Czy przeglądanie wiadomości e-mail jest bezpieczne?

Na początku XXI wieku wielu specjalistów ds. Bezpieczeństwa zalecało wyłączenie funkcji podglądu klienta poczty e-mail. Samo przeglądanie wiadomości e-mail może być niebezpieczne! To już nie jest dobra rada. Dzięki nowoczesnemu klientowi poczty e-mail możesz wyświetlić podgląd wszystkich wiadomości e-mail, które chcesz.

Jeśli nie masz wehikułu czasu, jest bezpieczny

Niedawno opublikowaliśmy artykuł o tym, jak włączyć okienko podglądu w Gmailu. Dzięki komentarzom do artykułów, wiadomościom e-mail i wiadomościom na Twitterze kilka osób pytało nas, czy korzystanie z okienka podglądu jest bezpieczne.

W tamtych czasach artykuły zalecające wyłączenie panelu podglądu były powszechne. Wiele witryn internetowych twierdziło, że korzystanie z opcji okienka podglądu było złym pomysłem. Często nie określali, dlaczego, poza tym, że „możesz otworzyć wiadomość e-mail, której naprawdę nie chciałeś otworzyć”. Oznacza to, że jeśli otworzysz zainfekowaną wiadomość e-mail, do komputera może dostać się wirus lub inna nieprzyjemna rzecz. Szczerze mówiąc, był to problem przez krótki czas na początku tysiąclecia.

Gdy poczta e-mail zaczęła używać HTML do formatowania, niektórzy złośliwi aktorzy wykorzystali to do wykonania kodu – zwykle JavaScript – podczas odczytywania wiadomości e-mail. Przez krótki czas otwieranie wiadomości e-mail było niebezpieczne, a co za tym idzie, korzystanie z okienka podglądu, chyba że byłeś pewien, że wiadomość e-mail jest bezpieczna.

Ale główni twórcy poczty e-mail w tamtych czasach, w tym Microsoft, Pegasus, Eudora i Apple (w tym momencie nie było Gmaila), zajęli się sprawą bardzo szybko. W ciągu kilku krótkich lat problem praktycznie zniknął, ponieważ wszyscy klienci poczty przestali zezwalać na wykonywanie kodu, gdy wiadomość e-mail była otwarta. Żaden klient poczty nie pozwala teraz na wykonanie kodu podczas otwierania wiadomości e-mail, a oni nie zezwalali na to od ponad dekady. Tak więc, jeśli nie używasz bardzo, bardzo starego, niezałatanego klienta poczty e-mail (myślę, że Outlook Express około 2000 na komputerze z systemem Windows 98) Twój program pocztowy po prostu nie pozwoli na wykonanie kodu podczas otwierania wiadomości e-mail.

Jeśli nie czytasz tego artykułu z początku 2000 roku za pomocą wehikułu czasu, powinieneś być bezpieczny.

Oto prawdziwe niebezpieczeństwo

Ponadto wszyscy główni dostawcy kont e-mail, w tym Microsoft, Apple, Gmail i Yahoo! mają zaawansowane narzędzia do wykrywania wirusów i złośliwego oprogramowania, które i tak powstrzymują wirusy i złośliwe oprogramowanie przed dostaniem się do Twojej skrzynki odbiorczej. Nie oznacza to, że nie ma zagrożenia ze strony e-maili, ale zagrożenie wymaga teraz zrobienia czegoś takiego, jak otwarcie załącznika lub kliknięcie łącza. Niepokojące jest to, że od czasu do czasu pojawiają się artykuły, które nadal sugerują, że okienko podglądu stanowi zagrożenie, ale nie zalecamy korzystania z tak przestarzałych i niepoprawnych porad.

Problem już nie istnieje, więc wyłączając okienko podglądu, jedyne, co robisz, to utrudnianie sobie życia.

Jak już powiedzieliśmy, otwieranie wiadomości e-mail jest bezpieczne. Ryzyko wynika z podążania za odsyłaczami phishingowymi i otwierania niebezpiecznych załączników. Zagrożenia te są takie same, niezależnie od tego, czy używasz klienta stacjonarnego, takiego jak Microsoft Outlook, czy internetowej poczty e-mail, takiej jak Gmail.

O ile Twój klient poczty e-mail lub przeglądarka internetowa nie zawiera niezałatanej luki w zabezpieczeniach, którą złośliwe wiadomości e-mail mogą wykorzystać, nic ci nie jest. Tak nie powinno być – powinieneś używać aktualnego klienta poczty e-mail i przeglądarki internetowej. Nie używaj starego, nieaktualizowanego klienta poczty e-mail. (Zdziwiłbyś się, ile osób to robi.)

Więc tak, korzystanie z okienka podglądu jest bezpieczne i możesz cieszyć się zwiększeniem produktywności, które zapewnia! Zdecydowanie zalecamy obrócenie okienka podglądu Gmaila.