (przy 60 klatkach), jednego wyświetlacza 4K (przy 120 klatkach) lub jednego wyświetlacza 5K (przy 60 klatkach) za pomocą tylko jednego kabla Thunderbolt 3.

W 16-calowym MacBooku Pro 2019 dwa kable Thunderbolt mogą obsługiwać cztery połączone łańcuchowo wyświetlacze 4K lub dwa wyświetlacze 5K. Apple jest zdecydowanym zwolennikiem tej technologii od czasu jej pierwszej iteracji, dlatego Thunderbolt może być idealnym wyborem dla posiadaczy komputerów Mac.

Thunderbolt 3 pozwala nie tylko łączyć szeregowo inne wyświetlacze, ale także inne urządzenia, takie jak zewnętrzne macierze pamięci masowej, stacje dokujące, a nawet zewnętrzne obudowy GPU.

Kabel Thunderbolt 3.

Jeśli chcesz używać Thunderbolt 3 do podłączenia wyświetlacza, musisz kupić monitor obsługujący Thunderbolt 3. Zwykle kosztują więcej niż przeciętne monitory HDMI lub DisplayPort 4K. Kable Thunderbolt 3 wymagane do ich napędzania również nie są tanie.

Pamiętaj o Thunderbolt podczas uaktualniania, jeśli nie jest to teraz dla Ciebie opcja. Szybka pamięć Thunderbolt jest warta inwestycji, a ponadto ogranicza ilość kabli.

Jeśli masz już taką możliwość, Thunderbolt jest zdecydowanie tego warta – zwłaszcza jeśli chcesz połączyć szeregowo wiele monitorów 4K.

Prawdopodobnie nie warto wyrzucać gotówki na drogi kabel Thunderbolt 3, jeśli używasz tylko jednego monitora, ponieważ nie przyniesie to żadnych dużych korzyści.

Więc który jest odpowiedni dla Ciebie?

To, którą opcję powinieneś wybrać, ostatecznie zależy od tego, co masz nadzieję osiągnąć i jakie technologie są dla Ciebie dostępne. W chwili pisania tego tekstu HDMI 2.1 jest już dostępne na rynku. Zapewnia największą przepustowość pod względem maksymalnej rozdzielczości, liczby klatek na sekundę i głębi kolorów i jest dobrym wyborem.

DisplayPort 1.4 jest nadal preferowany od HDMI 2.0 ze względu na wyższą przepustowość i możliwości łączenia łańcuchowego. Jeśli jednak nie używasz wielu monitorów, oba są dość równe.

USB-C ostatecznie zależy od tego, czy twój laptop obsługuje tryb alternatywny USB-C z DisplayPort i czy monitor zapewnia wystarczającą moc do naładowania laptopa. Jeśli Twój laptop ma obie te możliwości, USB-C to wygodny wybór.

Thunderbolt 3 to najszybsze połączenie o największej przepustowości danych. W przypadku połączenia łańcuchowego dwóch monitorów 4K lub podłączenia wyświetlacza 5K jest to prawie nie do pobicia. Możesz też podłączyć inne urządzenia, co jest fajne. Będziesz jednak potrzebować wsparcia zarówno po stronie monitora, jak i komputera oraz drogiego kabla lub dwóch.