Czy system Windows 10 będzie działał na moim komputerze?

Jeśli na komputerze jest zainstalowany system Windows 7, istnieje duża szansa, że ​​będzie działał również system Windows 10. Oba systemy operacyjne mają podobne wymagania sprzętowe. Każdy nowy komputer, który kupisz lub zbudujesz, prawie na pewno będzie działał również w systemie Windows 10.

Nadal możesz bezpłatnie zaktualizować system z Windows 7 do Windows 10. Jeśli jesteś na płocie, zalecamy skorzystanie z oferty, zanim Microsoft przestanie wspierać Windows 7.

Wymagania systemowe Windows 10 są (prawie) takie same jak Windows 7

Oto wymagania sprzętowe systemu Windows 10, prosto z Microsoft:

Procesor: 1 GHz lub szybszy
RAM: 1 GB dla 32-bitowego systemu Windows lub 2 GB dla 64-bitowego systemu Windows
Dysk twardy: 32 GB lub więcej
Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 1.0

Wymagania systemu Windows 7 sprzed dekady są takie same, chociaż Windows 10 potrzebuje nieco więcej miejsca na dysku. Windows 7 wymaga 16 GB pamięci dla systemów 32-bitowych lub 20 GB dla systemów 64-bitowych. Wymagania systemowe Windows 8 są takie same jak Windows 7.

Innymi słowy, jeśli na Twoim komputerze działa obecnie system Windows 7 lub 8, system Windows 10 powinien działać na nim – zakładając, że nie ma on małego dysku twardego.

Aby sprawdzić, ile pamięci wewnętrznej ma Twój komputer w systemie Windows 7, otwórz Eksploratora Windows i spójrz na Komputer.

Okienko Komputer systemu Windows 7 pokazujące dysk lokalny.

Są to minimalne wymagania systemowe

Żeby było jasne, są to minimalne wymagania. Nie zalecamy korzystania z systemu Windows 10 na komputerze o słabej mocy, który spełnia ten minimalny pasek, ale nie zalecamy również uruchamiania systemu Windows 7 w takim systemie.

Na przykład, chociaż 32 GB to wystarczająca ilość miejsca na dysku, aby zainstalować system operacyjny Windows 10, będziesz potrzebować więcej miejsca na instalowanie programów i pobieranie plików.

I chociaż procesor 1 GHz i 1 GB pamięci RAM mogą technicznie obsługiwać 32-bitową wersję systemu Windows 10, nowoczesne programy, a nawet nowoczesne witryny internetowe mogą mieć problemy z wydajnością. Dotyczy to również systemu Windows 7.

Jeśli Twój komputer może dobrze obsługiwać system Windows 7, prawdopodobnie może dobrze działać system Windows 10. Jeśli system Windows 7 i Twoje aplikacje działają wolno w systemie, oczekuj tego samego od systemu Windows 10.

Windows 10 może być nawet szybszy niż Windows 7

Warto zauważyć, że Windows 10 może być nawet szybszy pod pewnymi względami. Na przykład najnowsze wersje systemu Windows 10 zawierają lepsze, szybsze rozwiązanie wady Spectre. Jeśli masz starszy procesor, będzie on działał wolniej w systemie Windows 7, który ma mniej wyrafinowaną łatkę Spectre, która bardziej spowalnia twój system.

Windows 10 ma również wiele prac pod maską, które miały miejsce przez dekadę rozwoju od czasu wydania Windows 7. Na przykład Microsoft zaprojektował system Windows 8 do używają mniej pamięci RAM niż Windows 7. Szybkie uruchamianie, domyślnie włączone, może przyspieszyć uruchamianie komputera.

Podstawowy system operacyjny może potrzebować więcej miejsca na dysku, ale został usprawniony. To nie jest kolejna sytuacja w systemie Windows Vista: system Windows 10 został zaprojektowany tak, aby działał dobrze na komputerach z systemem Windows 8, a system Windows 8 został zaprojektowany tak, aby działał dobrze na komputerach z systemem Windows 7.

Nadal możesz zaktualizować system do Windows 10 za darmo

Instalator systemu Windows 10 na obrazie tła systemu Windows 7.

Jeśli korzystasz z systemu Windows 7, nadal możesz bezpłatnie uaktualnić do systemu Windows 10. Wszystko, czego potrzebujesz, to prawidłowy klucz systemu Windows 7 (lub 8) i możesz zainstalować odpowiednio licencjonowaną, aktywowaną wersję systemu Windows 10.

Zachęcamy do skorzystania z tego, zanim firma Microsoft zakończy obsługę systemu Windows 7 14 stycznia 2020 r. Aktualizacja do systemu Windows 10 oznacza, że ​​komputer będzie nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń. Bez aktualizacji tylko firmy, które płacą za drogie umowy wsparcia, mogą otrzymywać aktualizacje.

Rozważ zakup nowego komputera

Jeśli obawiasz się, że Twój komputer może nie działać dobrze z systemem Windows 10, a nadal używasz systemu Windows 7, rozważ skorzystanie z okazji do zakupu nowego komputera. Nowoczesne komputery mają szybsze procesory, szybszą pamięć masową, lepszy sprzęt graficzny i lepszą żywotność baterii niż starsze systemy.

Niezależnie od tego, czy szukasz budżetowy laptop lub komputer stacjonarny, który nie rozbije banku, istnieje wiele świetnych opcji, które nie zniszczą banku. Jeśli system Windows 7 działał przez wiele lat, istnieje duża szansa, że ​​nowy komputer zrobi to samo.